Jaký si vybrat maliník na zahradu

Náročnost:
Jaký si vybrat maliník na zahradu

Nedávno jsem strávila krásný pracovní půlden tím, že jsem pobíhala mezi jednotlivými odrůdami rostlin maliníku a fotila jsem jejich plody ze všech úhlů, abych svůj eshop doplnila o reálné fotky. Během pár chvil jsem tak spořádala spoustu hrstí různých druhů červených a žlutých malin. A pak mě napadlo, že by to pro někoho mohla být dobrá zkušenost, která mu pomůže vybrat si maliník na zahradu. Proto jí sdílím v tomto článku s pár radami pro začínající pěstitele.

Ochutnávka malin

Abych to dlouho neprodlužovala, to mé ochutnávání probíhalo asi takto:

Červené odrůdy

Hrst malin odrůdy Polka – Výborné! Sladké, šťavnaté, krásné malinové aroma.

Hrst malin odrůdy Bohéme – Mňamka. Slaďoučké. A ta malinová chuť!

Hrst malin Glen Ample – Rozplývají se na jazyku, chutnají fakt malinově…

A pak už mi to splývalo. Odrůdy Heritage, Ottawa, Tulameen, Willamette, Autumn Bliss…všechny výborné. Ale havně – nejde to rozeznat! Všechny jsou dobré. Všechny chutnají jako maliny. Prostě podle chuti si vybrat nelze.

Jaký si vybrat maliník na zahradu (3)

Žluté odrůdy

U žlutých odrůd to ochutnávání probíhalo dosti podobně. Valentina, Fall Gold, Blondy, All Gold. Oproti červeným odrůdám jsem však viděla mírné rozdíly v pevnosti plodů. Červené druhy se více rozplývaly v puse, zatímco ty žluté byly pevnější a více se musely kousat. Stále však bylo cítit to příjemné malinové aroma. Velikost plodů se mezi odrůdami v podstatě nelišila. Kromě jedné výjimky - Golden Everest – ta měla oproti ostatní opravdu výrazně větší plody.

Musím přiznat, že nejsem jediná od nás z Neleňprozeleň.cz, kdo maliníky ochutnával. V kanceláři se tedy následně rozhostila debata. U červených odrůd panovala všeobecná shoda, že jsou si chuťově velmi podobné. U žlutých jsme se však různily. Některým z nás žluté přišly méně sladké a někomu dokonce nechutnaly, že jsou nahořklé.

Jaký si vybrat maliník na zahradu (4)

Černé maliny

Černé maliny jsem také měla tu čest už ochutnat. A musím přiznat, že jsem z nich byla nadšená. I jeden keř maliníku dával opravdu velké výnosy. Maliny byly pevné, slaďoučké a dobře se trhaly. V košíku to pěkně přibývalo a děti dlabaly. Jen to malinové aroma už bylo jaksi jiné. Odlišné od všeho, co jsem kdy ochutnala a přesto opravdu chutné.

Jaký si vybrat maliník na zahradu (1)

Jestli nevybíráme maliny podle chuti, podle čeho tedy?

Chápu, že vybrat si ze současné nabídky odrůd maliníku, může být pro někoho stresující záležitostí. Všude to lítá slovy jako stáleplodící a remontantní a na obrázcích vypadají všechny maliníky skvěle – větve jsou obalené obrovskými barevně zářícími plody. Možná bych tedy začala vysvětlením těch základních, s malinami spojených, výrazů.

Jednouplodící nebo stáleplodící?

Jako pěstitel si nejprve ze všeho zvolíte dávkování, tedy příděl malin, v průběhu sezóny. Od toho se také bude odvíjet způsob pěstování a péče o maliníky, protože se od sebe v zásadě liší. Možnosti jsou dvě.

Jednouplodící maliníky  vrhnou v jednom období (řekněme během tří týdnů) všechny maliny najednou. Keřík bude obalený v jeden čas (nejčastěji v průběhu léta) a vy si natrháte plnou mističku sladkých šťavnatých plodů. Jednouplodící odrůdy mají jen jednu nevýhoduje dobré sledovat, které větve již plodily a těch se postupně zbavovat. A ty nové větve, které letos narostly, si naopak hýčkat. Ty totiž ponesou plody až příští rok.

