Kompost pro každou zahradu - jde to i jednoduše

Náročnost:
Kompost pro každou zahradu - jde to i jednoduše

Okrájeli jste si okurku a slupku jste hodili do směsného odpadu. Máte špatný pocit? Malý ekologický červík ve vás hlodá, že jste pro přírodu mohli udělat víc. Dobrá, slepici si kvůli pár zbytkům pořizovat nemusíte, ale co takhle zkusit zahradní kompost?

Na internetu najdete spoustu článků o kompostování. Co tam patří a co ne, jaká má být teplota v kompostu. Jaký má být správný poměr uhlíku a dusíku. A prohrabovat pořádně! A krájejte to laskavě na malé kousky!

Zdá se vám to složité? Mně pekelně. Naštěstí jsme se přes teorii zakládání kompostu dostali i k praxi. A světe, div se! I přes náš spontánní přístup slavíme úspěchy. Každý rok si do květináčů pěchujeme tu nejlepší zeminu. Patentováno přírodou.

Zkuste si na malou chvíli představit, že by se přeci jen na vaší okrasné zahradě našel malý kousek, kde by ten kompost tak moc nepřekážel. Tak metr na metr. Někde vzadu, v rohu. Za keřem, aby na ty tlející zbytky z kuchyně, které jste tam ve spěchu jen tak mrskli, nebylo moc vidět a nerozčilovaly vás.

Co patří do kompostu?

Odměnou vám bude dobrý pocit. Můžete se ekologicky zbavit spousty rostlinných zbytků. Všechny odkrojky ovoce a zeleniny. Nesnědenou rýži, brambory, těstoviny. Hnijící či naplesnivělé plody, které jste nestihli spotřebovat, a z vaší lednice by se ta kupa zdraví podívala už jenom do koše. Suma sumárum všechny zbytky rostlinného původu.

Produkty ze zvířátek se do kompostu nedávají. Za prvé by vám do zahrady mohli přilákat pár hlodavců, kteří by si na „masíčku“ rádi pochutnali. A za druhé živočišné produkty podporují trochu jiné bakterie. A tyhle bakterie zpomalují přírodní procesy, kterým se říká tlení. Snad jedinou výjimkou z živočišné říše jsou skořápky od vajec, ty jsou povoleny a naopak velmi vítány.

Do kompostu také patří spousta dalších věcí, které by vás možná ani nenapadly. Třeba lógr z kávy. Čaj i se sáčkem. Plata od vajíček a roličky od toaletního papíru. A můj oblíbený – přepálený rostlinný tuk po smažení. S tím jsem si v kuchyni hodně dlouho nevěděla rady, až mi poradila kapacita RNDr. Kotovicová z ústavu aplikované a krajinné ekologie.

A nejvíc samozřejmě oceníte váš nový kompost, až budete opečovávat zahradu. Všechny zastřihnuté větývky, listí, plevel. Nevydařená úroda napůl sežraná od slimáků. Stará hlína, kterou vyhazujete z truhlíků po letní sezóně. Nakonec zjistíte, že cestička ke kompostu bude vyšlapanější, než jste čekali.

Čím menší kousky, tím lepší

Samozřejmě pravidlo čím menší kousky, tím lepší, znám i já. Ale nedržím se ho. Ne že bych nechtěla, ale…Jsem hospodyňka uspěchaného typu a moderní doby. A všechno chci mít hned, bez práce. A tak to tam hážu, jak mi to v kuchyni od ruky odpadne. Velké kusy, malé kusy. A doufám, že si s tím příroda poradí.

A ona si vážně poradí. Je jasné, že když na kompost hodíme celou hlávku zežloutlé brokolice, tak se asi chvíli rozkládat bude. A my jí ten čas dáme.

Je lepší mít komposty dva

Kompost pro každou zahradu - jde to i jednoduše (1)

Říká se, že do roka by v kompostu měly zetlít všechny zbytky a zbýt by měla pouze kvalitní zemina. U nás jsme to vymysleli tak, že máme komposty dva – jeden na čerstvé zbytky a druhý na ty již mírně zetlelé.

Na jaře vezmeme kompost, kam jsme v průběhu minulého roku házeli zbytky, ještě jednou jej pořádně promícháme a dáme ho všechen do vedlejšího kompostu „odpočívat“. V původním kompostu jedeme od znova, dáme trochu kompostu, trochu hlíny, pár zbytků a brzo jej celý zase naplníme.

