Zázračný rychlerostoucí živý plot z jilmu sibiřského

Náročnost:
Zázračný rychlerostoucí živý plot z jilmu sibiřského

Mimořádně rychle roste. Daří se mu ve všech typech půd. Bezpečný, neinvazivní a nealergenní druh. Ideální do živého plotu. Že jste o jilmu ještě neslyšeli? V článku se dozvíte něco o této rostlině a taky zodpovím pár dotazů, které mi často kladete.

Tento starší článek jsme aktualizovali - nové informace a zkušenosti s pěsováním naleznete zde:

Za jeden rok je prý schopen vyrůst o 1,2 až 1,8 m. Správnou péčí dosáhnete dvoumetrového živého plotu za dva roky.

Jilm je opravdu výjimečný a má plno dalších výhod

Jilm je zkrátka malý zázrak

  • není jedovatý
  • nevadí alergikům
  • je schopný růst v jakékoliv půdě, na slunci i v polostínu
  • působí jako větrolam
  • chrání proti prachu, okolnímu hluku a také proti nechtěným pohledům zvenčí.

 „Jilm sibiřský? Turkestánský brest? Latinsky Ulmus pumila? Co to je? To jsem v životě neslyšel.“ To nejsou slova žádného amatéra, ale různých promovaných zahradníků, kterých jsem se dva roky zpátky ptala na zázračnou dřevinu, o které jsem se dočetla na internetu. Nikdo z oboru a mého okolí ho neznal, a přesto je to v poslední době jedna z nejžádanějších rostlin do živého plotu.

Na co se často ptáte

Jilm sibiřský vás zajímá a často mi voláte a ptáte se. Vaše nejčastější dotazy jsou:

1. Opravdu jilm tak zázračně roste? Bude mít dva metry za dva roky?

Pravda je taková, že zatím nevím a slíbit vám to nemůžu. O jilmu jsem poprvé slyšela před necelými dvěma roky a osobně s ním nemám zkušenosti. Od té doby jsme stihli pouze pořídit osivo a vypěstovat první „várku“ rostlin. Musím přiznat, že oproti jiným druhům je jilm opravdu velmi vitální, skvěle se ujímá a ze semínka nám do velikosti 60 cm vyrostl cobydup.

Když tedy porovnávám jeho vitalitu s jinými druhy, jako jsou habry či túje, musím uznat, že jilm vede. Jak to bude dál, si netroufám tvrdit. Povím vám to, až mi doroste zkušební živý plot, který jsme vysázeli loni v září.

2. Je možné jilm ještě nyní sázet? Je ten správný čas, i když je rostlina narašená či zelená?

Ano, stále je vhodný čas k sázení, pokud si pořídíte rostliny s balem. V našem případě jsou to rostliny pěstované technologií QP. Narašené či zelené rostliny není možné sázet pouze v případě, že jste si pořídili prostokořenné sazenice, ty se smí sázet pouze brzy na jaře či pozdě na podzim.

Oproti tomu rostliny s balem můžete vysázet kdykoliv během roku, tedy pokud není půda zmrzlá. Pouze pozdě na jaře či v létě to má tu nevýhodu, že budete muset rostliny častěji zalévat. Ale to byste museli tak jako tak, pokud chcete mít za dva roky dva metry.

3. Je nutné při výsadbě vykopat jámu?

Vykopat takovou jámu je pěkná fuška. A tak vás asi potěším, že nemusíte kopat celou jámu, stačí udělat díru o velikosti kořenového balu, aby se do ní rostlina pohodlně vešla. Ušetří vám to spoustu práce a sto i dvě stě kusů sazenic zvládnete zasázet během jednoho dopoledne.

Jediná výjimka je, pokud máte doma velmi špatnou a nekvalitní půdu, např. hodně kamenitou, se škvárou apod. V tom případě by půda chtěla trochu „vylepšit“ kvalitnější zeminou či kompostem. A v tomto případě ano, bude třeba vykopat jámu.

4. Jak moc a jak často jilm zastřihávat?

Ihned po výsadbě doporučujeme rostliny zastřihnout na polovinu. (Chápu, je to těžké udělat tak výrazný zásah, pokud vám to nedá, zkuste alespoň odstřihnout 1/3 rostliny. Ale rozhodně stříhejte!). V podstatě tím rostlině pomůžete, kořen bude vyživovat menší nadzemní část a rostlina se lépe ujme. Zároveň tím ale podpoříte větvení a rostlina začne pěkně houstnout už odspodu.

Po prvním střihu nechte rostlině chvíli čas (měsíc či dva), aby se vzpamatovala a zvykla si u vás. Ale pak už jí nedejte pokoj. Jednou měsíčně jí zastřihněte vnější výhony 1-2 cm od okraje. Rostlina bude stále obrážet novými větvemi a navíc ji tím mírně „vystresujete“. A právě díky stresu vyvine jilm nebývalou sílu a poroste jako z vody.

5. Čím jilm sibiřský hnojit?

