Jak si doma vypěstovat fíky

Náročnost:

Velké slaďoučké fíky si lze vypěstovat i u nás. Poradím vám, jakou si vybrat odrůdu, kdy stříhat, hnojit či zimovat. Celkově jsem se v článku trochu rozepsal, ale třeba to pár fíkovým nadšencům pomůže a nebudou pak muset pracně nabývat zkušenosti jako já.

Miluji fíky. A protože má vášeň pro exotické rostliny již trvá nějakou dobu, vyrazil jsem před cca 10ti lety do nejbližšího zahradnictví, kde jej měli. Asi jen 100km. Vzal jsem jednu rostlinu, o které ani nevěděli, jaká to je odrůda (a dodnes nevím a už asi nezjistím). Ale to neva, byl můj.

Od té doby fíky pěstuji jak v květináči, tak venku v zemi. Nejsem sběratel odrůd, jak bych rád, (tolik místa bohužel nemáme), ale fíky si užíváme každé léto i podzim. A věřte nevěřte jsou chutné, šťavnaté a slaďoučké. Stejně jako ve středomoří.

Pár informací na úvod

Fíkovník smokvoň - ficus carica je jeden z mála fíkovníků, možná jediný, který plodí výborné jedlé plody. A aby fíkovník plodil i u nás, musí to být odrůda, která ke svému opylení nepotřebuje hmyz. K naší radosti se tyto odrůdy již běžně dají sehnat v našich zahradnictvích. Barva plodů je podle odrůdy od žluté, přes zelenou až po fialovou či modrou.

Fíkovník smokvoň je na zimu opadavý keř, který u nás dorůstá do výšky i šířky 2-4 metrů a má rozložitou korunu. Můžete z něj však vytvarovat i stromek.

Pěstování je velmi jednoduché a nenáročné. Potřebuje jen slunce a teplo, přes léto vodu a v zimě chladné místo, kde přečká zimu a připraví se na jaro.

Protože je to velmi otužilá rostlina (některé odrůdy vydrží jen s mírným poškozením i -15 °C), dá se u nás úspěšně pěstovat i venku nebo ve skleníku. Bohužel jen v nižších a teplých polohách, jako jižní morava, polabí, dále ve městech, kde je tepleji, případně jiné teplejší oblasti.

Jen pozor, některé obchodní řetězce nabízí např. italské či španělské odrůdy z nízkých poloh, které vydrží maximálně -5 °C. Chtějte proto odrůdy, které jsou vyšlechtěny do chladných poloh. U nás mezi nejznámější patří například Brown Turkey, Hardy Chicago, Peretta, Col de Dame.

Jak si doma vypěstovat fíky (2)

Kdy fíkovník plodí

Je-li chladné deštivé léto, tak plodů je velmi poskrovnu, ne-li žádné, nebo nejsou tak dobré. Stejně tak, nepovedlo-li se rostlinu dobře a včas zazimovat. Nepočítejte tak s pravidelnou každoroční sklizní.

Má-li ale fíkovník dobré podmínky, pak plodí i 3x ročně. U nás však většinou jen 1x nebo 2x. Jednou na jaře, kdy dozrají fíky z podzimu. Podruhé v létě, kdy dozrávají tzv. „breba“ fíky vyrostlé loňském dřevě. A potřetí na podzim, kdy plodí na letošních výhonech.

Přiznám se, že nejvíce mi chutnají breba fíky, kterých bývá sice málo, ale jsou největší a nejvíce šťavnaté. Breba fíky mají také často jinou barvu, než fíky z jarní a podzimní úrody. Jak můj španělský dlouholetý přítel říká, fíkovník dává 2 různé druhy ovoce – breba fíky a fíky. Každý druh fíkovníku má ale jiné předpoklady pro tvorbu breba fíků – některý nemá skoro žádné, jiný jich má celkem hodně.

Jarní fíky nepěstuji, protože vyčerpávají rostlinu a mohou být zdrojem chorob a infekcí. Na podzim proto všechny nedozrálé plody z rostliny otrhám. I ty malinké.

Jak si doma vypěstovat fíky (6)

Jak pěstovat fíkovník

Umístění a teplota

Vyžaduje velmi teplé a slunné polohy chráněné před větry a mrazy. Ideální je jižní terasa, kam celý den „praží“ slunce.

Pěstujeme-li jej na zahradě (přímo vysazený v zemi, nebo květináč zapuštěný do země), pak nejlépe u chráněné jižní zdi, která akumuluje teplo a uvolňuje jej v noci. Vhodné jsou i uzavřený dvůr či atrium, které má teplejší mikroklima. Nebo také ve městské zástavbě, kde bývá tepleji než v otevřené krajině.

Fíkovníky v nádobách na zimu přenášíme do chladné místnosti, kde může býti pár stupňů pod bodem mrazu. Nádoba pro starší fíkovník by měla být velká, klidně v průměru 50cm s objemem 80litrů i více. Samozřejmě postupně přesazujeme z menších květináčů do větších.

Zemina a přesazování

Fíkovník není náročný na zeminu. Jak jsem si vyzkoušel, roste v různých substrátech a zeminách – jílovité, pískovité, s rašelinovým základem. Nejlépe se mu daří v substrátu, obsahující jíl.

