Živý plot z jilmu sibiřského - výhody a nevýhody

Náročnost:

Narazili jste na zázračně rychle rostoucí dřevinu jilm sibiřský (zvanou také turkestánský brest) a chtěli byste se o ní dozvědět více? Po několika letech pěstování jilmového živého plotu jsme se chtěli podělit o naše zkušenosti. A nebudeme dlouho otálet větami, jdeme rovnou k věci…

VÝHODY

Extrémně bujný růst

Potvrzeno, tento plot opravdu velmi rychle roste. V tomto ohledu nemá mezi svými soupeři v kategorii živých plotů konkurenci. Již po prvním roce pěstování náš testovací živý plot dosahoval výšky kolem 1,2 m. Po dvou letech pěstování za stálého pravidelného střihu jsme kolem zahrady měli hustý dvou a půl metrový plot. V této fázi jsme plot již přestali hnojit, protože přišly obavy, co ta „obluda“ udělá, když jí ještě trochu přikrmíme.

Opadané listí není třeba hrabat

Ač jde o opadavý typ stromu, velkou výhodou je, že lístky jsou drobné a podzimní větřík je odfouká pryč, aniž by je zmožený zahradník musel složitě odhrabávat.

Nekvete

Nekvetoucí varianta živých plotů má své výhody pro citlivější či alergické jedince, které by pyl z rostlin mohl v době kvetení dráždit.

Zvířata si ho nevšímají

Zajímavé je, že většina zvířat kolem plotu projde bez povšimnutí. Zřejmě je to proto, že z nějakého důvodu si v jilmovém plotě nestaví svá hnízda či skrýše ptáci. A kde nejsou ptáci, tam to neláká ani psy a kočky.

Výborná clona – proti větru, prachu, hluku

Díky své hustotě a odolnosti se jilmový živý plot stává velmi dobrou ochranou před venkovními nepříjemnými vlivy. Pochytá různý prach či větrem nesené chemické přípravky, kterými hnojí okolní zemědělci.

NEVÝHODY

Krade živiny v blízkosti

Živý plot z jilmu se nebude kamarádit s žádnými rostlinami na vaší zahrádce v okolí 1,5 m. Pokud již v okolí plánovaného plotu máte vzrostlé stromy, ty mají ještě šanci. Ostatní menší druhy budou však v okolí jilmu živořit. V blízkosti tohoto plotu nedoporučujeme ani zeleninovou zahrádku – z její neúrodnosti byste zřejmě neměli radost.

Musí se častěji stříhat

Jilmový živý plot rozhodně není pro lenochy. Oproti klasickým habrům, thújím či ptačím zobům se musí výrazně častěji stříhat. Po dosažení požadované velikosti ho budete muset 4-5x za rok radikálně zkrotit. Z tohoto důvodu doporučujeme se vybavit i kvalitním nůžkami či rovnou plotostřihem, který vám péči o živý plot usnadní.

Na kůži je nepříjemný

Někteří lidé hlásí, že jim dotek rostliny na holou kůži způsobuje nepříjemné svědění. Běžný dotek s rostlinou zřejmě není nijak nebezpečný, ale při větším kontaktu, jakým je například pravidelné zastřihávání, doporučujeme dlouhé rukávy i nohavice.

A jak vznikal náš živý plot?

Možná krátce pro ilustraci vám popíšeme, jak náš testovací plot vznikal, tedy jaké jsme měli vstupní podmínky a jak se o plot staráme dále.

  • Sázeli jsme na podzim 2017 i na následujícím jaře – již po roce pěstování mezi nimi nebyl žádný rozdíl
  • Zvolili jsme sadbu pěstovanou v quickpotech (QP) – při sázení jsme nekopali žádné velké díry, pouze díru na velikost balu rostliny; ani jedna rostlina neuhynula
  • Hustota byla čtyři sazenice do metru
  • Hnojili jsme dvakrát, zastřihávali zpočátku velmi často, cca každé dva měsíce
  • Půda je u nás jílovitá a živý plot je bezprostředně vedle pole, a tak občas „schytá“ nějakou dávku toho, co se zrovna zemědělci stříkají
  • Hned následující podzim měly pravidelně zastřihávané jilmy výšku 1-1,2 m
  • Na podzim, druhý rok po výsadbě měly jilmy přes dva metry
  • Od té doby udržujeme jilmy ve výšce 2,5 m pravidelným střihem cca 4-5x ročně

Na závěr je možné říci, že není jeden správný druh živého plotu. Každému vyhovuje něco jiného a je dobré si o dané dřevině zjistit co nejvíce, abychom se mohli správně rozhodnout. Snad jsme i my vám poskytli důležité informace pro vaše rozhodování.

Nechcete přijít o další články a tipy?
Vyplňte e-mail a budeme vám je pravidelně zasílat.
Také nás můžete sledovat na Facebooku
Autor: Anna Boudyšová
Publikováno: 04.03.2021

Přidej příspěvek

Příspěvek se zobrazí ihned pouze pokud jste přihlášeni.
V opačném případě příspěvek podléhá autorizaci ze strany provozovatele eshopu.
Pokud si přejete příspěvek vidět ihned, přihlašte se k vašemu účtu.

Přihlásit

Diskuze

Titulek: Sibiřský jilm
Dobrý den,
ráda bych vám zaslala svou zkušenost se sibiřským jilmem.
Sazenice od vás jsme sázeli 2. dubna letošního roku v nadmořské výšce 400 metrů nad mořem poblíž elektrárny do kamenité půdy po tújích na plně osvětlené stanoviště. Půdu jsme vylepšili kompostem a zahradnickým substrátem, vykopali jsme pěstební příkop. Sazenice jsme sázeli do sponu 30x30 cm a všech 24 se ujalo. Po výsadbě jsem je zkrátila na 10 cm, znovu jsem stříhala až po 6 týdnech o třetinu, celkem 4x, 2x to za mě udělaly srnky. Hnojila jsem na list a mulčovala, zalévání nebylo téměř potřeba, protože byl velmi mokrý rok. Rostliny krásně rozvětvily, jsou ale vysoké jen 70 cm, zřejmě proto, že jsem zakracovala pokaždé asi o třetinu. Celkově ale skutečně měly okolo 150 cm přírůstku.
Na horší půdě a ve stínu jsme sázeli mnohem silnější prostokořenné sazenice od jiného obchodníka, ty ale rostou mnohem hůř a nyní mají asi 30 cm.
Celkově jsem velmi spokojena,škoda jen, že nelze zaslat foto pro porovnání růstu.
S pozdravem Mgr. Jana Ghinescuová
Komentář ze dne: 11. 9. 2021 - 17:07:21
Kontaktní adresa
Ing. Anna Boudyšová
Za dráhou 466
533 13 Řečany nad Labem
IČO: 03447715
Bank. účet: 2200673997/2010
info@nelenprozelen.cz
tel. +420 725 464 590
close

Dobrý den,

jaro je v plném proudu, eshop běží a vaše objednávky vyřizujeme nejdéle do sedmi pracovních dní od objednání.

Hezký den,
Tým Neleňprozeleň.cz