Kdy správně stříhat živý plot

Náročnost:
Kdy správně stříhat živý plot

Rostliny, které se dávají do živého plotu, dobře snáší řez. To je ta nejpodstatnější informace. Snáší ho stejně dobře v dubnu, v červnu i v listopadu. Jestli tedy máte právě teď chuť ostříhat plot, směle do toho. Rostlině to neublíží. Některá období jsou ale ke střihu obzvláště vhodná a já vám řeknu proč.

Pokud se podíváte do odborné literatury, většinou se dozvíte, že nejlepší období ke střihu je v červnu, dále pak v srpnu. Někde píší dokonce i o zimě a to už v tom člověk začíná mít trochu zmatek. Když ale pochopíte základní principy růstu rostlin, sami si dokážete odvodit, kdy je ta nejlepší doba pro řez právě toho vašeho zeleného strážce.

Velké zásahy dělejte v době zimního spánku

V zimě nastává u rostlin stav „vegetačního klidu“. Podobá se to zimnímu spánku u zvířat. Rostlina přestává přijímat živiny, má nižší potřeby světla a kyslíku. Dá se říci, že se „uzavře“ před okolním světem. A jelikož je zavřená, je také méně citlivá na jakékoliv změny. V tomto období je tedy nejen možné s nimi různě manipulovat, přesazovat, tvarovat. Ale hlavně výrazně stříhat. Klidně do nich i řízněte, ustojí to.

Pokud tedy plánujete nějaké výrazné zásahy do živého plotu, udělejte to nejlépe v období od listopadu do března, když právě nemrzne (rány po řezu mohou omrznout). Například pokud chcete váš třímetrový živý plot seříznout na polovic. Říká se tomu zmlazovací řez a dělá se to, pokud už vysoký plot nevypadá pěkně a je moc řídký. Velké rány do kmene ale raději namažte antibakteriální mastí, aby kmeny neuhnily. To byste mi pěkně poděkovali.

Počkejte, až se rostlina na jaře vybují

Na jaře se příroda probouzí a veškerou nashromážděnou sílu vrhne do růstu. V tomto období můžete pozorovat, jak se den za dnem mění váš dokonale sestřižený plot v beztvarou zelenou hmotu. Mohutný růst ustává až v červnu a to je právě důvod, proč se radí právě v tomto období ploty sestříhat. Za nejméně námahy, tedy pouze jedním ročním střihem, docílíte co neefektivnějšího výsledku.

A také naopak. Zakládáte si na vašem dokonalém živém plotu? Jestli vás svrbí nůžky v kapse už v květnu, nemusíte na nic čekat. Ostříhejte ho. Na pár měsíců se upokojíte a pak vám to zase nedá a zastřihnete ho ještě jednou později. Jenom, prosím, buďte ohleduplní k přírodě a myslete na to, že ve vašem plotu hnízdí ptáci a zrovna mohou mít mladé.

V létě stříhejte libovolně, pokud se vám bude chtít

Pozvolný růst samozřejmě pokračuje i přes léto. Přes všechnu tu pohodu při grilování, na dovolených a při odjezdech k rybníku nás ale jen tak ledajaká větévka čouhající z plotu nevzruší a na stříhání si většinou ani nevzpomeneme.

Na podzim se rostliny již začínají připravovat na zimu. Zacelují se, začínají opadávat listy. Pokud dostřihnete nerovnosti ještě začátkem září, plot už výrazněji nikam neporoste a vydrží v požadovaném tvaru zase až do dalšího jara.

Jak poznám, že jsem plot ostříhal správně?

  • Je to jednodušší, než se zdá. Plot vám to o sobě prozradí sám.
  • Je–li hustý a zdravě se zelená, znamená to, že vše proběhlo v pořádku. Jak načasování, tak střih.
  • Pokud rezne, je nepravidelný, přerušovaný, něco je špatně. Zkuste se třeba podívat na to, zda máte dostatečně ostré nůžky. Tupými nůžkami si můžete způsobit pěkně rezatou neplechu.
  • Jestli je plot po celé délce či výšce málo hustý, paradoxně je potřeba jej častěji stříhat. Alespoň do doby, než se vám ho podaří zahustit. Stačí vzít vždy jen okrajové části větví. Takto zastřihávat můžete na jaře a v létě i každý měsíc.
  • Pokud je plot odspodu málo hustý a rezne či opadává, na vině je špatný tvar plotu. V tom případě se snažte tvarovat rostliny do jehlanu (dole širší, nahoře užší), aby všechna patra měla dostatek světla.