Do odpočívacího kompostu už ale nic nepřihazujeme, maximálně ho občas trochu prohrábneme. A necháme ho pracovat. A na podzim máme hlínu radost pohledět, voňavou, vlhkou, hnědou. Malý poklad.

A proč říkám voňavá hlína? Není to náhoda, správný kompost se totiž pozná právě podle toho, že nesmrdí.

Jak založit kompost?

Založit kompost je hračka. Možná nejtěžší na tom je sehnat pár prkýnek a sbouchat je dohromady. A nebo sbouchat jakýkoliv jiný materiál, který vám přijde pod ruku.

Kompost pro každou zahradu - jde to i jednoduše (2)

 A zbytek? To už je pouhé čarování. Zní to trochu jako kouzelný lektvar - Vezmi trochu kvalitní hlíny, tři žížaly, zbytky z kuchyně krájené za úplňku a čáry máry fuk!

…A pak už jenom házíte zbytky. Házíte a prohrabujete mezi sebou. Házet a přehrabovat. Házet a přehrabovat. Časem už jenom házíte a občas přehrabujete. A taky to tak jde.

A co je to vlastně ten kompost a kde ho použít?

Kompost je mými slovy kvalitní zemina se spoustou příznivých bakterií a živin pro všechny druhy rostlin. Používá se všude, kde chcete, aby se vaší zeleni dařilo. Trochu dáte při přesazování do květináčů, do truhlíků. Trochu k citrusům, trochu k rajčatům, trochu k jabloním. Všude nadělá spoustu užitku!

A co vy? Jak jste na tom s kompostováním? Pochlubte se nám v komentáři níže.

Nechcete přijít o další články a tipy?
Vyplňte e-mail a budeme vám je pravidelně zasílat.
Také nás můžete sledovat na Facebooku
Autor: Anna Boudyšová
Publikováno: 17.04.2016

Přidej příspěvek

Příspěvek se zobrazí ihned pouze pokud jste přihlášeni.
V opačném případě příspěvek podléhá autorizaci ze strany provozovatele eshopu.
Pokud si přejete příspěvek vidět ihned, přihlašte se k vašemu účtu.

Přihlásit

Diskuze

Titulek: Komposter
Dobrý den,
máte někdo zkušenosti s takovou výroubou kompostéru? https://www.ynaradi.cz/vyrobte-si-domaci-komposter-sami-a-rychle Vydrží změny teplot atd.? Děkuju!
Komentář ze dne: 7. 6. 2020 - 20:15:15
Titulek: Komposter
Jakej používáte ten komposter? Našla jsem tento, ale vydrží ty větší teploty https://www.ynaradi.cz/vyrobte-si-domaci-komposter-sami-a-rychle
Komentář ze dne: 7. 6. 2020 - 20:13:15
Titulek: do kompostu patří vs nepatří
Vyšší teploty a další vlivy způsobí, že se při tlení zničí choroboplodné zárodky. Pro jistotu se ale ještě do kompostu sem tam zapracovává dusíkaté vápno (které se používá i na zahrádce). To dezinfikuje půdu, pomáhá s rozkladem hmoty, ničí bakterie, ale i plevele.
Plevele i s nezralými semeny je ideální dávat do kompostu, až když jsou vyschlé a tedy již nenarostou a nerozmnoží se. Je také možné plevel nechat zapařit několik dní například v igelitovém pytli.
Do kompostu ale nedávejte plevele, které mají zralá semena. Zralá semena není tak jednoduché zničit a snadno se rozmnoží.
Komentář ze dne: 16. 5. 2016 - 9:06:06
Autor: vlasta
Titulek: kompost
Myslela jsem ,že do kompostu nepatří plevel a shnilé ovoce?
Komentář ze dne: 13. 5. 2016 - 13:21:12
Související produkty
Kontaktní adresa
Ing. Anna Boudyšová
Za dráhou 466
533 13 Řečany nad Labem
IČO: 03447715
Bank. účet: 2200673997/2010
info@nelenprozelen.cz
tel. +420 725 464 590
close

Dobrý den,

jaro je v plném proudu, eshop běží a vaše objednávky vyřizujeme nejdéle do sedmi pracovních dní od objednání.

Hezký den,
Tým Neleňprozeleň.cz