Živý plot z jilmu sibiřského - výhody a nevýhody
Narazili jste na zázračně rychle rostoucí dřevinu jilm sibiřský (zvanou také turkestánský brest) a chtěli byste se o ní dozvědět více? Po několika letech pěstování jilmového živého plotu jsme se chtěli podělit o naše zkušenosti. A nebudeme dlouho otálet větami, jdeme rovnou k věci…
VÝHODY
Extrémně bujný růst
Potvrzeno, tento plot opravdu velmi rychle roste. V tomto ohledu nemá mezi svými soupeři v kategorii živých plotů konkurenci. Již po prvním roce pěstování náš testovací živý plot dosahoval výšky kolem 1,2 m. Po dvou letech pěstování za stálého pravidelného střihu jsme kolem zahrady měli hustý dvou a půl metrový plot. V této fázi jsme plot již přestali hnojit, protože přišly obavy, co ta „obluda“ udělá, když jí ještě trochu přikrmíme.
Opadané listí není třeba hrabat
Ač jde o opadavý typ stromu, velkou výhodou je, že lístky jsou drobné a podzimní větřík je odfouká pryč, aniž by je zmožený zahradník musel složitě odhrabávat.
Nekvete
Nekvetoucí varianta živých plotů má své výhody pro citlivější či alergické jedince, které by pyl z rostlin mohl v době kvetení dráždit.
Zvířata si ho nevšímají
Zajímavé je, že většina zvířat kolem plotu projde bez povšimnutí. Zřejmě je to proto, že z nějakého důvodu si v jilmovém plotě nestaví svá hnízda či skrýše ptáci. A kde nejsou ptáci, tam to neláká ani psy a kočky.
Výborná clona – proti větru, prachu, hluku
Díky své hustotě a odolnosti se jilmový živý plot stává velmi dobrou ochranou před venkovními nepříjemnými vlivy. Pochytá různý prach či větrem nesené chemické přípravky, kterými hnojí okolní zemědělci.
NEVÝHODY
Krade živiny v blízkosti
Živý plot z jilmu se nebude kamarádit s žádnými rostlinami na vaší zahrádce v okolí 1,5 m. Pokud již v okolí plánovaného plotu máte vzrostlé stromy, ty mají ještě šanci. Ostatní menší druhy budou však v okolí jilmu živořit. V blízkosti tohoto plotu nedoporučujeme ani zeleninovou zahrádku – z její neúrodnosti byste zřejmě neměli radost.
Musí se častěji stříhat
Jilmový živý plot rozhodně není pro lenochy. Oproti klasickým habrům, thújím či ptačím zobům se musí výrazně častěji stříhat. Po dosažení požadované velikosti ho budete muset 4-5x za rok radikálně zkrotit. Z tohoto důvodu doporučujeme se vybavit i kvalitním nůžkami či rovnou plotostřihem, který vám péči o živý plot usnadní.
Na kůži je nepříjemný
Někteří lidé hlásí, že jim dotek rostliny na holou kůži způsobuje nepříjemné svědění. Běžný dotek s rostlinou zřejmě není nijak nebezpečný, ale při větším kontaktu, jakým je například pravidelné zastřihávání, doporučujeme dlouhé rukávy i nohavice.
A jak vznikal náš živý plot?
Možná krátce pro ilustraci vám popíšeme, jak náš testovací plot vznikal, tedy jaké jsme měli vstupní podmínky a jak se o plot staráme dále.
- Sázeli jsme na podzim 2017 i na následujícím jaře – již po roce pěstování mezi nimi nebyl žádný rozdíl
- Zvolili jsme sadbu pěstovanou v quickpotech (QP) – při sázení jsme nekopali žádné velké díry, pouze díru na velikost balu rostliny; ani jedna rostlina neuhynula
- Hustota byla čtyři sazenice do metru
- Hnojili jsme dvakrát, zastřihávali zpočátku velmi často, cca každé dva měsíce
- Půda je u nás jílovitá a živý plot je bezprostředně vedle pole, a tak občas „schytá“ nějakou dávku toho, co se zrovna zemědělci stříkají
- Hned následující podzim měly pravidelně zastřihávané jilmy výšku 1-1,2 m
- Na podzim, druhý rok po výsadbě měly jilmy přes dva metry
- Od té doby udržujeme jilmy ve výšce 2,5 m pravidelným střihem cca 4-5x ročně
Na závěr je možné říci, že není jeden správný druh živého plotu. Každému vyhovuje něco jiného a je dobré si o dané dřevině zjistit co nejvíce, abychom se mohli správně rozhodnout. Snad jsme i my vám poskytli důležité informace pro vaše rozhodování.