Nachytejme škůdce na lep

Náročnost:
Nachytejme škůdce na lep

Žlutá, bílá a modrá jsou tři barvy, které se nejčastěji používají na lepové desky k odchytu nezvaných škůdců. Tak jako lákají hmyz barvy květů, láká je i barva desky, která je pokrytá nevysychavým lepem.  

Tyto desky můžeme používat doma, venku i ve skleníku. Lepové desky fungují převážně jako signalizátory. Neslouží jako absolutní ochrana proti škůdcům. Jejich hlavní výhodou je, že vám pomohou určit, kdy je vhodné zasáhnout proti nezvaným hostům. Mnohdy je zásah uskutečněný hned na počátku nejefektivnější!

Lepové pásy slouží jako mechanická bariéra. Zastaví lezoucí hmyz, který by mohl škodit na stromech (mravence, píďalky, puklice). Důležité je omotat a důkladně upevnit pás kolem stromu. Udělejte to velmi těsně, aby škůdci neměli možnost ,,podlézt“. Doporučujeme je používat je na jaře, v létě i na podzim.

Nepoužívejte však lapače tam, kde nejsou potřeba. Lákají totiž i užitečný hmyz, kterého toho by byla škoda. Nebo pokud používáte biologickou ochranu porostu pomocí tzv. bioagents (např. parazitických vosiček) je použití zejména žlutých lepových desek zcela nevhodné (vosičky by se také nalepily).

ŽLUTÉ lepové desky

Žlutá barva je nejatraktivnější barvou pro většinu hmyzu. Žluté lepové desky používáme proti molicím, smutnicím, vrtulím, mšicím, třásněnkám.

Žluté lepové desky můžeme používat cíleně:

  • na ochranu pokojových a balkónových rostlin
  • proti červivosti třešní (proti vrtuli třešňové, zobonosce třešňové) vyvěšujeme cca ve druhé polovině května
  • na ochranu rostlin ve sklenících a fóliovnících (v uzavřených prostorách jsou lepové desky velmi účinné)
  • na ochranu zeleniny (proti vyslepnutí kedluben, vyžírání listů, apod.)

MODRÉ lepové desky

Modrá barva láká zejména třásněnky (západní, zahradní, chmelové). Používat je můžeme v bytě, skleníku nebo venku.

Kdy a jak je použít?

Modré i žluté lepové desky zavěsíme těsně nad porost, cca 10 cm nad rostliny, nebo k větracím otvorům. Je doporučeno desky vyvěšovat do týdne od výsevu.

Nachytejme škůdce na lep (2)

BÍLÉ lepové desky

Bílá barva květů peckovin a jádrovin (švestek, jabloní, meruněk a třešní) láká zejména pilatky švestkové, jablečné a žluté. Tento drobný škůdce klade do květů vajíčka. Bílé lepové desky zavěšené na stromě, odlákají pozornost škůdce a přilákají je na lep. Tímto se signalizuje výskyt, ale i snižuje možné napadení květů pilatkami.

Desky pověsíme asi týden před začátkem kvetení. Rozvěsíme je po obvodu korun stromů. Doporučuje se vyvěsit 2 kusy na metr výšky stromu.

Bílé lepové desky používáme také na ochranu zeleniny (zejména u brukvovité zeleniny).

Kdy lepové pásky vyměnit?

Každá lepová deska a pás má v návodu na použití dobu použitelnosti. Po této době desky nebo pásy vyměňte, pokud je ještě doba, kdy je vhodné lepové desky používat. Desky nebo pásy také vyměňte, pokud jsou plné nalepených škůdců či zaprášené nebo mají jakkoliv zanesenou lepivou plochu a jejich účinek by nebyl dostatečný.

Dávejte pozor, ať se nalepí skutečně jen to, co má. :) Nezapomínejte respektovat pokyny výrobce. Ať se na lep nechytíte vy, ani užitečné organismy :)

Nechcete přijít o další články a tipy?
Vyplňte e-mail a budeme vám je pravidelně zasílat.
Také nás můžete sledovat na Facebooku
Autor: Petra Pichová
Publikováno: 02.04.2018

Přidej příspěvek

Příspěvek se zobrazí ihned pouze pokud jste přihlášeni.
V opačném případě příspěvek podléhá autorizaci ze strany provozovatele eshopu.
Pokud si přejete příspěvek vidět ihned, přihlašte se k vašemu účtu.

Přihlásit

Diskuze

Kontaktní adresa
Ing. Anna Boudyšová
Za dráhou 466
533 13 Řečany nad Labem
IČO: 03447715
Bank. účet: 2200673997/2010
info@nelenprozelen.cz
tel. +420 725 464 590
close

Dobrý den,

jaro je v plném proudu, eshop běží a vaše objednávky vyřizujeme nejdéle do sedmi pracovních dní od objednání.

Hezký den,
Tým Neleňprozeleň.cz