Rostliny v nádobách přesazujeme na podzim po opadu listů, nebo na konci zimy. Každý rok do větších a větších nádob. Je-li nádoba již velká (objem cca 80litrů), pak přesazujeme jen jednou za 3-4 roky, kdy seřízneme kořenový bal o třetinu a vyměníme zeminu. Také zastřihneme nadzemí část rostliny, aby ji zmenšený kořenový bal uživil.

Zálivka

Aby dobře rostl, potřebuje dostatek vody, vydrží však i velká sucha (ale neroste, plody opadají). V květináči jej musíme pravidelně zalévat, v létě denně a při horku i 2x denně. Bez vody nenarostou pořádné fíky. A když, tak nebudou moc šťavnaté. Naopak v zemi vysazený a již zakořeněný fík zalévat téměř vůbec nepotřebuje. Jen v nejsušším období.

Jako u všech rostlin, pozor na teplotní šok při zalévání. Zalijete-li v horku rostlinu studenou vodou ze studně či vodovodního řádu, rostlina může utrpět šok – neroste, opadnou listy, plody.

V zimě téměř nezaléváme (jen aby substrát v květináči nevyschl), protože rostlina nemá listy a kořeny by mohly uhnít. Venku vysazené fíky v zimě pokud možno chráníme před deštěm a vlhkem.

Hnojení

Stejně jako ostatní rostliny potřebuje živiny ke svému růstu. Fíkovník v květináči pravidelně hnojíme, aby mohl z čeho růst, nebo používáme hnojiva s postupným uvolňováním živin. Jen pozor na velké množství dusíku. Ten má za následek bujný růst, ale menší násadu plodů.

Fíkovníky vysazené venku přihnojovat téměř nemusíme. Možná na začátku sezóny přidáním vyzrálého kompostu nebo dlouhodobým hnojivem.

Přestaňte však hnojit hnojivem s velkým obsahem dusíku v půlce srpna, aby do zimy stačily dostatečně vyzrát letos narostlé výhony. Naopak přihnojení draslíkem, pomůže s vyzráváním dřeva.

Střihání a tvarování

Rostliny v nádobě tvarujeme do podoby, která se nám prostě líbí. Keřík, stromek, rozložitý nebo naopak vyšší. Záleží jen na vás, rostlina velmi dobře snáší řez. Při stříhání mějte na paměti, že fíkovník plodí

 •          na jaře z loňských nevyzrálých fíků 
 •          v létě na výhonech, které narostly vloni
 •          na podzim na výhonech, které narostly letos

Jak si doma vypěstovat fíky (8)

Venku vysázené rostliny dokáží během roku narůst i o více než metr. Je proto dobré držet fíkovníku keřovitý tvar, který se dobře zimuje.

Stříhání provádíme nejlépe na konci zimy před rašením a to tak, že:

1.       odstraňujeme staré odplozené dřevo

2.       odstřihneme suché a zmrzlé větvě až na zdravé dřevo – to proto, aby se z nich nedostala infekce do zdravého dřeva

3.       odstřihneme slabé výhony, které neplodí, necháme ty silné

4.       křížící se výhony a zahušťující musí pryč

5.       pro vytvoření plodného dřeva se zaštipují konce větví

6.       během roku se zkracují nové přírůsty

Škůdci a choroby

V našich podmínkách na běžné škůdce netrpí. Svilušku, mšice, puklice, atd. jsem na rostlině ještě neviděl. Ale slimáci si rádi pochutnají na plodech, hlodavci zase kořenech.

V našich chladných podmínkách mohou rostliny trpět rzí či padlím. Ty lze omezit použitím fungicidů.

Výsadba venku

Zakoupenou rostlinu nejdříve pěstujte rok či dva velkém květináči (o průměru 30 cm). Musí totiž pořádně zesílit. Pouze dobře vyzrálé dřevo vydrží minimální teploty -10°/ -15° C. Kmínek by tak měl mít alespoň 2 cm v průměru.

Následující rok na jaře fíkovník vysaďte ven na chráněné slunné místo.

Jak si doma vypěstovat fíky (1)

Zimování

Aby byl fíkovník v kondici, musí být mít přes zimu v chladu, kdy načerpá sílu na jaro. Rostliny v nádobách po opadu listů odneseme do chladné místnosti 0-10° C, klidně i tmavého sklepa. Přes zimu zaléváme jen lehce, aby zemina byla trošku vlhká a fíkovník nevysychal. Moc zálivky zase může zapříčit hnilobu kořenů.

Fíkovník v květináči bez problémů vydrží 3-4 °C pod nulou. Uklízíme jej tedy, až když hrozí delší a trvalejší mrazíky. Klidně až v lednu. -5° C a nižší teploty už nemusí přežít – záleží na velikosti kontejneru. Čím déle venku, tím lépe. Rostlina by v zimovišti neměla narašit.

Fíkovníky vysazené venku vydrží poměrně dost. Zimovat tedy začneme, až když teploty mají být pod -10 °C. Což nemusí být celou zimu. Malé fíkovníky se zasypají pilinami, kůrou, listím, chvojím. U velkých fíkovníků se podle tvaru keře musí větve postupně (každý den trochu, aby se nepolámaly) připevnit k zemi a opět zaházet izolační vrstvou. Další možnost je větve svázat k sobě a omotat například bublinkovou fólií, karimatkou. Nahoře se nechá otvor, aby rostlina dýchala. Vnitřek se opět vyplní izolačním materiálem.

