Možná jste si všimli, že naše faktury vypadají začátkem tohoto roku trochu jinak. Objevila se na nich vlajka Evropské unie, podivné rámečky, cizí anglická slova a čísla, která zdánlivě nedávají smysl. Celé se to roztáhlo, pro zákazníka rozhodně méně zpřehlednilo. Není to však bez důvodu.

Asi vás nepřekvapí, že pohyb rostlin v rámci celé EU podléhá přísné kontrole. Jejím cílem je sledovat možné šířící se nákazy rostlin. V praxi to vypadá tak, že pěstitelské podniky čas od času navštíví státní pracovník, který pečlivě zkontroluje všechny pěstované rostliny. Bez této kontroly by se žádné rostliny neměly dostat na trh.

Spolu s rostlinami cestují po naší republice i po celé unii doprovodné doklady, které obsahují důležité informace o původu a pěstování každého kusu. A tím se dostáváme k jádru pudla – jedním z takových dokladů je i naše současná vystavená faktura zákazníkovi.

Dosud tyto doklady obíhaly pouze v rámci velkoobchodních styků. Od konce roku 2019 však připadla povinnost i na internetové prodejce rostlin. Nikoliv však na přímé prodejce. Jinými slovy, pokud si rostlinu objednáte jakoukoliv zasilatelskou službou, doklady mít bude. Pokud si jí koupíte v zahradním centru nebo na trhu, doklady mít nemusí.

Ačkoliv pro nás byla změna implementačně poměrně náročná, věřím, že naše zákazníky to nijak neovlivní. Zákazníkům z nového nařízení nevyplývají žádné povinnosti evidence ani ničeho jiného. Zbývá pouze ta nepřehledná faktura, která se roztáhla na více stránek papíru.

Snad  to do budoucna nebude pouhé plýtvání papíru ... Hezký den všem!  :-)

Cookies
Tyto stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte. Další informace
Nastavení Nesouhlasím Souhlasím