Stejně tak, jako je jilm sibiřský nenáročný na půdu, je nenáročný i na typ hnojiva. Můžete použít jakékoliv vícesložkové hnojivo, které doma najdete. Napříkad Cererit, Entec Perfect, Silvamix pro okrasné dřeviny.

Správné a pravidelné hnojení nepodceňujte, ale ani nepřeceňujte. Dodržujte správné dávkování a nezapomínejte, že přehnojení znamená větší katastrofu než nehnojit vůbec.

6. Kolik rostlin sázet do metru? Jednořad nebo dvouřad?

Záleží na vás. Pokud chcete mít dříve hustý a vysoký živý plot, potom je lepší zvolit dvě řady a sázet do trojsponu 30x30x30 cm. V tomto případě budete tedy potřebovat 6 rostlin na metr délky plotu.

Pokud chcete plot co nejužší, protože nemáte na zahradě dost místa, zvolte raději výsadbu v jedné řadě. Doporučujeme sázet 4 rostliny do metru.

7. Kde jilm sibiřský koupit?

Po jilmu sibiřském je díky jeho vlastnostem velká poptávka. I proto je na hodně prodejnách v ČR vyprodán. U nás máme jilm skladem a můžete jej objednat přímo zde na e-shopu.

Jilm sibiřský můžete zakoupit po jednotlivých kusech nebo ve výhodném balení po 100 ks.

Co vím, to jsem vám předala. Doufám, že se také pochlubíte. Budu ráda, když mi pošlete své pěstitelské zkušenosti s jilmem sibiřským, abych je mohla předávat dál.

Nechcete přijít o další články a tipy?
Vyplňte e-mail a budeme vám je pravidelně zasílat.
Také nás můžete sledovat na Facebooku
Autor: Anna Boudyšová
Publikováno: 24.05.2016

Přidej příspěvek

Příspěvek se zobrazí ihned pouze pokud jste přihlášeni.
V opačném případě příspěvek podléhá autorizaci ze strany provozovatele eshopu.
Pokud si přejete příspěvek vidět ihned, přihlašte se k vašemu účtu.

