Rýmovník - první pomoc při rýmě i po holení
Ještě před pár lety rýmovník znalo jen pár zasvěcených a nyní se na internetu skloňuje ve všech pádech. Tuto nenápadnou rostlinu se rozhodně vyplatí mít doma. Daří se jí na každém okenním parapetu a je vždy připravena pomoci vám od spousty zdravotních neduhů.
Na první pohled vám možná připomene hluchavku. Není divu, je to také její vzdálený příbuzný. Jen co se však kolem rostliny nachomýtnete, a snad se jí nemusíte ani dotknout, zaručeně jí od jakékoliv jiné poznáte.
Začne vydávat jemně mentolovou, lehounce kořeněnou vůni. Pokud vezmete jeden lístek do ruky, promnete ho mezi prsty a zblízka přičichnete, pěkně vám protáhne dýchací cesty.
Snadné pěstování i množení
Jestli chcete, aby se vám doma rýmovník pěkně zelenal a byl k užitku, věřte že to nedá žádnou námahu. Roste skoro sám. Stačí ho umístit na světlé místo, nejlépe mu bude poblíž okna. A zalévat spíše méně než více. Půdu nechte vždy úplně vyschnout. Zdravá rostlina má silné dužnaté stonky a sytě zelenou barvu. Podle jejího vzhledu poznáte i následující neduhy:
- Hnědé tečky – rostlinu jste přelili, uberte zálivku
- Dlouhé tenké stonky – rostlina má málo světla
- Zaschlé kraje listů, případně žluté až hnědé fleky – rostlina je popálená od přímého slunce
Rýmovník si doma i snadno namnožíte. Nejjednodušeji tak, že část stonku s alespoň jedním lístkem zapíchnete do půdy. Nebo ho jenom dáte do sklenky s vodou. Za pár dní začne pouštět kořínky a do měsíce je nová mladá rostlina na světě.
Jak rýmovník využít
Fantazii se meze nekladou. Rýmovník se dá použít téměř jakkoliv, za čerstva i tepelně upravený. Jako medicína i jako koření pro dochucení jídel. Tady je pár nápadů, co s ním:
Bez úprav, jen čerstvě utržený
Nejlepší a nejjednodušší způsob použití. Na každé rostlině na vás čekají dužnaté lístky plné ozdravné vůně. Vlastně je to taková domácí aromaterapie.
Stačí jen utrhnout lístek a vytvořit si svůj vlastní návyk na používání – někdo ho promne mezi prsty a vymačkanou vodičkou si pomaže nos, někdo lístek zlomí na půl a namaže část pod nosem a někdo jiný si pro jistotu kousek utrhnutého lístku vloží do nosní dírky a nechá chvíli působit.
Moc práce vám nedá ani uvařit si z rýmovníku čaj. Jeden čerstvý lístek do šálku, trocha horké vody a nápoj, který vám pomůže od spousty neduhů, je za pár minut hotov. Spustí se vám po něm rýma a navíc si pochutnáte.
Dobrá zpráva je, že lístky vydrží dlouho čerstvé. Vlastně se téměř nedají vysušit. Můžete si jich pár přidat do peněženky a použít v klidu v práci, na cestách i na dovolené. I po několika dnech si v peněžence či toaletní taštičce udrží svěžest, aby vám mohly posloužit.
Sirup z rýmovníku
Sirup je zdravý, má jemné aroma rýmovníku a konzistencí a chutí připomíná spíše med. Na jeho přípravu je potřeba zhruba třicet lístků. Nemusíte se bát, že byste si rostlinu zbytečně otrhali, naopak jí to spíše prospěje, znovu rychle obroste a zahustí se.
Na internetu naleznete spoustu výborných fotoreceptů, já jsem zkoušela tento a je vynikající. Snad jen varuji lžičkové mlsaly, je to opravdu moc dobré. :) Znáte to, lžička sirupu (nutely, arašídového másla, krému) sem, lžička tam….
Desinfekce
Rýmovník má i skvělé desinfekční vlastnosti. Jeden lístek je takový malý zelený peroxid. Použít se dá na odřeniny, po štípnutí hmyzem i při spáleninách. Vyzkoušet ho můžete i po holení, kdy je kůže narušená, zarudlá a tvoří se na ní pupínky. Opět jen vymačkanou šťávou potřete postižená místa.
Testujeme rýmovník na dětech
Na závěr nelze říct nic jiného, že u nás rýmovník natolik zdomácněl, že ho za svůj přijaly i děti. Nejen, že ho poznají na obrázku, ale moc dobře vědí, ve kterém květináči ho nalézt. Vůně je jejich malým nosíkům moc příjemná a leckdy je přistihneme, že si lístky rýmovníku trhají samy a potírají si jimi tvářičku.
Za letních večerů se jim při otevřeném oknu pěkně usíná, protože vědí, že jim tato nenápadná rostlina pomůže, aby jim do pokojíku nelétali otravní komáři.
Jedna velká nevýhoda rýmovníku
Jednu nevýhodu jsme přeci jen objevili. Jelikož je citlivý na mráz, nedá se zasílat poštou v chladném období, kdy je nejvíce potřeba. Buďte proto opatrní u prodejců, kteří v zimě nabízí rýmovník a případně se ujistěte, že ho pro převoz dobře zabalí.
Snadno se může stát, že vám časem rostlina v důsledku přemrznutí uhyne. To samé platí i pro jeho stejně zdraví prospěšné kamarády jako je chřipkovník, angínovník či mexická máta.