Letnění

Fíkovník v květináči vynáším ven ze zimoviště, když ještě není narašený, třeba již v únoru a teploty neklesají pod 3-4° C pod nulou. Při předpovědi na větší mrazy jej uklidím na pár dní zpět, nebo zazimuju na místě.

Je-li už fíkovník narašený, pak musím počkat, až pominou mrazy – tedy v květnu, jinak jarní mrazíky poničí listy. Počítejte také s tím, že listy spálí sluníčko.

Venku vysazené fíkovníky odzimuji, když jsou ještě venku mrazy, ale teploty by neměli klesnout pod -10° C. Opět třeba již začátkem února. Izolace jinak způsobí, že je rostlině teplo a začne rašit moc brzo. Stejně tak předejdu hnilobám rostliny díky nepřístupu vzduchu, vlhkosti a teplu.

Je-li opravdu velká zima, nebo rostlina nemá dostatečně vyzrálé dřevo, fíkovník omrzne. Většinou ale znovu obrazí z kořenů. Ten rok se však fíků asi nedočkáte.

Množení

Je snadné. Na jaře než začne rostlina rašit ustřihnu řízek, dám zakořenit do země a je to. Buď se chytne nebo ne.

Suma sumárum na konec

Pro ty, co Vás fíkovník zaujal, zde je souhr informací, jak se o fíkovník starat:

 •          fíkovník je opadavý keř a vyžaduje hodně slunce a teplo a nejlépe místo chráněné před větrem
 •          na půdu je nenáročný, nejlépe ale plodí v jílovitých půdách
 •          mladé rostliny chráníme před mrazy (od -10 °C) obalením do fólie, zahrnutím zeminou, obalením slámou, chvojím, atd. - podle vašich možností
 •          starší rostliny vydrží již větší mrazy, přesto se doporučuje jej ochránit před zimou
 •          vymrzne-li rostlina v zemi, obrazí znovu z kořenů, přemrzne-li ale v květináči, pak již neobrazí
 •          rostliny v květináči se uklízejí do bezmrazé místnosti, klidně tmavé, protože fíkovník shodí listy a spí
 •          uklidit dovnitř a naopak vynést ven provádíme v době, kdy teploty neklesají pod -5 °C a rostlina ještě není narašená
 •          ven vysazujeme cca 3-4leté rostliny, které necháme narůst ve velkém květináči (minimálně 10 litrů)
 •          květy neuvidíte, ale plodí u nás 2x ročně (nevymrzne-li v zimě) - v létě na loňských výhonech, na podzim na letošních výhonech
 •          přihnojením zvýšíte násadu plodů, od půlky srpna ale již nehnojte, aby výhony stačily vyzrát na zimu
 •          velmi dobře snáší řez

Jak si doma vypěstovat fíky (4)

Nechcete přijít o další články a tipy?
Vyplňte e-mail a budeme vám je pravidelně zasílat.
Také nás můžete sledovat na Facebooku
Autor: Pavel Boudyš
Publikováno: 13.07.2017

Přidej příspěvek

Příspěvek se zobrazí ihned pouze pokud jste přihlášeni.
V opačném případě příspěvek podléhá autorizaci ze strany provozovatele eshopu.
Pokud si přejete příspěvek vidět ihned, přihlašte se k vašemu účtu.

