I když netoužíte mít doma wimbledonsky přesný trávník, je dobré se vaší zelené hmotě ještě před příchodem dlouhého zimního období trochu pověnovat. Ale žádný strach, příprava je jednoduchá a vedou k ní jen tři banální kroky - postaráte se o spadané listy, o sestřih a o živiny. Hurá na to!

Poslední sekání - krok prvý

Trávník vypadá neurovnaně a nevzhledně? Nejlepší bude vzít sekačku a na posledy ho před zimou ještě pěkně posekat. Výška sečení by měla být o malinko vyšší, než jste sekali během sezóny, ale ne o moc. Vysoký trávník nebo příliš nízký by mohl trpět na plísně a nebo vymrznout. Bez obav můžete sekat dokud nezačne mrznout nebo sněžit. Nevhodné je sekání také v dešti. Ideální je teplota nad 7°C.

Spadané listí - krok druhý

Pokud jste začali sekáním v prvém kroku, sekačka vám značně ušetřila práci a spousty lisů posbírala za vás. Ale přeci jen pár lístků zbylo a s těmi už si poradí jakékoliv hrábě. Když už budete po trávníku pobíhat s hrabičkami, odstraňte i všechny nečistoty z vašeho trávníku jako jsou zlámané větvičky a větrem nafoukaný odpad.

Spadané listí využijte jako zimní ochranu k trvalkám či mladým dřevinám. Kupičku listí poctivě zasypejte trochou zeminy, aby listí neulétlo.

Podzimní hnojení - krok třetí

Pokud dáváte přednost průmyslovým hnojivům, můžete trávníky v říjnu přihnojit malou dávkou hnojiv (nejlépe podzimních, které mají větší podíl draslíku a fosforu a méně dusíku). Po hnojení důkladně zalejte nebo aplikujte hnojiva před deštěm.

Jestliže nebudete hnojit, můžete po trávníku rovnoměrně rozprostřít kvalitní kompost v tenké vrstvě (asi 1 cm) nebo kvalitní zem. Zvýšíte tím podíl organické hmoty a dopřejete trávníku živiny, díky kterým dobře přezimuje.

Váš trávník je teď připravený na přezimování, ale během zimy je nutné dodržovat pár zásad.

A teď už jen na trávník nešlapat

Zní to kuriózně, když trávník je určen k chození, ale je to tak.

  • Pokud možno, nešlapejte během zimních měsíců na trávník, a to ani na trávník přikrytý sněhem - mráz způsobuje, že jsou pletiva křehčí a šlapáním se poničí. Trávník je pak oslabený
  • Na trávník nešlapejte ani při oblevě - jakékoliv šlápnutí do mokrého trávníku by mohlo zanechat nevzhledné prohlubeniny, které pak na jaře budete muset opravit.

A nyní nechejte váš trávníček odpočívat. Překontrolujte a zazimujte všechny stroje a nářadí, aby vám další rok mohly pěkně sloužit.

I vy během zimy načerpejte energii. Budete jí potřebovat, protože snaha o dokonalý trávník může být velmi vyčerpávající. Hned od jara to zase začne - oživení trávníku, vertikutace, výsevy či dosévání, hnojení, sekání, sekání, sekání... 

Cookies
Tyto stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte. Další informace
Nastavení Nesouhlasím Souhlasím