Exotické rostliny - zvládne to i ajťák

Náročnost:
Exotické rostliny - zvládne to i ajťák

Bojíte se pěstovat exotické rostliny, protože jsou náročné? Nějakou si koupíte a ona vám brzy uhyne? A ten nádherný citrus z OBI obalený citróny vám opadal a ztratil všechny listy? Žádný strach, pevně věřím, že to zvládne každý. Nevěříte?

Jsem ajťák. A už od dětství miluju tropické a subtropické rostliny. Asi si tím kompenzuji přemíru techniky, umělé intelegence a high tech kolem sebe.

V mých osmi letech mi naši (na můj vytrvalý nátlak) koupili první rostlinu – pomerančovník Washington… Chudák, dva roky se snažil přežít mou totální péči, aniž bych já tušil, co potřebuje. Dnes celkem úspěšně pěstuji cca 120 druhů exotických rostlin. Množím je, sklízím z nich ovoce, kochám se květy.

Exotické rostliny - zvládne to i ajťák (4)

Brzy jsem pochopil, že pěstovat subtropické a tropické rostliny je docela snadné. Stačí se jen podívat, v čem rostou ve své domovině a pak se to pokusit napodobit v našich končinách.

Také se tyto rostliny až tak moc neliší od těch našich domácích. Vyžadují většinou jen více tepla a světla. V létě to je pohoda, zima je ale složitější. Většinou ale stačí jen chladnější místnost, chodba, zimní zahrada nebo i sklep. Ubrat zálivku a rostliny přečkají nedostatek světla bez větší újmy.

Exotické rostliny - zvládne to i ajťák (2)

Nejsem žádný profesionál a možná nemám tolik zkušeností, co jiní pěstitelé. Jsem srdcař, co se raduje z každého květu. Smutní, když nějaká favoritka zajde. A taky si říkám, když je dokážu pěstovat já, proč ne vy?!

Přečtěte si o mých amatérských zkušenostech a podělte se o ty své. Nemám patent na vědění. Naopak sám si často a rád vyhledávám informace i o rostlinách, které už s úspěchem několik let pěstuji. Myslím, že jste mě už pochopili, prostě to mám rád.

P.S. A mimochodem, s tím citrusem z OBI to nebude až tak moc vaše vina, ale to se dozvíte v jiném článku.

Nechcete přijít o další články a tipy?
Vyplňte e-mail a budeme vám je pravidelně zasílat.
Také nás můžete sledovat na Facebooku
Autor: Pavel Boudyš
Publikováno: 17.12.2015

Přidej příspěvek

Příspěvek se zobrazí ihned pouze pokud jste přihlášeni.
V opačném případě příspěvek podléhá autorizaci ze strany provozovatele eshopu.
Pokud si přejete příspěvek vidět ihned, přihlašte se k vašemu účtu.

Přihlásit

Diskuze

Titulek: rostlinky nééé
Tak to ten můj ajťák fakt nedá. Hlavně si musí kupovat sereptičky, jako jsou obaly a kryty na telefon. Zrovna nedávno si jich zase koupil tady na www.revocase.cz 5 kusů. Už je to asi fakt úchylka. Ale zase každý má koníčky. Jenže tomu mému milému uschnul i kaktus.
Komentář ze dne: 29. 9. 2020 - 23:18:59
Titulek: více klíčků v jednom semenu
chtěl jsem se zeptat, můj mangovník má 4 klíčky, nevím jestli to je normální. Mám ty zbylé ustřihnout, nebo je nechat? děkuji za odpověď.
Komentář ze dne: 6. 7. 2020 - 15:12:31
Kontaktní adresa
Ing. Anna Boudyšová
Za dráhou 466
533 13 Řečany nad Labem
IČO: 03447715
Bank. účet: 2200673997/2010
info@nelenprozelen.cz
tel. +420 725 464 590
close

Dobrý den,

jaro je v plném proudu, eshop běží a vaše objednávky vyřizujeme nejdéle do sedmi pracovních dní od objednání.

Hezký den,
Tým Neleňprozeleň.cz