Přihlásit

Diskuze

Titulek: vegetační klid
Dobrý den. Prosím o radu.
Za oknem mám dvouletý BrownTurkey, který jsem přinesl ze zahrady koncem září, kdy hrozily mrazy. Už jsem nepřihnojoval, pouze zaléval, když byl substrát suchý, což je takřka denně. Za oknem dozrálo asi dvacet plodů z jara a čekám, až rostlina shodí listy, abych ji přenesl do sklepa. Na rostlině jsou plody z konce léta-asi20 a na konci větví jsou nové přírůstky, v místech, kde jsem je zaštípnul. Prostě jede, jako by bylo léto.
Vloni na podzim jako jednoletý řízek shodil listy. V březnu jsem jej seříznul na 3 očka, potom se rozvětvil, nasadil plody…
Kde jsem udělal chybu, že se rostlina nechystá na zimní klid a jak to napravit?
Děkuji za odpověď.
Komentář ze dne: 13. 11. 2021 - 15:42:55
Titulek: vegetační klid
Dobrý den. Prosím o radu.
Za oknem mám dvouletý BrownTurkey, který jsem přinesl ze zahrady koncem září, kdy hrozily mrazy. Už jsem nepřihnojoval, pouze zaléval, když byl substrát suchý, což je takřka denně. Za oknem dozrálo asi dvacet plodů z jara a čekám, až rostlina shodí listy, abych ji přenesl do sklepa. Na rostlině jsou plody z konce léta-asi20 a na konci větví jsou nové přírůstky, v místech, kde jsem je zaštípnul. Prostě jede, jako by bylo léto.
Vloni na podzim jako jednoletý řízek shodil listy. V březnu jsem jej seříznul na 3 očka, potom se rozvětvil, nasadil plody…
Kde jsem udělal chybu, že se rostlina nechystá na zimní klid a jak to napravit?
Děkuji za odpověď.
Komentář ze dne: 12. 11. 2021 - 15:18:17
Autor: Merybart
Titulek: Škůdci fíkovníků
Pokud vaše fíkovníky nenapadli škůdci, měl jste štěstí. Pěstuji fíky mnoho let, ale téměř vždy jsou plné svilušek a puklic, mšice nebyly. Chemická ochrana je nezbytná. Přírodní prostředky jsou prakticky neúčinné.
Komentář ze dne: 6. 4. 2021 - 7:05:51
Autor: Switan
Titulek: Plody
Máme 30 letý fikovnik ve skleníku plodí,ale ted druhým rokem jeho některé plody jsou tvrdé a nedozraji.děkuji .
Komentář ze dne: 31. 5. 2020 - 14:17:12
Titulek: Fikovník Hardy Fig
Zdravim, rád bych se něco dozvěděl o fikovníků Hardy Fig. Děkuji
Komentář ze dne: 29. 5. 2020 - 11:33:59
Autor: Fík
Titulek: Prosba o radu
Dobrý den,
chci poprosit o radu, zda je fíkovník Cuello de Dame Blanche mrazuvzdorný do vyšších poloh. Na některých stránkách je uvedeno, že je a jinde zase že není mrazuvzdorný. Děkuji a přeji hezký den. Latková.
Komentář ze dne: 27. 5. 2020 - 14:13:08
Autor: Renata
Titulek: Omezení kořenů
Dobrý den, viděla jsem v TV, že v anglii před výsadbou fikovniku omezí prostor na kořeny, například do vykopané jámy vloží dlaždice dospod i kolem dokola, zdůvodnění bylo, že jen tak bude hodně plodit, pokud by se nechaly nechaly kořeny volně v půdě, jen by košatěl a rostl, ale málo plodil... Jaký na to máte názor? Děkuji, hezký den!
Komentář ze dne: 24. 5. 2020 - 14:17:18
Autor: Tom
Titulek: Poděkování
Děkuji za vaše stránky. Až po jejich přečtení jsem začal loni, rizkovat a teď mám par krásných keriku na příští jaro. Letošní řízky jsou ještě lepší, i když jsem Je odstřihl již počátkem února. Takže děkuji. Minuly rok byla z našeho matecniho keře (10 let) sklizeň asi 70 kilo (Brefa 12 kg)
Komentář ze dne: 14. 5. 2020 - 20:33:57
Autor: Richard
Titulek: Prosba o kontakt na "české sazenice"
Dobrý den..... Chtěl jsem poprosit o kontakt nebo radu, kde by se daly sehnat již aklimatizované rostlinky fíkovníku..... Zatím jsem byl úspěšný pouze ve velkoobchod h typu OBI... Kde se ani neobtěžují sundat italskou visačkou.... Přesto tvrdí, že už to jsou velké rostliny (cca. 1m...za 1500kč) a určitě nezmrznou.... Prosím, najde se někdo kdo by prodal dvě sazeničky?
Komentář ze dne: 12. 5. 2020 - 16:21:00
Titulek: Prosím o radu
Dobrý den, fotografie bohužel nejdou vložit.... Důvodů vadnutí mohou být několik - hnijící kořeny, nebo naopak málo vody. Pokud zasychá, nikoliv uvadá, může to být spálením listů od slunce, což je v tuto dobu naprosto normální. Nově narostlé listy na slunci jsou pak na slunce již uvyklé. Stejně tak mohou být listy poškozeny větrem, což je další častá příčina, zejména u mladých listů. A v neposlední řadě může světlání listů být způsobeno nedostatkem hnojiva :). ... Určitě doporučuji rostlinu nechat již na stálo venku, aby si zvykla na umístění a slunce. Teploty i přes ranní mrazíky by neměly být problém.
Komentář ze dne: 22. 4. 2020 - 11:40:18
Autor: Janeko
Titulek: Prosím o radu
Prosím o radu mám od loňska fik byl moc krásný přes den ho dávám ven na večer do skleníku protože do teď byl ve verandě kde byla stala teplota. Dnes jsme si všimli že jeho listy schnou a ztrácí barvu nenašla jsem žádného škůdce přikládám foto děkuji Prosím o radu mám od loňska fik byl moc krásný přes den ho dávám ven na večer do skleníku protože do teď byl ve verandě kde byla stala teplota.
Komentář ze dne: 21. 4. 2020 - 14:55:22
Titulek: Zastipavani fikovniku
