Nedávno jsem vedla zajímavý rozhovor se svým kamarádem ovocnářem - Honzou Kučerou. Dostalo se mi pár informací o českém trhu s ovocem a napadlo mě se o ně s vámi podělit. Dozvíte se například, proč se v supermarketech s domácím jablky skoro nepotkáte. Jak je to v Česku s bioovocem a s tradičně pěstovaným ovocem. A také to, jak můžete podpořit místní ovocnáře.

Možná bych začala pár slovy o Honzovi. Do ovocnářské rodiny se už narodil a svému řemeslu bez nadsázky řečeno zasvětil svůj život i duši. Ač teprve nedávno oslavil třicítku, je to velký odborník, nadšenec, vizionář a také milovník přírody.
Náš rozhovor byl samozřejmě delší a prolínaly se v něm společné vzpomínky na studia na "zemědělce". Vám samozřejmě bez ladu a skladu vypíchnu to podstatné .

Prodáváš jablka do supermarketů?

Kdepak. Supermarkety chtějí jen určité odrůdy jablek, které na naší farmě nepěstujeme. Já pěstuji především české odrůdy, vyšlechtěné v UEB Střižovice, a o ty není v marketech takový zájem. Ale mám zkušenost s dodávkou švestek do supermarketů. Ale už to raději nedělám.

Proč, nabízejí špatné výkupní ceny?
Což o to, ty ceny ještě ujdou, ale byl to pro mě velký stres. Sklidíš ovoce, které musíš hodně podtrhnout (sklidit před zralostí), vypravíš kamion a čekáš. Někdy i několik dní, než se kvalitáři dostanou k tvé zakázce a ovoce důkladně prohlédnou. A tím důkladně je myšleno, že na ovoci hledají doslova hnidy a vracejí celé dodávky. Bez rozpaků. A tak se velmi často stane, že se ti vrátí kamion s ovocem, které 1 až 2 týdny leželo někde ve skladu a už začíná nahnívat. Celou zakázku pak můžeš vyhodit.

Když budu chtít kupovat české ovoce a podpořit český trh, jak tedy z toho ven?
Je to běh na dlouhou trať. Supermarkety mají zákazníka a tedy i silnou mocenskou pozici. Pokud trváš na nákupu v supermarketu, můžeš sledovat etikety země původu a upřednostnit např. česká jablka oproti dovozu.

Anebo si najdeš svého farmáře/ovocnáře a odebíráš ovoce přímo od něj. Většinou ovoce takto vyjde výrazně levněji, neboť obchodníci se nestydí cenu, za jakou ovoce nakoupili od pěstitele, zdvojnásobit.
Přidaná hodnota je, že ovoce u nás pěstované a sklízené v plné zralosti má úplně jinou, takovou plnou vůni. Kdo zažije, rád se vypraví pro další bedýnku…

Jak je to s tvým prodejem? Kam jde tvé ovoce?
Nejvíce ovoce prodáme v našem regionu do klasických krámků a velkoskladů. Ovoce na zpracování prodáváme do konzerváren. Ceny jsou tam nízké, ale pěstitel má u tohoto typu ovoce nižší náklady na pěstování a další manipulaci. A dále samozřejmě přímý prodej konečným spotřebitelům, kteří se ke mně naučili jezdit. Z toho, co zbude, lisuji mošt. O přírodní nedoslazované ovocné šťávy bez konzervantů vzrostl zájem.

A co ty a bio? Přemýšlel jsi o certifikaci?
Kdysi jsem o tom přemýšlel, ale velmi brzy jsem vystřízlivěl. To když jsem se k tomu chtěl přihlásit a "pána", co měl nastarost příjem nových členů, zajímalo hlavně kolik mám hektarů. Jestli pro ně budu dost "zajímavý" a budu dostatečně přispívat do kasičky.
Teď jsem rád, že jsem do bia nevstoupil. Když člověk chce, tak může hospodařit šetrně k přírodě i bez té hloupé nálepky. Celé to je, podle mého názoru, módní hit. A dobrý marketingový tah, jak nesmyslně vyšroubovat ceny.

