Dnes se pustím do trochu kontroverzního tématu – řezaných vánočních stromků. Na našem trhu najdeme stromky od různých prodejců a také různé kvality a ceny. Proč se ceny stromků tak liší? Kdy se řežou vánoční stromky? Jak poznat, že dostanete kvalitní stromek, třeba i českého původu? Ale i proč je  a nikoliv umělý, o tom všem v mém článku.

Proč jsou české stromky dražší než dovozové

Často slýchám od svých známých otázku, proč jsou naše stromky tak drahé. „Ano, tvrdíte, že jsou kvalitní, ale raději si zajedu do nejmenovaného řetězce a ušetřím pár stovek.“ Na to se nedá nic říct. Sleva vede na celé čáře. Navíc nejmenovaný řetězec už od začátku prosince chrlí ze všech stran reklamu na vybrané dánské jedličky, které za pár korun doputují až k vám.

Byla jsem se podívat v Dánsku na plantáži. Jedle kavkazské tam mají opravdu prvotřídní kvality. Ti chlapíci, co tam stromky pěstují pro půlku Evropy, jsou opravdoví profíci. Ale takovéto stromky jsem u nás neviděla. Ty se k nám prostě nedováží. U nás se prodávají jen košťata z Dánska. Ptáte se proč? Protože skončí v Německu nebo Francii, u zákazníků, kteří jsou ochotni za kvalitu zaplatit.

A Česko je opět odpadištěm Evropy. Je to stejné jako v případě potravin a spotřebního zboží. Dovezou se k nám jen šunty – protože český zákazník chce hlavně nakoupit LEVNĚ. Smutné, ale děláme si to sami. Nebo alespoň většina to dělá.

Nutno dodat, že v Čechách také umíme vypěstovat moc pěkné stromky. Jejich cena je vyšší, ale vlastně je stejně vysoká jako u stejně kvalitních stromků z dovozu. Proč tedy dovážet to, co si umíme vypěstovat sami? Já jednoznačně hlasuji pro podporu domácího trhu.

Kdy se řežou vánoční stromky?

Prodej vánočních stromků je byznys jako každý jiný. Během pár dní je třeba dodat miliony stromků milionům zákazníkům. A aby se to všechno stihlo, musí obchodníci začít řezat co nejdříve. Proto se není čemu divit, že většina stromků na našem trhu plantáže opustila v už v říjnu či listopadu.

Pravdou je, že když se obchodníci postarají a dobré skladování, stromku to na kvalitě neubere. Přesto, odkládat nákup stromku z důvodu jeho čerstvosti je mylné. V podstatě všechny „umřely“ ve stejnou dobu, ať je domů zakoupíte začátkem prosince či těsně před vánoci.

A právě nad čerstvostí jsme se loni dost zamýšleli. Jak to udělat, aby se stromek dostal co nejvoňavější k vám? A došlo nám, že díky nabízení stromků přes internet nemusíme stromky nutně předem řezat.

Vznikl nový projekt – čerstvě uříznutý stromek. Všechny stromky jsme nafotili z více stran, přiřadili jim číslo a nechali vás, ať si sami vyberete. Den před odesláním jsme stromek uřízli, zabalili a poslali z plantáže přímo k vám.

Jak poznat, že nakupuji kvalitní stromek?

To je právě ten problém, ono se to moc poznat nedá. Samozřejmě je dobré si stromek prohlédnout, zda není seschlý, poničený či pomačkaný. Ale kvalitní stromek stoprocentně rozeznáte až potom, co ho doma rozbalíte a usadíte v teple. Bude totiž:
Nádherně vonět, čím čerstvější, tím voňavější. Postará se o to smůla, která vytéká ze stromku v místě řezu.
Nezačne do týdne opadávat. A pokud se o něj dobře postaráte, neopadá ani za měsíc. Více v našem článku zde. Doporučila bych proto vsadit na důvěryhodného prodejce.

Kvalitní stromek rozhodně nekoupíte u obchodních řetězců. Těm slouží stromky pouze jako lákadlo na zákazníky. Jednoduchý marketingový tah, spolu se stromkem nakoupí i dárky v jejich obchodě. Nechci, aby to zapadlo v textu, proto to zopakuji – pro kvalitní stromky nechoďte do hobby marketů a různých obchodních řetězců, je jedno zda prodávají sekačky či nábytek. Nebo alespoň pro ně nechoďte, pokud nechcete stromek druhé a třetí kategorie.

Naopak slušný český pěstitel uřízl váš stromek až v prosinci a bude ochoten vám sdělit, z jaké pochází plantáže. A zřejmě vám k němu i letos přibalí brožurku (stejně jako loni i předloni), kterou vydává české Sdružení pěstitelů vánočních stromků. Brožurka je ke stažení zde.
Na jejich stránkách naleznete i zajímavou tiskovou zprávu, to pokud se o českých stromcích chcete dozvědět více.

Řezaný nebo umělý, čím více šetřím životní prostředí?

Kdo si myslí, že tím umělým stromkem, tak je hluboce na omylu. Na výrobu jedné umělotiny je potřeba tolik kyslíku, kolik stovky stromků nevyrobí ani za celý svůj život. A právě koupí takovéto „vánoční dekorace“ neekologickou výrobu a ničení naší planety podporujete.

Na druhou stranu, uříznutá jedlička deset i dvanáct let žila a vyráběla kyslík na plantáži. Nebyla uříznuta v lese, jak se někdo mylně domnívá. Byla speciálně vypěstována a tvarována na vánoční plantáži. Koupí živého stromku tedy jen podporujeme trh, který bude sázet více a více stromů. Ty budou čistit náš vzduch a zpevňovat půdu, aby nedocházelo k erozím jako v případě zemědělské půdy. Pokud se rozhodnete si nějaký takový vybrat, můžete se podívat na naši nabídku.

Na závěr bych jen dodala, že chápu, že stromky jsou opravdu drahé a v čase vánočním se hodí každá koruna na víc. Rozhodně jsem se nechtěla do nikoho strefovat, že kupuje levné stromky nebo že potřebuje ušetřit. Pouze jsem chtěla osvětlit situaci a možná vyvrátit pár mýtů.

Pokud je ale kvalitní stromek letos mimo vaše možnosti, nesmutněte. O stromku to přece není. ;)

Cookies
Tyto stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte. Další informace
Nastavení Nesouhlasím Souhlasím