Dobrý den, fíkovník je ideální tvarovat na podzim, případně brzy zjara. Každopádně jej můžete řezat i během roku. Proto bych doporučil zastřihnout nyní kmínek tam, kde chcete, aby se Vám fíkovník začal větvit. Pokud chcete mít výšku kmínku například 80 cm, tak bych ho uřízl na cca 70-80 cm. Atd.. Při následujícím růstu se rozvětví a založíte si tak korunku již letos. Také bude mít více fíků (více dřeva = více fíků). Fíkovník je však od přírody keř, proto Vám bude všude možně obrůstat. Nebojte se během roku nechtěné výhony odstraňovat, ať si udržíte stromový tvar na kmínku :).
Komentář ze dne: 14. 4. 2020 - 0:00:00
Titulek: Zastipavani fikovniku
Dobry den, moc vam dekuji za rady a tipy jak na fikovnik. Mela bych jeden dotaz,asi jsem to nepochopila z clanku. Mam fikovnik asi 2,5roky stary, je v kvetinaci,vloni jsem ho mela pres leto ve skleniku,krasne rodil leto az podzim. Behem leta mu vyrosla odnoz nebo jak to nazvat. Pres zimu byt v garazi. Ted mu zacaly pucet nove plody.
Stromek je to vlastne jeden hlavni kmen. A to je muj dotaz, kde ho mam zastipnout aby se mi pekne rozvetvil,neco jako je u vas ve fotogalerii 3.foto od konce? Proste aby nesel porad nahoru ale take trochu do stran.
Pokud jsem to pochopila,tak zastipovat az pristi zimu,to je v pohode,jen abych potom vedela. A myslite ze je jeste vhodne ho ted presadit do vetsiho kvetinace?
Dekuji za rady.
V.
Komentář ze dne: 10. 4. 2020 - 17:09:12
Autor: muskuluska
Titulek: fíky
Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli se dá stromeček fíku vypěstovat ze semínek co jsou v plodu fíku. Děkuji
Komentář ze dne: 7. 3. 2020 - 19:22:19
Titulek: Nedozrálé fíky
Dobrý den,
mám na stromku fíkovníku cca 20 zelených středně velkých plodů, které již nestačí dozrát - je začátek října. Dozrají otrhané v místnosti jako např. rajčata? Děkuji za radu.
V. Pavelková Dobrý den, doporučili bychom vám fíky plodů nechat na rostlině co nejdéle jak je to možné, bohužel asi vám již všechny plody nestačí dozrát. Nezralé fíky můžete použít do džemů či kandovat, tak by se dali alespoň trochu zpracovat. Recept : Džem z nezralých fíků 1 kg nezralých fíků 1 kg cukru 1 čaj. lžička jedlé sody V hrnci uvést do varu dostatečné množství vody, přidat sodu a fíky (mají být potopené) a nechat 10 min vařit, pak sejmout hrnec z ohně a nechat přikryté do příštího dne stát. Další den fíky oloupat (oškrábat) nožíkem, propíchat párátkem a vložit do studené vody. Během dalších 2 dnů 2-3x vyměnit vodu. Pak se rozpustí cukr v 1/2l vody, přidají se fíky a všechno se pomalu vaří 30 minut. Pak se hrnec sejme ze sporáku a nechá přikrytý. Další den se opět nechá mírně vařit, až jsou fíky sklovité a vznikne cukrový sirup. Prý je to dobré se šlehačkou. Pěkný den Tým Neleň pro Zeleň
Komentář ze dne: 4. 10. 2019 - 9:26:39
Titulek: nemoc fíkovníku
Mám na plodech tmavé skvrny , ty nedozrají odpadnou. Později i na listech začnou drobné rezavé skvrny. Nejlépe by bylo zaslat fotky, ale nevím jak. Děkuji
Komentář ze dne: 11. 6. 2019 - 21:27:56
Titulek: nemoc fíkovníku
Mám na plodech tmavé skvrny , ty nedozrají odpadnou. Později i na listech začnou drobné rezavé skvrny. Nejlépe by bylo zaslat fotky, ale nevím jak. Děkuji
Komentář ze dne: 11. 6. 2019 - 21:27:56
Titulek: nemoc fíkovníku
Mám na plodech tmavé skvrny , ty nedozrají odpadnou. Později i na listech začnou drobné rezavé skvrny. Nejlépe by bylo zaslat fotky, ale nevím jak. Děkuji
Komentář ze dne: 11. 6. 2019 - 21:27:56
Titulek: Fík
Dobrý den,mám fík z Chorvatska 9 let ,letos se my stalo,že vůbec neobrazil,na zimu byl schovaný ,zálivku dostával,ale větve se zdají suché.Co s ním ,mám ho ostříhat,nebo nepřežil.Děkuji
Komentář ze dne: 2. 6. 2019 - 15:28:10
Autor: Tomáš
Titulek: Vadnutí
Dobrý den pěstuji malou rostlinku odrůdy Brown Turkey a z ničeho nic my začala vadnout zajímalo by mě proč se to stalo a co bych mohl zlepšit. Děkuji za odpověď
Komentář ze dne: 26. 2. 2019 - 19:40:08
Autor: Tomáš
Titulek: Vadnutí
Dobrý den pěstuji malou rostlinku odrůdy Brown Turkey a z ničeho nic my začala vadnout zajímalo by mě proč se to stalo a co bych mohl zlepšit. Děkuji za odpověď
Komentář ze dne: 26. 2. 2019 - 19:40:08
Titulek: Dotaz
Dobrý den, spíše bych vám doporučila plody fíků, i když jsou v takovém množství odstranit, rostlina se zbytečně vysiluje. V tomto období by měla být již ve vegetačním klidu a odpočívat na příští sezónu. Přeji vám spoustu šťavnatých plodů a ať vám fíky dělají radost. Tým Neleň pro Zeleň
Komentář ze dne: 17. 12. 2018 - 0:00:00
Autor: Josef
Titulek: Dotaz
Dobrý den.Letos na jaře jsem si pořídil 2 fíky Brown Turkey, pěstovány jsou v květináčích. V pozdním létě a na podzim jsem sklidil asi 30 zralých plodů, avšak rostliny stále nasazovaly plody. Nyní jsou zazimovány, listy opadly, ale je na nich asi 20 zelených nedozrálých plodů různé velikosti. Potřebuji poradit, zda mám tyto nedozrálé plody odstranit, nebo je nechat na rostlinách. Děkuji.
Komentář ze dne: 16. 12. 2018 - 10:28:43
Titulek: Jak si doma vypěstovat fíky
Dobrý den, výsadbu bych vám doporučila spíše na podzim, aby se vám fíkovník pěkně zakořenil, pokud by jste měli zájem o podzimní výsadbu, byla by spíše lepší do květináče a občas zalévat, ale ne hodně mohly by vám uhnít kořeny a rostlinka by odešla. Stanoviště by mělo být na jižní straně ideální. Pěkný den. Tým Neleň pro Zeleň
