Jak pěstovat mučenku modrou

Náročnost:
Jak pěstovat mučenku modrou

Žádný vědecký návod ověřený mnoha světoznámými pěstiteli, ale pouze moje pracně nabyté osobní zkušenosti. České prostředí a český parapet. Ale když to takto funguje mně, proč ne vám? Pěstování mučenky modré hodlám rozebrat hodně dopodrobna.

V článku o mučenkách jsem popsal obecně, co tak asi potřebují, aby hezky kvetly (jde tu hlavně o ty květy, že?). A toho se taky budu držet. A mučenka modrá je velmi, ale opravdu velmi nenáročná na pěstování. A jak tedy na to, aby vám nechátrala a parádně se jí dařilo?

Mučenka doma v bytě

V bytě pěstuji mučenku celoročně jako každou jinou pokojovou rostlinu. Nechám ji růst v květináči, který se vejde na okno, na skříň, do chodby, atd. Prostě tam, kde má hodně světla a slunce. Zeminu může mít klasickou pro pokojové rostliny, ale i tu ze zahrádky. Má ráda dokonce tu s jílem (ale ne s tím žlutočervenooranžovým).

Jak pěstovat mučenku modrou (5)


Protože má šlahouny i několik metrů dlouhé, omotávám ji kolem zatočeného drátu. Každý rok rostlinu přesazuji, aby měla živiny pro růst a květ. Přesadím-li ji ale o rok déle, nic se nestane, jen jí budeme muset dodat živiny častějším hnojením. To víte, rostliny jsou po zimě vysílené.

V zimě často hodně opadá a nevypadá moc dobře, tak je potřeba vzít nůžky do ruky a ostříhat. Nechávám však pár zdravých zelených lístků na šlahounech, aby dále rostla. Jestliže na šlahounu už nejsou listy, už není jistota, že poroste.

Během jara a léta často zalévám, ale zemina nesmí být stále mokrá. Je dobré počkat, až trochu oschne a pak zase zalít. Zemina ale nesmí být ani suchá, jinak rostlina brzy uhyne nebo alespoň opadá. Na druhou stranu tato mučenka hodně vydrží, tak se toho nebojte.

Hnojení

 • Hnojíme pravidelně.
 • Na jaře na růst, v létě na květ (třeba Kristalonem na muškáty).
 • Použijte ale méně hnojiva než je doporučeno, jinak mučenka roste, ale nekvete.
 • V zimě už nehnojíme, ani moc nezaléváme. Rostlina zpomaluje růst a snaží se udržet kondici do jara.

Na zimu ji nejlépe dát do chladnější světlé místnosti (15 °C), aby moc nerostla a nevyčerpávala se.

Květy

 • Rostlina často vykvete i během prvního roku.
 • Není však výjimka, že kvete až druhým či třetím rokem.
 • Jestli nechce kvést, pomáhá zastřihnout. Na postranních výhonech pak již vykvete.
Jak pěstovat mučenku modrou (2)


Plody

 • Jestliže chcete plody, pak musíte mít ještě jinou rostlinu vyrostlou z jiného semene.
 • Druhou rostlinu můžete mít v jiném květináči.
 • Mně se ale osvědčilo vsadit obě do stejného květináče. Pak může jedna opylit druhou. A to buď ručně, nebo pomocí včel.
 • Plody dozrají cca za 2-3 měsíce
 • Ve zralosti jsou oranžové o velikosti větší švestky.
 • Vnitřek je jedlá červená dužina obalující spoustu křupavých semen.
Jak pěstovat mučenku modrou (8)


Nejspokojenější je, když ji na léto přeneseme ven

I když se mučenka dá pěstovat celoročně v bytě, bude Vám hóóóódně vděčná, dáte-li ji od jara do podzimu ven na slunce na balkon na terasu. Na slunci bude mít listy menší a světlejší, ale bude častěji kvést. Ve stínu má listy sytě zelené a velké, ale zase moc nekvete. Na podzim a v zimě vydrží i teploty kolem 0 °C, kdybyste ji nestačili včas uklidit.

Docela funguje, jestliže vsadíte 4 rostliny do jednoho velkého květináče (např. 10-20 litrů) a omotáváte kolem silných zatočených drátů. Rostliny během roka naberou sílu a rostou a kvetou jako ve volné přírodě, až to bere dech. Květináč také můžete umístit k nějaké konstrukci, například pergole či treláži a budete ji pnout po ní. Jinak pěstování zůstává stejné jako při bytovém pěstování.

Můžete také rostlinu po jarních mrazících vysadit přímo do země, kde se velmi brzy rozroste a bude pokrývat záhon, nebo se bude pnout po konstrukci. Na podzim ji zase vyryjeme, dáme do květináče a do chladné místnosti. Také ji hodně ostříháme, aby se moc nevysílila.

Stříhání

 • Odmotám několik až 5 metrů dlouhých šlahounů, některé odstřihnu úplně, jiné zkrátím až třeba jen na 10-30 cm.
 • Důležité je nechat na šlahounu pár zdravých zelených listů.
 • Zbytek šlahounů nastříhám na kusy, kde na každém nechám 4-5 listů, dám je do vody a některé z nich pak zakoření.
 • Pak je vysázím a použiji k obnově, případně jimi obdarovávám známé.

Mučenka celoročně venku

Lidi, kteří mají to štěstí, že bydlí v nížině jako je Polabí nebo Jižní Morava a mají dost odvahy, mohou rostlinu vysadit na chráněné místo před větrem a pěstovat ji tam celoročně. Že to nejde? Ale jde. Jedna mučenka mi roste už cca 5 let venku a zažila i několik dní -25 °C.

