Vybíráme živý plot

Náročnost:
Vybíráme živý plot

Živé ploty pomáhají dotvořit atmosféru v zahradách. Zamýšlíte se nad tím, jakou dřevinu zvolit? V článku najdete užitečné informace o nejčastějších druzích.

Budeme se rozhodovat nejen podle stanovištních podmínek, jako je vlhkost a propustnost půdy, ale zároveň i jaký by měl živý plot splnit účel, jak rychle bude odrůstat či jak moc se o něj chceme starat. Náš výčet dřevin zde rozhodně není kompletní, ale budeme se zde snažit nasměrovat ty, kteří dosud váhají.

Klasika se vyplatí

Klasickými dřevinami živých plotů, jako jsou ptačí zoby (Ligustrum vulgare) nebo různé druhy tújí (Thuja occidentalis) rozhodně nemůžeme nic pokazit.

Spojují v sobě hned několik výhod, jako je jejich nenáročnost na pěstování, rychlé odrůstání a údržba - snadno se stříhají a tvarují. Jejich jedinou nevýhodou je snad pouze to, že neuspokojí náročného pěstitele, kterému by se mohly zdát již poměrně okoukané a rád by něčím překvapil.

Vrací se do módy

V poslední době se v moderních zahradách opět objevují pozapomenuté dřeviny jako jsou habr obecný (Carpinus betulus) a buk lesní (Fagus sylvatica).

Kromě toho, že rychle odrůstají, potěší lidské oko pohledem na sytě zelené listy, které dodávají jakýsi rám zbytku zahrady. Bujná zeleň těchto dřevin vytvoří neprůhlednou stěnu a podporuje ekosystém zahrady. Budoucí majitele živých plotů z buku a habru může odradit snad jen nutnost hrabání listí, jelikož se jedná o opadavé dřeviny.

Pokud chceme něco netradičního

Při výběru dřeviny do živého plotu ale můžeme popustit uzdu fantazii a vybrat něco nezvyklého. Pozornost upoutá například výrazná barva buku červeného (Fagus sylvatica f. purpurea) – ten v sobě kromě načervenalé barvy spojuje další výhody, jako je rychlý růst a snadné tvarování.

Velmi netradiční a v živých plotech téměř nepoužívanou dřevinou je i bobkovišeň lékařská (Prunus laurocerasus). Její sytě zelené lesklé listy v zimě neopadávají, záři ve slunci a zanechávají velmi honosný dojem. Jedná se však o jedovatý druh, což by měli zvážit ti, na jejichž zahradách pobývají malé děti.

A co takhle jehličnany?

Ploty nemusí být pouze listnatné, dobře vypadají a svůj účel splní i jehličnaté dřeviny. Pro tvorbu plotů můžeme použít například různé druhy smrků (Picea abies, Picea omorika) nebo douglasku (Pseudotsuga menziesii).

Jejich největší výhodou je, že v zimě neopadávají a jsou tak méně náročné na údržbu. Ploty z těchto dřevin mohou působit velmi mohutně a je možné je i ozvláštnit různými barvami, např. smrku pichlavého (odstíny do modra a do šeda). Nejsou však příliš vhodné do míst, kde dochází k častému kontaktu s člověkem – píchání bývá velmi nepřijemné.

Nápad na závěr

Samozřejmě je možné dřeviny různě kombinovat, mít část z jednoho druhu a další část z jiného – zakomponované tak, aby výsledek ladil ke zbytku zahrady. Na výběr máme z mnoha barev i tvarů dřevin.

A pokud máme velký pozemek, je možné např. v různé vzdálenosti od plotu nasázet odlišné soliterní dřeviny tak, aby až vyrostou, vytvořili kompaktní oku nepropustnou zelenou masu, která vypadá naprosto přirozeně a splní účel živého plotu, aniž by se kdy musela stříhat.

Náš výčet dřevin zde není rozhodně kompletní, snažili jsme se nasměrovat ty, kteří dosud váhají. Vyberte si dřevinu, která vám bude nejvíc vyhovovat.

Nechcete přijít o další články a tipy?
Vyplňte e-mail a budeme vám je pravidelně zasílat.
Také nás můžete sledovat na Facebooku
Autor: Anna Boudyšová
Publikováno: 11.12.2015

Přidej příspěvek

Příspěvek se zobrazí ihned pouze pokud jste přihlášeni.
V opačném případě příspěvek podléhá autorizaci ze strany provozovatele eshopu.
Pokud si přejete příspěvek vidět ihned, přihlašte se k vašemu účtu.

Přihlásit

Diskuze

Titulek: Tipy na rastliny pre živý plot
Děkujeme!
Komentář ze dne: 21. 5. 2018 - 0:00:00
Titulek: Tipy na rastliny pre živý plot
Tu je zopár tipov na stálozelené rastliny pre živý plot: http://www.chovatelahospodar.sk/clanok/10-najkrajsich-rastlin-ktore-mozete-pestovat-ako-zivy-plot-260
Moja obľúbená je photínia, no na živý plot sa dá použiť veľa iných rastlín
Komentář ze dne: 20. 5. 2018 - 20:45:52
Kontaktní adresa
Ing. Anna Boudyšová
Za dráhou 466
533 13 Řečany nad Labem
IČO: 03447715
Bank. účet: 2200673997/2010
info@nelenprozelen.cz
tel. +420 725 464 590
close

Dobrý den,

jaro je v plném proudu, eshop běží a vaše objednávky vyřizujeme nejdéle do sedmi pracovních dní od objednání.

Hezký den,
Tým Neleňprozeleň.cz