Jak často stříhat plot?

Záleží vždy na síle růstu dřeviny a také na síle vůle majitele plotu rostliny zkrotit. Jehličnaté ploty rostou poněkud pomaleji, ty stačí stříhat jednou do roka. Listnaté ploty jsou bujnější, a tak se někdy stříhají i dvakrát či třikrát v roce.

A když si chci užít kvetoucího živého plotu?

Kvetoucí aleje, to je paráda. V tomto případě rozhodně na jaře nestříhejte a nechte nejdříve rostliny dokvést. Snadno by se stalo, že byste všechny násady na květy ostříhali a místo záplavy květů by na vás koukala pouze zelená stěna.

Opravdu je nutné plot stříhat každý rok?

Odpovím vám otázkou: A opravdu chcete, aby byl hustý, zelený, pravidelně tvarovaný? Pokud ano, nic jiného vám nezbude, než poctivě vzít do ruky nůžky a trochu ho zastřihnout. Minimálně jednou ročně. Nedá se nic dělat, dokonalý vzhled a pravidelná údržba jde ruku v ruce. A když už jsme u té údržby, nezapomínejte také hnojit!

Čím stříhat živý plot?

Na velkolisté druhy dřevin, jako jsou bobkovišně či střemchy, nelze použít elektrický zastřihávač. Listy by to překrojilo v půlce a řez by vůbec nevypadal pěkně. Na ty je nutné vzít nůžky a větévku po větévce tvarovat. Stříhání ostatních druhů si ale můžete zjednodušit různými zastřihávači, plotovými nůžkami apod.

Kdy po výsadbě začít rostliny stříhat?

Nejlépe ihned, jak je zasadíte. Rostlina při přesazení utrpěla mírný šok a čeká jí zvykání si na novém místě. Pokud ji zastřihnete, řekněme na polovinu (no dobře, nebude se vám chtít do ní řezat, tak alespoň na 2/3), tak jí tím v podstatě pomůžete.

Kořen rostliny pak bude vyživovat menší nadzemní část a nebude trpět nedostatkem vláhy a živin, dokud se pořádně neprokoření. A navíc – rostliny pak začnou okamžitě houstnout odspodu. A to je pro živý plot velmi žádoucí vlastnost.

Máte další otázky ohledně stříhání plotu? Tak sem s nimi…

Nechcete přijít o další články a tipy?
Vyplňte e-mail a budeme vám je pravidelně zasílat.
Také nás můžete sledovat na Facebooku
Autor: Anna Boudyšová
Publikováno: 15.04.2016

Přidej příspěvek

Příspěvek se zobrazí ihned pouze pokud jste přihlášeni.
V opačném případě příspěvek podléhá autorizaci ze strany provozovatele eshopu.
Pokud si přejete příspěvek vidět ihned, přihlašte se k vašemu účtu.

Přihlásit

Diskuze

Titulek: Habr
Dobrý den, začali jsme v těchto dnech sázet Váš balíček 100ks habrů. Chápu správně, že teď hned po zasazení máme ostříhat o 1/3? Myslela jsem právě, že máme ostříhat až trochu zakoření. Děkuji
Komentář ze dne: 20. 5. 2022 - 8:32:09
Titulek: Kdy správně stříhat živý plot
Dobrý den, u tohoto druhu dřeviny můžete zastřihnout tak 10 cm na podzim, větší řez bych vám doporučila spíše na jaře. Pěkný den. Tým Neleň pro Zeleň
Komentář ze dne: 26. 9. 2018 - 0:00:00
Autor: Domča
Titulek: ptačí zob
Dobrý den, před 2 týdny jsme vysadili ptačí zob - 100 rostlin, 70cm vysokých. Mám ostříhat ještě letos? Pokud ano, poradíte o kolik cm?

