Březnové práce II - Záhony a skleník

Náročnost:
Březnové práce II - Záhony a skleník

Náš průvodce březnovými pracemi vám tentokrát poradí, jak si přichystat po zimě skleník a záhony. Nechybí ani tip na prevenci proti škůdcům - lepové pásky.

Přichystejte si skleník

Nejprve ho pěkně zkontrolujte a v případě poškození vše opravte (zejména skleníková okna). Nezapomeňte také okna umýt , aby šlo do skleníku co nejvíce světla. Pokud chcete opravovat i podezdívku, pamatujte, že venkovní teploty mohou být ještě hodně nízké a opravy by pak byly zbytečné (řiďte se pokyny výrobce na betonové hmoty).

Skleník je po zimě prázdný. Případné plevele důkladně odstraňte a pokud jste ve skleníku nezryli půdu na podzim a nehnojili, tak máte šanci ještě teď. Nejvýhřevnější je koňský hnůj. Ale pozor! Rajčata a papriky bývají citlivé na vysoký obsah dusíku, pokud je tedy půda obohacená čerstvým hnojem, často chřadnou a napadají je nejrůznější škůdci a houbové choroby. Z přehnojené půdy se navíc dusíkaté sloučeniny dostávají až do plodů a taková zelenina není zdravá, vysoký obsah dusíku v ní nám škodí.

A nyní můžete vysévat a sázet předpěstovanou sadbu. Jen stále pamatujte, že březen i duben můžou doprovázet mrazíky. Někdy se tedy vyplatí počkat, ale pokud už se nemůžete dočkat, použijte k zakrytí záhonů silnější netkanou textilii, abyste rostliny ochránili i během studených dní. 

Březnové práce II - Záhony a skleník (1)

A nezapomeňte na záhony

Jakmile sleze sníh a zem se ohřeje, je čas na přípravu záhonků na sezónu. Nejprve záhony „uklidíme“, odstraníme plevele a případné listí z podzimu a uhrabeme. Pokud nemáte zryto už od podzimu, tak záhony zryjte právě teď na hloubku rýče. Poté hráběmi urovnejte. Vytvořte si pěkné, rovné řádky a jako první vysévejte rané mrkve, poté kořenovou i listovou petržel, cibuli sazečku, rané saláty, ředkvičky, ...

Jestliže jste se rozhodli vytvořit záhon v místě, který je hodně zaplevelený, můžete nyní použít totální herbicid a za cca 14 dnů (podle zvoleného přípravku) začít s výsevy nebo sázením.

Lepové pásky

Je taky vhodné po vysetí aplikovat v blízkosti záhonků či skleníků lepové desky, které zachytí nezvané škůdce. Existují lepící pásky nebo lepové desky. Žluté lepové desky slouží pro „nalepení“ mšic, molic, smutnic, vrtalek, ...Modré jsou pro zachycení třásněnek, které škodí svým bodavě-savým ústrojím na hrachu, fazolích, na skleníkových rostlinách a mečících (Gladioly).

Využijte cedulky

A nakonec si nezapomeňte označit jednotlivé řádky cedulkami, aby jste měli přehled, co jste si kde vyseli a co vám případně nevzešlo a mohli jste plodinu snadno nahradit. Můžete si cedulky zakoupit, vyrobit vlastní, nebo prostě vemte jen malý klacík a namotejte na něj pytlíček od osiva. I když vám to třeba přijde zbytečné, může se stát, že budete postupně přidávat řádky s jinými semeny a na ta první zapomenete...pak nezbývá než čekat co z toho vyroste :))

Nechcete přijít o další články a tipy?
Vyplňte e-mail a budeme vám je pravidelně zasílat.
Také nás můžete sledovat na Facebooku
Publikováno: 28.02.2018

Přidej příspěvek

Příspěvek se zobrazí ihned pouze pokud jste přihlášeni.
V opačném případě příspěvek podléhá autorizaci ze strany provozovatele eshopu.
Pokud si přejete příspěvek vidět ihned, přihlašte se k vašemu účtu.

Přihlásit

Diskuze

Titulek:
Dlouho jsme toto řešili, hledali, diskutovali. A závěr zní asi takto: Vlastní zkušenost nemám, ale taky máme ve skleníku révu a nesířila bych. Raději bych zvolila důkladné mechanické čištění skel a všech záhybů v konstrukci skleníku. Názory na síření se různí a nikde není zaručeno, že nedojde k poškození révy. Na návodu na použití sirných knotů je napsáno: ,,Desinfekce - sířením skleníku od drobných škůdců, přečkávajících zimu ve škvírách a spárách: Nejlépe na jaře, před výsadbou. Sířený skleník musí být pázdný! Síření může způsobit korozi kovů při nadbytečné vlhkosti." Raději bych volila něžnější zásahy a průběžnou kontrolu (výskytu škůdců a chorob) během následující vegetace.
Komentář ze dne: 20. 3. 2018 - 0:00:00
Autor: Chaloupka
Titulek: Dotaz
Mohu vysířit skleník, aniž by se poškodily keříky viné révy, které zde mám (asi 10ti leté) ?
Děkuji za odpověď
Komentář ze dne: 9. 3. 2018 - 8:54:52
Kontaktní adresa
Ing. Anna Boudyšová
Za dráhou 466
533 13 Řečany nad Labem
IČO: 03447715
Bank. účet: 2200673997/2010
info@nelenprozelen.cz
tel. +420 725 464 590
close

Dobrý den,

jaro je v plném proudu, eshop běží a vaše objednávky vyřizujeme nejdéle do sedmi pracovních dní od objednání.

Hezký den,
Tým Neleňprozeleň.cz