Přihlásit

Diskuze

Autor: Kusý Jan
Titulek: Dotaz na Jilm
Máme od Vás 200 Jilmů. Jsou 14 dnů v půdě a kromě asi 5ti, které vůbec žádné pupeny nemají, se ostatním daří výborně. Hned jsme je zastřihli. Mám dotaz, jak často bychom měli asi hnojit? Půdu máme jílovitou, ale (kromě letošního sucha) vlhkou, obecně se zde rostlinkám daří.
Komentář ze dne: 27. 5. 2022 - 8:15:31
Autor: Kája
Titulek: jak vypadá jilm v zimě a ještě jakým způsobem se množí?
Dobrý den chci se zeptat jak vypadá Jilm Sibiřský v zimním období a jakým způsobem se množí? DĚKUJI ZA INOFRMACE
Komentář ze dne: 21. 4. 2018 - 13:53:04
Titulek: sirka
Dobrý den, Jilm sibiřský roste opravdu rychle a je košatý může se vám rozrůstat až do šíře 1 metru.
Komentář ze dne: 20. 4. 2018 - 0:00:00
Titulek: Sirka
Dobry den, rada bych se zeptala do jake sirky se jilm rozroste, kdybych sazela pouze jednu radu jilmu. Dekuji
Komentář ze dne: 4. 4. 2018 - 20:20:49
Titulek: Brest
Sazel jsem minulé Velikonoce 2016. Dnes v srpnu 2017 mam husty 2 metry vysoký plot. Stríhal jsem letos 3 krat a drzim jen tvar.
Komentář ze dne: 29. 8. 2017 - 16:32:58
Autor: Ilona
Titulek: růst
Dobrý den, já mám teda zatím špatnou zkušenost. Zakoupila jsem loni sazenice, zastříhla na 20cm, zalévala, hnojila a nechala výšku max 50cm. Někdo mi psal, že letos to vyletí do výše 1,5m.... ale zatím to moc neroste...
V domku pár desítek metrů od nás mají tento plot také, dnes jsem se paní ptala, jak dlouho ho mají, tak 5let a výška je tak max 2m.... což obyčejný ptačí zob také udělá....
Takže zatím jsem zklamaná......
Komentář ze dne: 24. 5. 2017 - 21:59:50
Autor: Marie
Titulek: kořeny - hloubka a hustota
Dobrý den, zajímalo by mne, jak moc mají rostliny hluboké kořeny a jaký je celkově kořenový systém (rozvětvenost, schopnost prorůst opěrnou stěnou). Plánujeme vysadit rostliny i nad sklepem, kde je cca 0,5 metrová vrstva hlíny. Děkuji za odpověď, Marie
Komentář ze dne: 19. 5. 2017 - 21:56:13
Autor: Aleš
Titulek: Turkmenstánský brest.
Dobrý den, máme asi 4 roky živý plot z turkm.brestu a poslední rok jsou nekteré stromky jakoby obaleny korkem, větvičky i kmeny jsou na pohmat měkké, ale střed je pevný a struktura pohledem přípomíná popraskanou kůru, jako vydrolený korek. Jedná se o houbovou chorobu nebo není potřeba se znepokojovat. Děkuji za odpověď, Aleš.
Komentář ze dne: 29. 4. 2017 - 13:20:35
Titulek: jak moc je průhledný
Dobrý den, jedná se o opadavý plot. Bude tedy přes něj vždy vidět :). To, jak moc, závisí na jeho šířce, a jak jej budete od malinka zastříhávat. Při šířce živého plotu 40-50 cm bude i přes jeho hustotu vždy něco vidět, stejně tak pejsek (menší) jim pravděpodobně projde. Při šířce plotu 80-100 cm, však plot bude již téměř neprůhledný. Stejně tak pejsek bude mít velké problémy dostat se skrz. Aby byl plot dostatečně od spodu hustý (nebylo přes něj vidět a pes přes něj neprošel), musíte jej od začátku velmi drasticky stříhat, aby se hned od vysazení a hned od země větvil. Během prvních 2 let od výsadby je dobré plot každý měsíc ostříhat – jeho konečky. Z kmene a větviček narostou nové větve a plot se velmi zahustí.
Komentář ze dne: 24. 4. 2017 - 10:00:00
Autor: Kučerová
Titulek: Jak moc je průhledný
Chci se zeptat, jak moc je průhledný v zimě po opadání. Uvažuji o něm právě jako bariéru mezi nás a sousedy. A proběhne ním pes?
Děkuji za odpověď.
Komentář ze dne: 23. 4. 2017 - 1:33:22
Titulek: houbová choroba
váš živý plot byl pravděpodobně napaden hálkotvornou mšicí-mšice vlnatka, nebo mšice hladká. Doporučila bych aplikovat postřik na savý hmyz (pirimor 50WG,calypso 480SC, ihned po vyrašení listů, zopakovat postřik do měsíce znovu.
Komentář ze dne: 27. 3. 2017 - 6:55:29
Titulek: houbová choroba na živém plotě z jilmu sibiřského
mám již vzrostlý živý plot z jilmu sibiřského je už skoro 2 m vysoký. Občas se na něm objeily mšice,které jsme zlikvidovali postřikem.Teď se na listech objevují takové malé oranžové výrustky jako by bradavičky.Poraďte co je to za chorobu jak s jí zbavit čím živý plot ošetřit-název přípravku Moc děkuji Miroslav Kolář Hronov
Komentář ze dne: 17. 3. 2017 - 21:01:23
Titulek: vzdálenost
Dobrý den. Zde záleží, jestli chcete mít mezi drátěným plotem a jilmem místo nebo ne. Někdo živý plot zastříhává zároveň s drátěným plotem, jiný nechává cca 30 cm na "průchod". Chcete-li průchod, pak bych doporučil alespoň 60-70 cm od plotu, lépe 1 metr. Nechte-li průchod, pak postačí 30-50 cm od drátěného plotu.
Komentář ze dne: 25. 10. 2016 - 20:58:28
Titulek: vzdálenost
Dobrý den. Prosím o radu, jak daleko zasadit jednorad od drátěného plotu? Děkuji
Komentář ze dne: 25. 10. 2016 - 7:34:27
Titulek: Re: jak vypadá po letech
Dobrý den. Stříhat v době, kdy roste. To je opravdu od dubna až do září. Zakrácením konečků se plot krásně zahustí. Až bude plot již vysoký, stačí stříhat jen párkrát do roka na požadovanou výšku a šířku.
Jilm sibiřský je nová dřevina, proto tak "staré" ploty z něj asi u nás nenajdeme. Dá se ale očekávat, že stejně jako u ostatních stromů používaných do živých plotů (habr, buk, javor), bude mít po čase silné kmeny... Je to krásně vidět například v zámeckých parcích v době, kdy stromy nemají listí. Mě osobně se to ale třeba líbí :).
V létě ale nic nepoznáte. Plot bude hustý a celý zelený.
Komentář ze dne: 12. 7. 2016 - 7:39:37
Autor: Daniela
Titulek: jak vypadá po letech
Dobrý den, chci se zeptat, píšete, že se musí plot stříhat 1x měsíčně tzn. od cca dubna až do září nebo jak? Dále se chci zeptat, jak vypadá plot např. po 10 letech, nemá moc hrubé kmeny?
Komentář ze dne: 10. 7. 2016 - 17:45:09
Kontaktní adresa
Ing. Anna Boudyšová
Za dráhou 466
533 13 Řečany nad Labem
IČO: 03447715
Bank. účet: 2200673997/2010
info@nelenprozelen.cz
tel. +420 725 464 590
close

Dobrý den,

jaro je v plném proudu, eshop běží a vaše objednávky vyřizujeme nejdéle do sedmi pracovních dní od objednání.

Hezký den,
Tým Neleňprozeleň.cz