Mimořádně rychle roste. Daří se mu ve všech typech půd. Bezpečný, neinvazivní a nealergenní druh. Ideální do živého plotu. Že jste o jilmu ještě neslyšeli? V článku se dozvíte něco o této rostlině a taky zodpovím pár dotazů, které mi často kladete.

Tento starší článek jsme aktualizovali - nové informace a zkušenosti s pěsováním naleznete zde:

Za jeden rok je prý schopen vyrůst o 1,2 až 1,8 m. Správnou péčí dosáhnete dvoumetrového živého plotu za dva roky.

Jilm je opravdu výjimečný a má plno dalších výhod

Jilm je zkrátka malý zázrak

  • není jedovatý
  • nevadí alergikům
  • je schopný růst v jakékoliv půdě, na slunci i v polostínu
  • působí jako větrolam
  • chrání proti prachu, okolnímu hluku a také proti nechtěným pohledům zvenčí.

 „Jilm sibiřský? Turkestánský brest? Latinsky Ulmus pumila? Co to je? To jsem v životě neslyšel.“ To nejsou slova žádného amatéra, ale různých promovaných zahradníků, kterých jsem se dva roky zpátky ptala na zázračnou dřevinu, o které jsem se dočetla na internetu. Nikdo z oboru a mého okolí ho neznal, a přesto je to v poslední době jedna z nejžádanějších rostlin do živého plotu.

Na co se často ptáte

Jilm sibiřský vás zajímá a často mi voláte a ptáte se. Vaše nejčastější dotazy jsou:

1. Opravdu jilm tak zázračně roste? Bude mít dva metry za dva roky?

Pravda je taková, že zatím nevím a slíbit vám to nemůžu. O jilmu jsem poprvé slyšela před necelými dvěma roky a osobně s ním nemám zkušenosti. Od té doby jsme stihli pouze pořídit osivo a vypěstovat první „várku“ rostlin. Musím přiznat, že oproti jiným druhům je jilm opravdu velmi vitální, skvěle se ujímá a ze semínka nám do velikosti 60 cm vyrostl cobydup.

Když tedy porovnávám jeho vitalitu s jinými druhy, jako jsou habry či túje, musím uznat, že jilm vede. Jak to bude dál, si netroufám tvrdit. Povím vám to, až mi doroste zkušební živý plot, který jsme vysázeli loni v září.

2. Je možné jilm ještě nyní sázet? Je ten správný čas, i když je rostlina narašená či zelená?

Ano, stále je vhodný čas k sázení, pokud si pořídíte rostliny s balem. V našem případě jsou to rostliny pěstované technologií QP. Narašené či zelené rostliny není možné sázet pouze v případě, že jste si pořídili prostokořenné sazenice, ty se smí sázet pouze brzy na jaře či pozdě na podzim.

Oproti tomu rostliny s balem můžete vysázet kdykoliv během roku, tedy pokud není půda zmrzlá. Pouze pozdě na jaře či v létě to má tu nevýhodu, že budete muset rostliny častěji zalévat. Ale to byste museli tak jako tak, pokud chcete mít za dva roky dva metry.

3. Je nutné při výsadbě vykopat jámu?

Vykopat takovou jámu je pěkná fuška. A tak vás asi potěším, že nemusíte kopat celou jámu, stačí udělat díru o velikosti kořenového balu, aby se do ní rostlina pohodlně vešla. Ušetří vám to spoustu práce a sto i dvě stě kusů sazenic zvládnete zasázet během jednoho dopoledne.

Jediná výjimka je, pokud máte doma velmi špatnou a nekvalitní půdu, např. hodně kamenitou, se škvárou apod. V tom případě by půda chtěla trochu „vylepšit“ kvalitnější zeminou či kompostem. A v tomto případě ano, bude třeba vykopat jámu.

4. Jak moc a jak často jilm zastřihávat?

Ihned po výsadbě doporučujeme rostliny zastřihnout na polovinu. (Chápu, je to těžké udělat tak výrazný zásah, pokud vám to nedá, zkuste alespoň odstřihnout 1/3 rostliny. Ale rozhodně stříhejte!). V podstatě tím rostlině pomůžete, kořen bude vyživovat menší nadzemní část a rostlina se lépe ujme. Zároveň tím ale podpoříte větvení a rostlina začne pěkně houstnout už odspodu.

Po prvním střihu nechte rostlině chvíli čas (měsíc či dva), aby se vzpamatovala a zvykla si u vás. Ale pak už jí nedejte pokoj. Jednou měsíčně jí zastřihněte vnější výhony 1-2 cm od okraje. Rostlina bude stále obrážet novými větvemi a navíc ji tím mírně „vystresujete“. A právě díky stresu vyvine jilm nebývalou sílu a poroste jako z vody.

5. Čím jilm sibiřský hnojit?

Stejně tak, jako je jilm sibiřský nenáročný na půdu, je nenáročný i na typ hnojiva. Můžete použít jakékoliv vícesložkové hnojivo, které doma najdete. Napříkad Cererit, Entec Perfect, Silvamix pro okrasné dřeviny.

Správné a pravidelné hnojení nepodceňujte, ale ani nepřeceňujte. Dodržujte správné dávkování a nezapomínejte, že přehnojení znamená větší katastrofu než nehnojit vůbec.

6. Kolik rostlin sázet do metru? Jednořad nebo dvouřad?

Záleží na vás. Pokud chcete mít dříve hustý a vysoký živý plot, potom je lepší zvolit dvě řady a sázet do trojsponu 30x30x30 cm. V tomto případě budete tedy potřebovat 6 rostlin na metr délky plotu.

Pokud chcete plot co nejužší, protože nemáte na zahradě dost místa, zvolte raději výsadbu v jedné řadě. Doporučujeme sázet 4 rostliny do metru.

7. Kde jilm sibiřský koupit?

Po jilmu sibiřském je díky jeho vlastnostem velká poptávka. I proto je na hodně prodejnách v ČR vyprodán. U nás máme jilm skladem a můžete jej objednat přímo zde na e-shopu.

Jilm sibiřský můžete zakoupit po jednotlivých kusech nebo ve výhodném balení po 100 ks.

Co vím, to jsem vám předala. Doufám, že se také pochlubíte. Budu ráda, když mi pošlete své pěstitelské zkušenosti s jilmem sibiřským, abych je mohla předávat dál.

Cookies
Tyto stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte. Další informace
Nastavení Nesouhlasím Souhlasím