Pohroma buxusu - zavíječ zimostrázový

Náročnost:
Pohroma buxusu - zavíječ zimostrázový

Každý rok váš buxus vypadal krásně, pěkně rostl a najednou se to změnilo? Máte na zahradě buxus, co nevypadá příliš hezky, a pokud nahlédnete dovnitř je sežraný? Pak k vám pravděpodobně zavítal motýlek zavíječe, který nakladl vajíčka a housenky vám hodují uvnitř keře. Problém je, že si ho většinou všimneme, až když dorazí ke konci větviček, ale to už je pozdě. Právě se dojídá zákuskem, když zhltnul předkrm i hlavní jídlo. A popravdě je to pěkný prevít!

Poprvé se u nás objevil v roce 2010. Začal hodovat na keřích na Moravě a vzal to pěkně od podlahy. Zřejmě jsme mu nevěnovali dostatečnou pozornost. Podle posledních zpráv už přicestoval i do Prahy a decimuje místní zásoby. Proto se připravte na perný boj. Vypadá to, že o tomto nenápadném škůdci v budoucnu asi ještě hodně uslyšíme.

První pomoc při objevení housenek - oplach silným proudem vody

Na nic nečekejte, položte na zem pod keř silný igelit a housenky proudem vody opláchněte. Igelit opatrně vyndejte a housenky zlikvidujte. Následně pravidelně kontrolujte. Zavíječ má až 3 generace za rok (od března do října) v našich podmínkách, je tedy možné, že se k vám vrátí.  

Pohroma buxusu - zavíječ zimostrázový (2)


 

Další pomoc - chemický postřik

Jakmile zahlédnete housenky, postříkejte důkladně celý keř, každý lísteček i větvičku, postřikem proti žravým škůdcům (nezapomeňte postříkat i vnitřek keře!). Nejúčinější je prý přípravek Lepinox plus.

Opět platí: zavíječ má až 3 generace za rok! po čase opět zkontrolujte a pokud objevíte další housenky, opět postříkejte. Dbejte přitom pokynů výrobce a zásadám bezpečnosti.


A s kým máte tu čest?

Zavíječ zimostrázový - Cydalima perspectalis

čeleď: Travaříkovití

Motýl je bílohnědý až celý hnědý a samičky kladou vajíčka na listy buxusu. Larvy jsou zelenožluté s černobílou kresbou a černou hlavičkou. Vykusují listy i větvičky a kolem sebe vytváří pavučinky. Zavíjí se a schovávají mezi listy, proto je důležité zasáhnout postřikem opravdu všude. Při přemnožení hrozí, že vám sežerou komplet všechny listy - vznikne tzv. holožír.


Pokud se vám podaří zásahnout včas, buxus poroste dál, ale poškození zůstane. Pokud už housenky stačily sežrat co se dalo, nezbývá než dřevinu odstranit a zlikvidovat, pro případ, že by ještě někde zůstala nějaká vajíčka.


Nechcete přijít o další články a tipy?
Vyplňte e-mail a budeme vám je pravidelně zasílat.
Také nás můžete sledovat na Facebooku
Autor: Petra Pichová
Publikováno: 14.09.2018

Přidej příspěvek

Příspěvek se zobrazí ihned pouze pokud jste přihlášeni.
V opačném případě příspěvek podléhá autorizaci ze strany provozovatele eshopu.
Pokud si přejete příspěvek vidět ihned, přihlašte se k vašemu účtu.

Přihlásit

Diskuze

Kontaktní adresa
Ing. Anna Boudyšová
Za dráhou 466
533 13 Řečany nad Labem
IČO: 03447715
Bank. účet: 2200673997/2010
info@nelenprozelen.cz
tel. +420 725 464 590
close

Dobrý den,

jaro je v plném proudu, eshop běží a vaše objednávky vyřizujeme nejdéle do sedmi pracovních dní od objednání.

Hezký den,
Tým Neleňprozeleň.cz