Rýmovník - první pomoc při rýmě i po holení

Náročnost:
Rýmovník - první pomoc při rýmě i po holení

Ještě před pár lety rýmovník znalo jen pár zasvěcených a nyní se na internetu skloňuje ve všech pádech. Tuto nenápadnou rostlinu se rozhodně vyplatí mít doma. Daří se jí na každém okenním parapetu a je vždy připravena pomoci vám od spousty zdravotních neduhů.

Na první pohled vám možná připomene hluchavku. Není divu, je to také její vzdálený příbuzný. Jen co se však kolem rostliny nachomýtnete, a snad se jí nemusíte ani dotknout, zaručeně jí od jakékoliv jiné poznáte.

Začne vydávat jemně mentolovou, lehounce kořeněnou vůni. Pokud vezmete jeden lístek do ruky, promnete ho mezi prsty a zblízka přičichnete, pěkně vám protáhne dýchací cesty.

Snadné pěstování i množení

Jestli chcete, aby se vám doma rýmovník pěkně zelenal a byl k užitku, věřte že to nedá žádnou námahu. Roste skoro sám. Stačí ho umístit na světlé místo, nejlépe mu bude poblíž okna. A zalévat spíše méně než více. Půdu nechte vždy úplně vyschnout. Zdravá rostlina má silné dužnaté stonky a sytě zelenou barvu. Podle jejího vzhledu poznáte i následující neduhy:

  • Hnědé tečky – rostlinu jste přelili, uberte zálivku
  • Dlouhé tenké stonky – rostlina má málo světla
  • Zaschlé kraje listů, případně žluté až hnědé fleky – rostlina je popálená od přímého slunce
Rýmovník - první pomoc při rýmě i po holení (1)

Rýmovník si doma i snadno namnožíte. Nejjednodušeji tak, že část stonku s alespoň jedním lístkem zapíchnete do půdy. Nebo ho jenom dáte do sklenky s vodou. Za pár dní začne pouštět kořínky a do měsíce je nová mladá rostlina na světě.

Rýmovník - první pomoc při rýmě i po holení (2)

Jak rýmovník využít

Fantazii se meze nekladou. Rýmovník se dá použít téměř jakkoliv, za čerstva i tepelně upravený. Jako medicína i jako koření pro dochucení jídel. Tady je pár nápadů, co s ním:

Bez úprav, jen čerstvě utržený

Nejlepší a nejjednodušší způsob použití. Na každé rostlině na vás čekají dužnaté lístky plné ozdravné vůně. Vlastně je to taková domácí aromaterapie.

Stačí jen utrhnout lístek a vytvořit si svůj vlastní návyk na používání – někdo ho promne mezi prsty a vymačkanou vodičkou si pomaže nos, někdo lístek zlomí na půl a namaže část pod nosem a někdo jiný si pro jistotu kousek utrhnutého lístku vloží do nosní dírky a nechá chvíli působit.

Moc práce vám nedá ani uvařit si z rýmovníku čaj. Jeden čerstvý lístek do šálku, trocha horké vody a nápoj, který vám pomůže od spousty neduhů, je za pár minut hotov. Spustí se vám po něm rýma a navíc si pochutnáte.

Dobrá zpráva je, že lístky vydrží dlouho čerstvé. Vlastně se téměř nedají vysušit. Můžete si jich pár přidat do peněženky a použít v klidu v práci, na cestách i na dovolené. I po několika dnech si v peněžence či toaletní taštičce udrží svěžest, aby vám mohly posloužit.

Rýmovník - první pomoc při rýmě i po holení (3)

Sirup z rýmovníku

Sirup je zdravý, má jemné aroma rýmovníku a konzistencí a chutí připomíná spíše med. Na jeho přípravu je potřeba zhruba třicet lístků. Nemusíte se bát, že byste si rostlinu zbytečně otrhali, naopak jí to spíše prospěje, znovu rychle obroste a zahustí se.

Na internetu naleznete spoustu výborných fotoreceptů, já jsem zkoušela tento a je vynikající. Snad jen varuji lžičkové mlsaly, je to opravdu moc dobré. :)  Znáte to, lžička sirupu (nutely, arašídového másla, krému) sem, lžička tam….

Desinfekce

Rýmovník má i skvělé desinfekční vlastnosti. Jeden lístek je takový malý zelený peroxid. Použít se dá na odřeniny, po štípnutí hmyzem i při spáleninách. Vyzkoušet ho můžete i po holení, kdy je kůže narušená, zarudlá a tvoří se na ní pupínky. Opět jen vymačkanou šťávou potřete postižená místa.

Testujeme rýmovník na dětech

Na závěr nelze říct nic jiného, že u nás rýmovník natolik zdomácněl, že ho za svůj přijaly i děti. Nejen, že ho poznají na obrázku, ale moc dobře vědí, ve kterém květináči ho nalézt. Vůně je jejich malým nosíkům moc příjemná a leckdy je přistihneme, že si lístky rýmovníku trhají samy a potírají si jimi tvářičku.

Za letních večerů se jim při otevřeném oknu pěkně usíná, protože vědí, že jim tato nenápadná rostlina pomůže, aby jim do pokojíku nelétali otravní komáři.

Rýmovník - první pomoc při rýmě i po holení (4)

Jedna velká nevýhoda rýmovníku

Jednu nevýhodu jsme přeci jen objevili. Jelikož je citlivý na mráz, nedá se zasílat poštou v chladném období, kdy je nejvíce potřeba. Buďte proto opatrní u prodejců, kteří v zimě nabízí rýmovník a případně se ujistěte, že ho pro převoz dobře zabalí.

Snadno se může stát, že vám časem rostlina v důsledku přemrznutí uhyne. To samé platí i pro jeho stejně zdraví prospěšné kamarády jako je chřipkovník, angínovník či mexická máta.

Nechcete přijít o další články a tipy?
Vyplňte e-mail a budeme vám je pravidelně zasílat.
Také nás můžete sledovat na Facebooku
Autor: Anna Boudyšová
Publikováno: 31.10.2017

Přidej příspěvek

Příspěvek se zobrazí ihned pouze pokud jste přihlášeni.
V opačném případě příspěvek podléhá autorizaci ze strany provozovatele eshopu.
Pokud si přejete příspěvek vidět ihned, přihlašte se k vašemu účtu.

Přihlásit

Diskuze

Kontaktní adresa
Ing. Anna Boudyšová
Za dráhou 466
533 13 Řečany nad Labem
IČO: 03447715
Bank. účet: 2200673997/2010
info@nelenprozelen.cz
tel. +420 725 464 590
close

Dobrý den,

jaro je v plném proudu, eshop běží a vaše objednávky vyřizujeme nejdéle do sedmi pracovních dní od objednání.

Hezký den,
Tým Neleňprozeleň.cz