To bylo tak. Měl jsem jednu mučenku-potvoru, co nechtěla růst v květináči. Ještě jsem tehdy nevěděl, jak na to. V létě jsem se na ni naštval a vysadil ji ven – za trest. Brzy se natruc rozrostla a už tam i zůstala. Nádherně nám zdobí okap. A kvete i v prosinci, protože u jižní strany domu bez problému krátkodobě vydrží i -5 °C.

Při větších mrazech pak odumírá celá nadzemní část. A podle velikosti mrazu pak mrznou i kořeny pod zemí. To už ale místo s mučenkou zakryju chvojím nebo jinou zimní ochranou. A uhynulou nadzemní část během jara odstraním.

Další rok mučenka obrazí podle stavu a hloubky omrznutí buď už během května, nebo třeba až během července. Ale nebojte. I tak stihne dorůst i 5 metrů k střešním okapům. Jak se jednou uchytí, už je jak plevel.

Výhony se klubají všude kolem a rostou a rostou. Mučenka pak vykvete během měsíce a na jedné rostlině jsou v jeden den i desítky květů (a to kvete jen jeden den!). Květy milují včely a čmeláci. Jsou jich plné…

Jak pěstovat mučenku modrou (6)


Tak co zkusíte to? Ať už se rozhodnete experimentovat s mučenkou modrou jakkoliv, držíme palce, ať to vyjde!

Nechcete přijít o další články a tipy?
Vyplňte e-mail a budeme vám je pravidelně zasílat.
Také nás můžete sledovat na Facebooku
Autor: Pavel Boudyš
Publikováno: 16.12.2015

Přidej příspěvek

Příspěvek se zobrazí ihned pouze pokud jste přihlášeni.
V opačném případě příspěvek podléhá autorizaci ze strany provozovatele eshopu.
Pokud si přejete příspěvek vidět ihned, přihlašte se k vašemu účtu.

Přihlásit

Diskuze

Titulek:
Dobrý den, těžko říct, čím to může být. Za nás můžu jen říct, že mučenky celkově v zimním období trpí, mají málo světla a nedostatečné podmínky pro růst. Stává se pak často, že je zahradníci navíc ještě přelévají a začínají jim proto uhnívat kořeny. Já tedy doporučuji omezit zálivku a budu držet palce, ať se rostlinu podaří udržet do jara. Máme to doma podobně. Pokud rostliny přežijí zimu, na jaře zase brzy obrostou a budou krásné a zdravé. Víc vám asi neporadím. Zdravím, Pavel Boudyš
Komentář ze dne: 25. 11. 2020 - 0:00:00
Autor: Hana
Titulek: prosím o radu
dobrý den, ráda bych zjistila proč se začaly kroutit listy na mojí milované mučence modré - žádné mšice, nic není vidět...
moc děkuji za odpověď
Komentář ze dne: 16. 11. 2020 - 16:54:58
Autor: vojtěch
Titulek: mučenka
Dobrý den
mučenku modrou jsem si koupil letos na jaře. Z malé rostlinky je statná bohatě kvetoucí rostlina (ještě nyní v říjnu). Během léta vytvořila 2 velké plody. Hledal jsem v nejbližším okolí, ale jinou mučenku jsem nenašel.
Komentář ze dne: 10. 10. 2020 - 13:43:57
Autor: Petiku
Titulek: mucenka
uzany clanek velice srozumitelny i pro zacatecnika (jako jsem ja😃)dekuji
Komentář ze dne: 1. 6. 2018 - 14:09:56
Autor: vlastvs499
Titulek: Pro Petru
Petro dobrý den, je to velmi pravděpodobně sviluška, přesně toto mne potkalo letos. Dokud jsem si list nevyfotil a nezvětšil, taky jsem ty "breberky" neviděl. Pomohl Nissorun 10WP ve třech aplikacích asi 5 dní po sobě.
Komentář ze dne: 31. 10. 2017 - 8:55:51
Autor: Petra
Titulek: Bile fleky na listech
Dobry den,
Koupila jsem si mucenku modrou, uz par mesicu hezky roste, ale nedavno se ji zacaly tvorit bile skvrny na listech. Je zajimave, ze pouze na tech, ktere narostly az u me (nove listy jsou vubec takove tenci a svetlejsi nez ty co uz mela). Zadne breberky na ni nevidim. Nevedel byste co delam spatne? Predem dekuji
Komentář ze dne: 21. 6. 2017 - 19:36:21
Autor: Smithe176
Titulek: John
Great, thanks for sharing this blog.Really thank you!
Komentář ze dne: 17. 10. 2016 - 9:12:13
Titulek:
Moc děkuji. Snažil jsem se shrnout zkušenosti, které jsem s jejím pěstováním za těch pár let posbíral.
Mučenku jsme nabídli k prodeji, až když jsme viděli že po zimě již zase roste a je v pořádku.
Komentář ze dne: 25. 4. 2016 - 12:58:52
Autor: Jan
Titulek: Passiflora
Krásně napsaný článek, škoda , že mučenka nebyla k mání o chvilku dřív , dneska nám od vás přišlo kiwi a mučenku bych bral také.Tak zase příště.
Komentář ze dne: 23. 3. 2016 - 23:44:42
Kontaktní adresa
Ing. Anna Boudyšová
Za dráhou 466
533 13 Řečany nad Labem
IČO: 03447715
Bank. účet: 2200673997/2010
info@nelenprozelen.cz
tel. +420 725 464 590