Komentář ze dne: 21. 9. 2018 - 0:00:00
Autor: Vendula
Titulek: Kdy vysazovat ven
Dobrý den, potřebovali bychom poradit, kdy je nejlepší období na výsadbu fíkovníku do volné půdy. Je lepší jej vysadit na jaře nebo toto nechat na podzim? Podotýkám, že bychom jej vysazovali na jižní stranu domu, kde bude celoročně chráněný i dalšími stromy, která nám tam rostou.
Komentář ze dne: 10. 9. 2018 - 10:29:33
Titulek: Hnojení fíkovníků
fíky můžete hnojit jako každou jinou rostlinu, každých 14 dnů při zálivce. Vhodnější jsou hnojiva s nižším obsahem dusíku, kromě NPK a cereritu.
Komentář ze dne: 28. 6. 2018 - 0:00:00
Autor: Charlies
Titulek: Hnojení fíkovníků
Jak často hnojit fíkovník v květináči, případně čím je nejvhodnější, rostlina síla cca 2 cm.
Komentář ze dne: 27. 6. 2018 - 21:37:10
Autor: Eva
Titulek: Proč neplodí
Dobrý den!
Jsem milovnice fíků, proto jsem si pořídila dva fíkovníky z Mušova, které mi již druhým rokem hezky plodily. Ovšem letos je to s plody velmi špatné.( V zimě byly fíkovníky umístěny v chladnu). Manžel mi říkal, že je to proto, že jsem je nestříhala. Takže jsme je ona jaře střihla. Taky jsem je přesadila do větších nádob. Nevím, zda to není tím, že jsou umístěny u východní zdi, takže mají slunce jen do jedné hodiny. Také nevím, jestli je vhodné hnojivo Guáno. Mohl byste mi poradit lepší hnojivo? Děkuji.
Komentář ze dne: 27. 6. 2018 - 8:25:57
Titulek: pěstování fíkovníku
On takto dokáže narůst u nás i ve volné přírodě. Ve skleníku je však jistější a větší úroda :).
Komentář ze dne: 17. 5. 2018 - 0:00:00
Autor: antonín
Titulek: pěstování fíkovníku
Když uvažujete pěstovat fíkovník ve skleníku, mějte se na pozoru. Jelikož jsem o tom nic nevěděl, zasadil jsem jej do skleníku před lety. Kmen má v dolní části 18cm a loni jsem uvažoval, že se jej zbavím, přepočítal jsem se strom zvítězil !
Komentář ze dne: 16. 5. 2018 - 9:54:32
Titulek: Adresy prodejců keřů neb stromků fíků
Je mi líto, ale takový seznam k dispozici opravdu není. Odrůd je mnoho a základní, u nás odzkoušené odrůdy (pereta, brown turkey, ice crystal) nabízí již velké množství běžných zahradnictví, včetně těch v OBI, Hornbach, atd.. Ceny se liší podle ročního období a kvalitou a velikostí rostlin od 70 Kč do 2500 Kč (viděl jsem opravdu vzrostlý fíkovník). Pak je spousta sběratelů, kteří sbírají odrůdy a nabízejí je různě na bazarech, fórech, výstavách. V dnešní době internetu by jste neměl mít problém si udělat vyhledáváním udělat sám představu.
Komentář ze dne: 16. 5. 2018 - 8:30:00
Titulek: Adresy prodejců keřů neb stromků fíků
Prosím o uveřejnění vč. cen
Komentář ze dne: 16. 5. 2018 - 8:22:29
Titulek: jarni fiky
Dobrý den, 15° C zimování je na fíkus je docela teplo a k tomu málo světla. Ideální pro zimování jsou teploty do 10°C, kdy odpočívá a má sílu na tvorbu plodů. Takže věřím, že to by mohl být ten problém. .. Fíkus musí na zimu opadat, hodit se do klidu a být nějakou dobu v chladu. Malé fíky pak nenarůstají a jsou schopny dozrát na jaře, i když nejsou tak dobré jako ty letní či podzimní.... Osobně se mi osvědčilo květináč s rostlinou nechat venku co nejdéle. Letos v nížinách je nebylo nutné ještě ani zimovat, jak je stále teplo :).
Komentář ze dne: 4. 1. 2018 - 0:00:00
Autor: vladka
Titulek: jarni fiky
Dobrý den ,máme 3 letý fík v květináči ,začal v lednu mít plod ,asi nezazimoval ,je v mistnosti 15 stupnů .Podle lonska, plodil v únoru a fíky opadaly a po zbytek roku nic .Tak když zase letos začal brzy a neodpočíval a má plod zřejmě spadne také ,Může to být tím že měl být v chladu a odpočívat ? Děkuji
Komentář ze dne: 3. 1. 2018 - 14:25:54
Titulek: začátečník
Nevytápěný skleník bývá nejlepší způsob pěstování fíkovníků u nás. Je tam tepleji než venku, fíkovník je chráněn před zimními větry, jarními přízemními mrazíky, na podzim je tam tepleji, atd. Fíkovník vydrží velké mrazy, ale jen jestli je již narostlý a v zemi. Když jej vysadíte teď do země, musíte jej letos velmi silně zazimovat (naházet vrstvu zeminy a chvojí, či další vrstvy). Můžete jej také dát do květináče, zimovat v bezmrazé místnosti a do země pak vysadit až na jaře. Fíkovníku by stín takto odpoledne vadit neměl. Klima a teplo, které mu skleník dopřeje budou nedostatek slunce v odpoledních hodinách kompenzovat.
Komentář ze dne: 12. 9. 2017 - 0:00:00
Autor: Honza
Titulek: začátečník
Dobrý den.Je možno pěstovat fíkovník v nevytápěném skleníku?Jak přezimovat?
Ve skleníku je asi od 16 hodin stín.Vadí to moc?Jsem začátečník.
Komentář ze dne: 11. 9. 2017 - 12:24:17
Titulek: fíkovník
Dobrý den, Myslím, že by to vadit nemělo, zvláště budou-li thuje tvořit severní stěnu, která fíkovník ochrání před nepřízní počasí. Sázení vedle thují se nedoporučuje jádrovinám-hrušním, často jsou napadány rzí, právě z thují. Fíkovník bych vám doporučila sázet i na místo kde hodně svítí odpolední slunce, budou mít pak šťavňatější plody.
Komentář ze dne: 8. 9. 2017 - 0:00:00
Titulek: fíkovník
Dobrý den,mám dotaz na umístění fíkovníku,je to vedle plotu z tůjí.
