Proč nekupovat exotické rostliny z hobby marketu?

Náročnost:
Proč nekupovat exotické rostliny z hobby marketu?

Když jste ten citroník kupovali, byl obsypaný zářivě žlutými plody. Sytě zelené listy jen kypěly zdravím. A teď, po pár týdnech vaší péče je na odpis. Každou chvíli skončí na kompostu nebo v popelnici. Jak je to vlastně s exotickými rostlinami, které jsme si koupili v OBI nebo v Hornbachu? Přečtěte si článek.

Proč se nám nedaří takové rostliny udržet při životě?

Většina rostlin z hobby marketů pochází od velkých zahraničních výrobců/pěstitelů, kteří se specializují na konkrétní druhy rostlin. Jeden se specializuje na orchideje, jiný na subtropické rostliny, jiný na zelené pokojové rostliny, další na ovocné druhy.

Své produkty pak prodávají na velkých výstavách, kde se domlouvají s hobby řetězci, zahradními centry, zahradnictvími. Mimochodem, určitě se na takovou výstavu jeďte podívat, je to úžasný zážitek.

Zahraniční výrobci (Holandsko, Německo, Polsko, Itálie, Španělsko) mají oproti těm českým jednu zásadní výhodu. Mají přímořské klima, kde v zimě nemrzne, je vlhko, deštivo a dané druhy pěstují již desítky let. Dokážou tak zajistit rostlinám velmi levně, například ve sklenících, téměř ideální podmínky pro jejich růst.

Ty podmínky jsou ale naprosto jiné, než dokážeme rostlinám zajistit v našich domovech a zahradách. Rostliny se tak musí adaptovat na naše podmínky, a ne vždy to proběhne úspěšně.

Například náš citroník spolu s dalšími citrusy je pěstován hlavně v Itálii a Španělsku, kde je středomořské klima. Tato oblast je pro citrusy domovinou a rostou zde proto přímo úchvatně. Mají hodně slunce, vlhký vzduch, mnohem vyšší teploty po celý rok, správnou půdu a živiny. Na jaře pak citroník ve skvělé kondici vykvete, nedozrálé plody se zelenají, prostě radost pohledět. A ejhle!

Citroník naloží na kamion, následně se dostane do tmavých skladů, a pak např. na prodejny OBI v českém městečku. Slunce a světla je zničehonic mnohem méně, teploty klesly. Citroník zvyklý na pro něj ideální prostředí je v šoku.

Další šok přijde, když si jej koupíte a odvezete domů. Jiné místo, jiné podmínky, jinak se k rostlině chováte než v jejich domovině a rostlina si musí zvyknout. Začne proto shazovat květy, listy i plody. A vy si říkáte, že takové rostliny neumíte pěstovat a že už je kupovat nebudete.

Ale nebojte. I zkušení pěstitelé mají problém takovouto rostlinu udržet v původním stavu. Ale když se vám podaří rostlinu udržet při životě do příštího léta, máte vyhráno. A co s tím?

Jak to tedy udělat, abychom měli doma krásné citrusy obsypané plody

A jde to vůbec? Jde.

  • Ideálně nakupujte mladé rostliny, které vyrostly v našem středoevropském klimatu nebo se již aklimatizovaly.
  • Vybírejte ty, které ještě nemají plody a pokud možno ani květy. Rostlinu to velmi vysiluje, pokud se snaží udržet květy či plody a sama nemá dobré podmínky pro růst.
  • Ačkoliv je naše zemička malá, najde se v ní spousta nadšených pěstitelů exotických rostlin. Nakupujte právě od nich.
  • Anebo ve specializovaných zahradních centrech.
  • Právě tam vám také dají spoustu užitečných rad. Třeba o tom, které druhy zvolit pro začátek, protože jsou méně náročné na pěstování a brzy nesou ovoce.

Myslete na to, že tyto rostliny, ač vypadají o trochu hůře než ty z hobby marketů, jsou zvyklé na naše podmínky. Bude jim tu líp, než těm přivezeným z Itálie. A nebudou trpět ony a ani vy s nimi. Tak co, nemáte chuť to teď zkusit znovu a lépe?

Nechcete přijít o další články a tipy?
Vyplňte e-mail a budeme vám je pravidelně zasílat.
Také nás můžete sledovat na Facebooku
Autor: Pavel Boudyš
Publikováno: 17.12.2015

Přidej příspěvek

Příspěvek se zobrazí ihned pouze pokud jste přihlášeni.
V opačném případě příspěvek podléhá autorizaci ze strany provozovatele eshopu.
Pokud si přejete příspěvek vidět ihned, přihlašte se k vašemu účtu.

Přihlásit

Diskuze

Titulek: citroník ze zrníčka
Dobrý den, Poroste a ze semene tak můžete vypěstovat všechny druhy citrusů. Rostliny, když se je podaří udržet v prvních letech života na živu, pak bývají velmi odolné a velmi dobře přizpůsobené podmínkám, ve kterých vyrostly. Jen pozor, plodů se ze semínka dočkáte nejdříve až po 10 letech. Není však výjimkou, že trvá i 30 let, než semenáčky citrusů začnou plodit . Z vlastní zkušenosti doporučuji vysadit ne 1 semínko, ale třeba rovnou 20. Každé semínko má v sobě zakódované jiné informace a rostlinky jinak rostou. Z vyklíčených rostlin pak vyberete jen ty nejlepší, občas nějaký pěstitelský přehmat a postupně je tak selektujete, až Vám zbydou 1-3 nejlepších rostlin. Klíčení trvá cca 1-2 měsíce, někdy i déle. Substrát by neměl vyschnout, ani by neměl být stále mokrý.
Komentář ze dne: 29. 5. 2018 - 0:00:00
Autor: sandra
Titulek: citroník ze zrníčka
Poroste rostlinka z vyloupnutého semínka? Kdysi jsem zasadila kostku a vyrašila na malou rostlinku, co s ní dál, aby rostla? Děkuji za odpověď.
Komentář ze dne: 28. 5. 2018 - 12:36:26
Kontaktní adresa
Ing. Anna Boudyšová
Za dráhou 466
533 13 Řečany nad Labem
IČO: 03447715
Bank. účet: 2200673997/2010
info@nelenprozelen.cz
tel. +420 725 464 590
close

Dobrý den,

jaro je v plném proudu, eshop běží a vaše objednávky vyřizujeme nejdéle do sedmi pracovních dní od objednání.

Hezký den,
Tým Neleňprozeleň.cz