Pro nás netrpělivce proto vznikla řada odrůd tzv. stáleplodících neboli remontujících/remontantních. Ty nesou plody již na letošních výhonech. Větve, tak, jak postupně přirůstají, tak i plodí. U těchto odrůd můžete očekávat plody od konce léta někdy až do příchodu zimy. Děti je milují, protože si párkrát do týdne natrhají hrstičku nebo dvě, což je přesně ta dávka, která je baví, a pak si zase odběhnout hrát. Dobrá zpráva pro vás coby pěstitele je ta, že na zimu můžete v klidu celý keř seříznout až u země a víc neřešit. Kdybyste na to náhodou zapomněli, nic se neděje. Ještě příští rok na nich budou plody, ale pak už s nimi opravdu pryč.

Jaký si vybrat maliník na zahradu (2)

Šlechtěné odrůdy malin

Je pravdou, že všechny v obchodech běžně prodejné odrůdy jsou šlechtěné, aby měly co nejlepší vlastnosti. Pokud jste někdy chutnaly plané lesní maliny, víte, že se od těch zahradních opravdu hodně liší. Na nízkých extrémně pichlavých keřích tam najdete jen pár malinkých malin (jak jsou si ta slova podobná, že?). Šlechtitelé se soustřeďují hlavně na následující vlastnosti – chuť, velikost plodů, čas sklizně, výška rostliny a množství trnů.

Chuť už jsme probrali. Je výborná u všech, to se šlechtitelům opravdu povedlo. Ale nezapomínejte, platí, že čím více slunce, tím sladší chuť!

Velikost plodů je také u druhů, které nabízíme, více méně stejná. Není to tedy kritérium. Navíc ve výsledku závisí na tom, kolik vláhy dostane rostlina právě u vás na zahradě.

Výška rostliny jednotlivých odrůd se liší. Může se šplhat od 1,2 m až do více jak dvou metrů. Musím však uznat, že maliny se nejčastěji v zahradě sází k plotům a do různých koutů na okraji zahrady. Tedy  tam, kde není výška maliny rozhodující a tedy ani pro výběr bych to neviděla jako zásadní kritérium.

Trny se šlechtitelům v moderních odrůdách už také podařilo značně oslabit. Ani zdaleka se bolestí nevyrovnají těm prapůvodním druhům. Zkusmo jsem také projížděla rukou mezi maliníky a rozdíly jsou minimální. Jen některé druhy mají o kapku méně trnů než druhé.

Čas sklizně jediným kritériem? Kdepak

A tak to vypadá, že doba, kdy sklízíme maliny, je při rozhodování o odrůdě nejzásadnějším kritériem. Pokud to správně zkombinujeme, můžeme zobat maliny od června až pomalu do listopadu.

Já bych však přidala ještě jedno dle mě nejmocnější kritérium: STANOVIŠTĚ

Tu správnou malinu si musí vybrat vaše zahrada, vaše půda. Co na tom, že všem ostatním dává některý maliník velké výnosy a jinou odrůdu už nechtějí. U vás se jí dařit nemusí.

Zkoušejte a ochutnávejte

Proto doporučuji zkoušet. Pořídit si více různých druhů a testovat, které právě na té vaší zahradě dobře plodí. Některé možná zajdou samy. Jiným rostlinám se bude dařit. Nahodí spoustu šlahounů, až se vám předčasně začnou sbíhat sliny. Pokud se ale ani druhým rokem mnoha plodů nedočkáte, buďte přísní. Namísto této odrůdy dejte šanci jiné. Na výběr jich je současně v zahradních centrech víc než dost.

Ty, které nabízíme u nás v eshopu, nalzenete vedle tohoto článku po pravé straně nebo v odkazu zde.

Nechcete přijít o další články a tipy?
Vyplňte e-mail a budeme vám je pravidelně zasílat.
Také nás můžete sledovat na Facebooku
Autor: Anna Boudyšová
Publikováno: 27.10.2020

Přidej příspěvek

Příspěvek se zobrazí ihned pouze pokud jste přihlášeni.
V opačném případě příspěvek podléhá autorizaci ze strany provozovatele eshopu.
Pokud si přejete příspěvek vidět ihned, přihlašte se k vašemu účtu.

Přihlásit

Diskuze

Kontaktní adresa
Ing. Anna Boudyšová
Za dráhou 466
533 13 Řečany nad Labem
IČO: 03447715
Bank. účet: 2200673997/2010
info@nelenprozelen.cz
tel. +420 725 464 590
close

Dobrý den,

jaro je v plném proudu, eshop běží a vaše objednávky vyřizujeme nejdéle do sedmi pracovních dní od objednání.

Hezký den,
Tým Neleňprozeleň.cz