Ze všech květin mají právě růže jednu z nejdelších dob kvetení. Abyste i v tom příštím roce od jara až do podzimu měli záplavu zdravých květů, je dobré těmto voňavým rostlinám na konci sezóny věnovat trochu péče. V tomto článku vám poradíme, jak vaše růže ochránit jak před silnými mrazy a větrem, tak před zimním sluncem.

Kdy zazimovat růže?

Dobrá zpráva je, že růže leccos vydrží, a tak si jejich zazimování můžete nechat až nakonec. Záleží samozřejmě na rychlosti nástupu zimy, ale běžně postačí se na růže vrhnout od půlky listopadu, případně začátkem prosince pokud se teploty stále pohybují kolem nuly.

Co k zazimování budete potřebovat?

1) Zahradní nůžky

Nenechte se mýlit. Nůžky nejsou ani tak moc potřeba na tvarování a řez šlahounů, protože růže se tvarují až na jaře. Na podzim použijte nůžky hlavně na vystříhání plodů. Přeci jen tvorbou plodů a zráním semen se každá rostlina vysílí a my jejich odstraněním rostlině značně ulehčíme. Šlahouny můžete také částečně zastřihnout, ale pouze výrazně přečuhující části. Pokud vaše růže patří mezi druhy, které tvoří zplanělé výhony (tzv. vlky), s nimi taky pryč.

2) Koš na uschlé listí

Na dostatečné odstranění uschlých listů byste určitě neměli zapomínat. Staré a zetlelé listy mohou obsahovat infekci nebo škůdce. Pokud na rostlině nebo pod ní ponecháte ležet listí, infekce rostlinu může napadnout a nebo dokonce zdecimovat. Spolu s listím z rostliny odstraňte ze stejného důvodu i jakékoliv podezřelé (=nemocné) či poškozené části.

3) Rýč a vodu

Ještě před zimou je dobré půdu kolem rostliny prokypřit a v případě suchého podzimu i zalít.

4) Kompostovanou zeminu

Z té kolem středu rostliny vytvoříte jako ochranu kupičky do výšky 20-30cm. V podstatě se dá na toto odborně zvané „kopčení“ použít i hlína, kterou můžete přihrnout z okolí rostliny. Zemina z kompostu má ale oproti hlíně tu výhodu, že je lehčí, obsahuje více živin a i vlivem vnitřních procesů, které v ní stále probíhají, lépe drží teplo. Na kopčení se naopak vůbec nedoporučuje používat rašelinovou drť, která má tendenci příliš nasáknout, a její ostré hrany ledů mohou rostlinu poničit. Rovněž špatnou volbou může být i sláma, ve které si rádi dělají svá hnízda myši.

5) Světlou netkanou textilii, obinadlo, pytel nebo plátno

Cokoliv, co najdete doma a je dostatečně prodyšné. I barva má své opodstatnění. Pokud použijete černou textilii, rostlina se v ní může při vysvitnutí slunce snadno zapařit. Textilií se zakrývají nejčastěji mladé rostliny. Dále přikrýváme na zimu citlivé odrůdy růže a stromkové růže. Při obalování myslete na to, že textilie musí být dobře uvázaná tak, že žádná část rostliny nevykukuje ven a ani neprofukuje dírami dovnitř. To by pak její zakrytí postrádalo smysl. U stromkových růží nezapomeňte obalit jak kmen, tak korunu. Pokud jsou rostliny ještě mladé a ohebné (je jedno, zda je o stromkové, keřová či plazivé), je možné je celé stáhnout k sobě, obalit a položit k zemi, kde jsou více chráněné před mrazivým větrem.

Je dobré vědět že…

  •          Čerstvě zasazená růže potřebuje větší péči a kvalitnější zazimování než starší odolnější kousky
  •          V chladnějších částech a ve vyšších polohách použijte při zazimování navíc i větvičky chvojí, které lépe ochrání před mrazy a vichry
  •          V pozdním podzimu rostliny růži už nehnojte
  •          Růže pěstované v různých truhlících či kýblích nejlépe přečkají zimu ve sklepě či garáži (bez topení)

Kdy odstranit zimní kryt?

Jednou z nejčastějších chyb při zazimování růži je, že zahradník chce příliš brzy rostliny vysvobodit. Vydržte a kryt odstraňte, až se teploty usídlí nad nulou. Běžně se růže odkrývají začátkem dubna.

Nikdy však krytí textilií neodstraňujte za slunečného počasí! Rostlinám, které nejsou zvyklé na sluníčko, hrozí, že se popálí. Počkejte si tedy, až bude pod mrakem, třeba i několik dní.

Nechcete přijít o další čl
Cookies
Tyto stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte. Další informace
Nastavení Nesouhlasím Souhlasím