Nebudou mu vadit?
Komentář ze dne: 6. 9. 2017 - 10:51:28
Titulek:
Ano, je to tak. Rostliny v květináči už zimujeme mnohem dříve, ideálně při teplotách do -5°C. Starší rostliny ve velikých květináčích snesou i nižší mrazy, ale netřeba to riskovat. Zemina v květináči promrzne mnohem dříve než u rostlin v zemi. Ty mají také hlubší a rozvinutější kořenový systém. Proto vydrží nižší teploty. Držíme palce ať se zadaří. Rostlinu nechte na světle/slunci co nejdéle, ať ještě nabere energii na odpočinek. Na jaře pak poznáte, jak se jí to povedlo.
Komentář ze dne: 1. 9. 2017 - 0:00:00
Autor: SIMONA
Titulek: Pozdní násada listů u fíkovníku
Děkuji za odpověď. Já jsem fíkovník seřezávala začátkem jara a v létě, protože vypadalo, že nepřežil a v minulosti mi to u jiného pomohlo nastartovat rašení lístků, nyní když nasazuje listy, tak samozřejmě nic takového nedělám. Takže zazimovat i když bude mít zrovna čerstvé lístečky? Tak já ho zkusím dát do sklepa, je tam malé okno, snad bude příští rok fit. Minulý rok jsem ho dávala dovnitř až když byly opravdu pořádné mrazy, protože jsem myslela, že do - 15 vydrží, ale vypadá to, že v květináči je opravdu nutné zimovat uvnitř.
Komentář ze dne: 31. 8. 2017 - 12:45:41
Titulek:
Dobrý den, umístění fíkovníku je v pořádku, řezat bych vám nedoporučovala pokud nasazuje listy, pokud by jste ho seřízla mohla by se do rostlinky dostat infekce a když je zesláblá mohla by vám i zajít. Zalévat dle potřeby, ale nepřelévat. Zazimovala bych ho pokud ho máte v květináči v místnosti do 10 stupňů s menším světlem a omezit zálivku.
Komentář ze dne: 30. 8. 2017 - 9:00:00
Autor: SIMONA
Titulek: Pozdní násada listů
Dobrý den, pěstuji fíkovník ve květináči na jižní terase. Mělo by to být ideální místo, sluníčko tam svítí celé odpoledne. Bohužel mi však letos fíkovník, který jsem kupovala minulý rok zřejmě v březnu promrzl. Snažila jsem se ho seříznout, abych zjistila škody, protože byl živý, tak jsem ho nechala ve květináči a vypadá to, že přežil, ale listy začíná nasazovat až nyní koncem srpna (zatím úplně miniaturní výběžky na kmínku). Co mám nyní udělat, abych mu co nejvíce prospěla? Mám jej klasicky zazimovat nebo dát do bytu a dopřát sluníčko? Už mi jeden fíkovník vymrzl a nerada bych přišla i o ten druhý. Moc děkuji za radu. Simona
Komentář ze dne: 29. 8. 2017 - 18:08:42
Titulek: Plody opadávají
S tímto jsem se ještě osobně nesetkal, tak budu pouze hádat. Napadá mě nějaká choroba, jako plísně a podobně, Ale to by bylo vidět i na listech, stejně jako u jiných rostlin. Pak mě napadá, zkuste je zalévat, je možné, že je problém v přílišném suchu jak píšete. Třeba nemají dostatečný přísun vody a díky tomu vyschnou. Třeba to pomůže. Zalévat ale jen ke kořenům, ne na listy, ať fíky nejsou v mokru. Ještě mě napadá, zkuste fík prosvětlit řezem, aby byl keř vzdušnější a šlo dovnitř k listům a plodům více světla. Snad to pomůže, určitě by mě zajímalo, jestli Vám letos dozrají jak doufám, nebo zase opadnou… Nemá někdo podobnou zkušenost s opadem jako paní Tereza? Díky.
Komentář ze dne: 14. 8. 2017 - 0:00:00
Autor: Tereza
Titulek: Plody opadávají
Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu. Máme asi 5. rokem fík vysazený venku (jižní strana, i když dost stíněná, blízko zdi, Mělník). Už je to velký keř a asi 2 roky se mu tvoří fíky - na jaře se začnou tvořit, letos i v létě znovu. Pokaždé ale zatím ve velikosti cca 4 cm zežloutly a opadaly. Moc tedy zaléván není, ale píšete, že u venku vysazených to ani není třeba. Nyní je obsypán plody cca 3-4 cm velkými, zatím sytě zelenými. Nevím zda stihnou dozrát, ale hlavně se bojíme, že zase zežloutnou a opadají...Nevíte, co by to mohlo způsobovat? Příliš sucha? Děkuji moc. Zdraví, Tereza
Komentář ze dne: 13. 8. 2017 - 23:25:53
Autor: eva
Titulek: jednoduše k řezu
V článku je to popsáno, ale trochu složitě. Obecně se dá zjednodušit, že fík plodí na dvouletých výhonech, stejně jako třeba červený rybíz.častá chyba začátečníků v pěstování je, že někde na internetu přečtou, že fík se může ostříhat na dvě očka jako víno. to je sice pravda, ale... Fík skutečně snese hlubší jarní řez, pak si ovšem rok počkáte na plody. Provádíte-li hluboký řez každoročně, větší úrody fíků se nedočkáte. Nám na jižní moravě rodí nejvíc peretta - to jsou ty nafialovělé plody na obrázku.
Komentář ze dne: 26. 6. 2017 - 14:28:28
Titulek: Hnojivo pro fíky
Teď na jaře je to v celku jedno. Klidně hnojivo které používáte na ovocné i okrasné stromky, případně pozvolna rozpustné hnojivo (například SilvaTabs Ovocné stromy a keře). Přes léto kristalon plod a květ. ALE. Ke konci léta (již od poloviny srpna) přihnojovat hnojivem s minimem dusíku (Kristalon podzim, superfosfat, draselná sůl). U fíkovníku je to obzvlášť důležité, aby nové výhony již nenarostly a stávající pěkně na zimu vyzrály.
Komentář ze dne: 24. 3. 2017 - 0:00:00
Autor: Honzin
Titulek: Hnojivo pro fíky
Dobrý den, jakou značku hnojiova pužít pro přihnojhení keře fíků
Komentář ze dne: 18. 3. 2017 - 14:02:49
Titulek: Kde a jakou odrůdu zakoupit
Dobrý den,

