Březnové práce na zahradě IV - sázení cibulek

Náročnost:

Už se nemůžete dočkat záplavy nádherných květů? Je čas sázet volné suché cibuloviny, které jste si právě zakoupili nebo jste je v zimě měli uskladněné. Popřípadě ty, které jste nestihli zasadit na podzim. Začátkem dubna bude čas zasázet také hlíznaté rostliny (jiřinky), které jsou citlivé na mráz. Pokud by vyrašily dříve a hrozil by ještě přízemní mráz, je vhodné je přikrýt netkanou textilií.

Pokud nastala varianta, že jste cibuloviny (např. tulipány, narcisy) nestačili zasadit na podzim, zasaďte je právě teď, tedy co nejdříve, jakmile rozmrzne půda. U této varianty je možné, že budou letos méně kvést.

Pokud jste si teplomilnější druhy uschovali, nebo jste si je právě koupili, můžete začít sázet. Tedy ovšem jakmile půda rozmrzne. Ještě než začnou rašit.

A jak na to?

Cibule, které budete sázet, by měly být suché, hladké a pevné. Cibuloviny trpí na houbové choroby a hniloby, proto všechny poškozené a měkké cibule raději zlikvidujte. Cibule se nejlépe vysazují po několika kusech do velké jamky vyryté rýčem. Můžete je ovšem sázet i jednotlivě. Nejpřirozeněji budou cibule vypadat ve skupině vysázené nepravidelně – bez sponu (může se stát, že nějaké cibule nevyrostou a případný „výpadek“ nebude tolik znát). Cibule se zpravidla vysazují do hloubky dvakrát až třikrát větší, než je jejich výška. Vzdálenost při výsadbě by měla odpovídat dvojnásobku až trojnásobku šířky cibulí.

Březnové práce na zahradě IV - sázení cibulek (1)

Jednotlivé cibule naskládejte do vyhloubených jamek špičkami nahoru, zasypte zemí a jemně půdu umáčkněte, aby okolo cibulí nezůstal vzduch. Pokud si nejste jistí, kde se špička nachází, položte cibule na bok. Cibule můžete sázet i do trávníků (vhodnější je však podzim). Buď do trávníků uděláte díry (pomocí speciálního kolíku na sázení cibulovin), nebo můžete odhrnout opatrně travní drn (např. rýčem) a cibule pod něj vložit.

Pak drn opět položíte. Volte raději brzy kvetoucí druhy, aby stačily odkvést a cibule vyzrát, než budete trávník sekat. Cibule musí být před sázením silné a zdravé (aby trávou dobře prorostly).

Březnové práce na zahradě IV - sázení cibulek (4)

Cibule můžete sázet do košíků (určených pro sázení cibulovin). Snáze se vám budou po odkvětu vytahovat k uskladnění (zejména ty druhy, které nejsou mrazuvzdorné).

Nezapomínejte i na potěchu do vázy

Cibuloviny a hlíznaté rostliny se hodí také k řezu (Tulipány, Gladioly, česneky, lilie, jiřinky). Některé druhy (např. narcisy, Crocosmia) kvetou tak bohatě, že je můžete řezat do vázy, aniž by to bylo v záhonu znát.

Březnové práce na zahradě IV - sázení cibulek (6)

Rada závěrem 

Cibuloviny i hlíznaté rostliny pravidelně kontrolujte a případné počínající napadení chorobami (hniloby cibulí) nebo škůdci (např. háďátko zhoubné), řešte ihned. Aby jste na zahrádce měli jen nádhernou záplavu květů pro radost :).

Nechcete přijít o další články a tipy?
Vyplňte e-mail a budeme vám je pravidelně zasílat.
Také nás můžete sledovat na Facebooku
Autor: Petra Pichová
Publikováno: 28.02.2018

Přidej příspěvek

Příspěvek se zobrazí ihned pouze pokud jste přihlášeni.
V opačném případě příspěvek podléhá autorizaci ze strany provozovatele eshopu.
Pokud si přejete příspěvek vidět ihned, přihlašte se k vašemu účtu.

Přihlásit

Diskuze

Kontaktní adresa
Ing. Anna Boudyšová
Za dráhou 466
533 13 Řečany nad Labem
IČO: 03447715
Bank. účet: 2200673997/2010
info@nelenprozelen.cz
tel. +420 725 464 590
close

Dobrý den,

jaro je v plném proudu, eshop běží a vaše objednávky vyřizujeme nejdéle do sedmi pracovních dní od objednání.

Hezký den,
Tým Neleňprozeleň.cz