Děkuji, Domča
Komentář ze dne: 25. 9. 2018 - 13:34:33
Titulek: Kdy správně stříhat živý plot
Dobrý den, stříhat můžete tak do 10 cm, spíše bych vám doporučila sestřihnout plot až na jaře, teď pře zimou bych ani už nedávala hnojivo a nechala bych rostlinky se pomalu připravit na vegetační klid. Pěkný den. Tým Neleň pro Zeleň
Komentář ze dne: 25. 9. 2018 - 0:00:00
Autor: michal
Titulek: Ako ostrihať živý plot po jednom roku
Dobrý ďeň.Chcel by som sa opýtať ako a kedy ostrihať živý plot po prvom roku rastu a na čo mám dávať pozor.Ďakujem a s pozdravom.
Komentář ze dne: 21. 9. 2018 - 16:50:15
Titulek: Kdy správně stříhat živý plot
Dobrý den, tady bych vám doporučila trochu větší řez i 50 cm, u takto velkých a starších dřevin už je to trochu problém zvlášť u cypřišků. Proti reznutí a opadávání jehlic bych přihnojila rostlinku hnojivem pro okrasné dřeviny a konifery s pozvolným uvolňováním živin. Tyto zásahy bych ale prováděla spíše začátkem jara, teď v podzimním období bych cypřišky přihnojila hořkou solí, ta dodá také živiny potřebné, aby rostlinka nežloutla a neopadávala. Pěkný den. Tým Neleň pro Zeleň
Komentář ze dne: 21. 9. 2018 - 0:00:00
Titulek: Kdy správně stíhat živý plot
Dobrý den, u tohoto druhu dřeviny bych vám doporučila stříhat spíše až na jaře, poslední radikálnější sestřih je možný tak koncem srpna až září. Pokud máte rostlinky menší, už bych řez neprováděla. Jestli máte víceleté rostlinky ještě by mohly menší řez snést. Pěkný den. Tým Neleň pro Zeleň
Komentář ze dne: 21. 9. 2018 - 0:00:00
Titulek: Stříhání ŽP z cypřišů
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat zdali platí i u takovéhoto živého plotu výše popsané zásady. Mám plot do v. cca 2,8m jako zvuková a prachová clona u menší zdi. Stáří cca 10 let.Přece jen je plot již řidší, mnohé větvičky uschly.Co by jste doporučoval k zlepšení
Děkuji
Komentář ze dne: 19. 9. 2018 - 16:06:54
Autor: Zizana
Titulek: Živý plot
Dá sa teraz v septembri ostrihať rýchlo rastúciplot Turbestansky?
Komentář ze dne: 11. 9. 2018 - 8:41:27
Titulek: Re: Stříhání jilmu
Dobrý den. Nyní již můžete pouze zastříhávat nové větvičky a tvarovat jak potřebujete, dle rozměrů a dispozic. Jilm snese velmi drsný řez a obrazí z míst, kde byste neřekli, že může vůbec obrazit :).
Komentář ze dne: 25. 4. 2018 - 0:00:00
Autor: kajaa1
Titulek: Stříhání jilmu
Dobrý den. Chtěl bych se zeptat, jestli u jilmu sibiřského stříhat pouze nové větvičky nebo ho zastřihávat i na výšku. Vysadil jsem ho na podzim, ihned zkrátil cca na polovinu a na jaře zkrátil větvičky. Zatím jsem stříhal jenom jednou. Děkuji za odpověď.
Komentář ze dne: 24. 4. 2018 - 8:45:20
Titulek: Nástroj
Správný nástroj udělá hodně, jeho výběru se podrobněji věnují na https://www.covybrat.cz/nejlepsi-nuzky-zivy-plot/ . Ale nejsou tam tolik praktické tipy jako v tomhle článku - Na velkolisté druhy dřevin, jako jsou bobkovišně či střemchy, nelze použít elektrický zastřihávač. Listy by to překrojilo v půlce a řez by vůbec nevypadal pěkně. Na ty je nutné vzít nůžky a větévku po větévce tvarovat. Stříhání ostatních druhů si ale můžete zjednodušit různými zastřihávači, plotovými nůžkami apod.
Komentář ze dne: 22. 4. 2017 - 13:31:50
Kontaktní adresa
Ing. Anna Boudyšová
Za dráhou 466
533 13 Řečany nad Labem
IČO: 03447715
Bank. účet: 2200673997/2010
info@nelenprozelen.cz
tel. +420 725 464 590
close

Dobrý den,

jaro je v plném proudu, eshop běží a vaše objednávky vyřizujeme nejdéle do sedmi pracovních dní od objednání.

Hezký den,
Tým Neleňprozeleň.cz