v eshopu nabízíme dva druhy fíkovníku vhodných pro pěstování v našich podmínkách.

Fíkovník 'Stěžery' a fíkovník 'Peretta' - oba máme ozkoušené a můžeme doporučit. Popravdě, právě v tomto období se stále těšíme z bohaté úrody slaďoučkých fíků. :-)

Zakoupit i něco více si o nich přečíst je možné je zde: http://www.nelenprozelen.cz/produkty-fikovnik-smokvon-peretta-detail-238
http://www.nelenprozelen.cz/produkty-fikovnik-smokvon-stezery-detail-921

Komentář ze dne: 23. 10. 2016 - 13:20:48
Autor: Slavomír
Titulek: Kde a jakou odrůdu zakoupit
Uvítal bych doporučení kde, kdy a jakou odrůdu vhodnou do našich podmínek, tedy mrazuvzdornou, zakoupit.
Komentář ze dne: 23. 10. 2016 - 10:28:42
Kontaktní adresa
Ing. Anna Boudyšová
Za dráhou 466
533 13 Řečany nad Labem
IČO: 03447715
Bank. účet: 2200673997/2010
info@nelenprozelen.cz
tel. +420 725 464 590
close

Dobrý den,

jaro je v plném proudu, eshop běží a vaše objednávky vyřizujeme nejdéle do sedmi pracovních dní od objednání.

Hezký den,
Tým Neleňprozeleň.cz