Když jdeš do marketu a vidíš bio jablka a hned vedle jablka normálně konvenčně pěstovaná a vypadají v podstatě stejně, bez vad, jen cena je někde jinde, tak se asi někde stala chyba. Jablka vypěstovat v režimu bio, tak aby neměla ani flíček, je velmi obtížné. Ne-li skoro nemožné. Ano jsou sice bio preparáty k ochraně proti škůdcům a chorobám. Ne všechny fungují a navíc u nich mnohde ještě nejsou ani známy účinky na lidské zdraví.
To přípravky, které se používají např. V integrovaném systému pěstování (rozuměj, v tom klasickém) jsou mnohem důsledněji zkoušeny.

Dobře, ale já když si vypěstuji na zahradě jablka, taky vypadají slušně, aniž bychom je nějak stříkali. Co ty na to?
Ano, to je častá námitka malopěstitelů. Na zahrádce to opravdu může fungovat i bez postřiků. To se však nedá srovnávat. Ekosystém sadu je něco naprosto jiného než pár stromů na zahrádce. Je to monokultura, kde je daleko silnější tlak chorob a škůdců.
Na druhou stranu, pokud někdo chce opravdu bio ovoce, měl by si najít svého ovocnáře a ovoce kupovat přímo od něj. Ten určitě všem rád vysvětlí jak o svůj sad pečuje a spotřebitel bude spokojenější - chuťově i finančně. Znám pár ekologických ovocnářů, kteří jsou opravdoví srdcaři a o své stromy se starají svědomitě.

A jak je to tedy s používáním chemie v ČR? A u tebe? Máš rád přírodu, a tak se snažíš hospodařit šetrně?
To taky. Ale i kdybych jí rád neměl….
Používání chemie je drahé. Každý zásah je finančně dost náročný, a tak si jeho použití dvakrát rozmyslíš. Tedy můžu s klidem říci, že v českém tradičním nebio sadu ovoce rozhodně není přechemizované. Narozdíl třeba od ovoce z přímořských států. My všichni ovocnáři šetříme náklady. A navíc když do toho všeho ještě chováš včely, tak přeci nemůžeš používat takovou chemii, kterou by jsis je otrávil.

Často také hledám různé alternativní způsoby ošetření ovocných stromů. Například nedávno jsem použil řepkový olej pro snížení populace přezimujících škůdců v sadu. Navíc se snažím jít cestou podporování výskytu přirozených predátorů různých škůdců.

A jak je to s tebou teď na jaře? Máš nějaké projekty? Co chystáš nového?
Teď se věnuju hodně včelařství. Včely a ovocné stromky jdou perfektně k sobě a jejich vzájemné působení je znát jak na výnosech ovoce tak medu.
Někteří ovocnáři dávají přednost pořízení několika čmelínů. Jak z názvu vyplývá, obyvateli jsou nikoliv včely, ale čmeláci. Takový čmelín má pro nás ovocnáře velkou výhodu, že čmeláci vylétají a začínají sbírat pyl už při nižších teplotách. Pomůžou tak opylovat rané odrůdy, které kvetou velmi brzy a včely by se k nim nedostaly.

Doufám, že jsem většinu z vás potěšila, že naše české ovoce je zdravé a dobré. A dokonce i to, které se nepyšní bio certifikáty. A když už jsem vás tak nalákala,prozradím vám ještě, kde najdete Honzovo království a na čem si u něj pochutnáte.

Jan Kučera,
Konecchlumí 30,
- Začátkem července se k němu vypravte na dokonalé zralé třešně (slaďoučké a přesto příjemně pevné na skus)
- V červenci až srpnu si pochutnáte na obrovských, sladkých a aromatických meruňkách
- Koncem srpna se začínají sklízet švestky, tak dobré, že je škoda je pálit (nebo ne?)
- A od září až do jara myslete na své zdraví a udělejte zásoby jablek. Však také anglické přísloví říká „One apple a day keeps the doctor away.“
Přes zimní sezónu je možné zakoupit také med a mošt

Chápu, že pro někoho je jičínsko trochu z ruky. Určitě máte ve svém okolí také nějakého šikovného ovocnáře-srdcaře. Proto budu ráda, když nám sem napíšte další kontakty, kde je možné dostat kvalitní české ovoce.

Cookies
Tyto stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte. Další informace
Nastavení Nesouhlasím Souhlasím