Milujeme borůvky. Nejvíc samozřejmě ty naše lesní. O prázdninách jsme je jako malí sbírali do hrníčků a babička z nich dělávala ty nejlepší koláče. Bohužel tyto borůvky rostou pouze v lesích, některé roky se neurodí vůbec a navíc se tak zdlouhavě sbírají! Proto jsme i my vzali zavděk kanadskými borůvkami. Jsou sice jiné, ale staly se naším oblíbeným ovocem. Mají totiž spoustou výhod.

9 důvodů, proč si je zamilujete i vy

1) Mají velké plody

Některé odrůdy mají opravdu velké plody. Jiné ještě větší! Hrstičku či hrníček máte nasbíraný hned. Nestává se vám potom, že máte borůvky snědené mnohonásobně rychleji, než jak dlouho jste je trhali.

2) Pěstují se na zahradě

Za jejich sběrem tak nemusíte do lesa a neriskujete spolu s borůvkami i sběr klíšťat. A to ještě nemluvím o otravných komárech, kterých se ve vlhkých lesích v době veder ukrývá požehnaně.

3) Jsou sladší

Mezi borůvkami je i malý chuťový rozdíl, ty zahradní se zdají sladší. Jako by měly větší podíl cukru oproti kyselinám.

4) Rostou na vysokých keřících

Tedy nesbírají se v kleče či se hřbetem ohnutým až k zemi. Stačí se mírně shýbnout. A pokud máte starší a tím pádem vyšší keříky, můžete zůstat i pohodlně stát.

5) Nebarví

Tedy trošku se od nich umazat můžete, ale nemusí vás přepadat žádná hysterie, pokud na sebe rozverné dítko vyklopí hrníček plný borůvek. Za našich časů jsme nenechali upadnout jedinou borůvku, rozmázlá na gauči či podlaze se nám pak ještě dlouho připomínala.

6) Různé odrůdy různě plodí

Některé odrůdy sbíráte v červenci, jiné v srpnu. Pokud jste tedy velkými milovníky čerstvých borůvek, můžete si zakoupit celou paletu odrůd a užívat čerstvé plody každé léto od konce června až do září.

7) Jsou nenáročné, rostou téměř všude

Zasázet si je můžete na horách, v nížinách, bude se jim dařit. Jedinou podmínkou je, že je musíte zasadit do velkého množství rašeliny. Kanadské borůvky podobně jako ty naše milují kyselé půdy. A taky jim dopřejte přímé slunce, aby vám uzrály a zesládly plody.

8) Dávají velké výnosy

V prvních pár letech nasbíráte možná jen pár hrstiček, ale až se rostlina rozroste, posbíráte z jednoho keříku až čtyři kila sladkých plodů.

9) Kanadská borůvka je zároveň okrasný keř

Na jaře je obsypána květy radost pohledět. Když plodí, na keříku převládá fialová barva a vám se začínají sbíhat sliny. Na podzim se vybarví výrazně dočervena. Máte mít doma jen okrasný keř nebo keř, který dobře vypadá a navíc je z něj i užitek?

Kanadské borůvky jsme si nakonec oblíbili a na naši malou zahrádku si pořídili více keříků. Děti si je chodí samy trhat a chutnají jim tolik, že jim neustále musíme připomínat, ať trhají pouze ty fialové, ty zelené ať ještě nechají uzrát.

A my dospělí si z nostalgie někdy zajdeme do lesa, na ty pravé. Pečlivě se oblékneme a nastříkáme hektolitry repelentu. Sbíráme a sbíráme, někdy celé odpoledne. Závodíme, kdo jich posbírá více. A jako správní mazáci také víme, že je během sběru ani jednou nesmíme ochutnat. To bychom pak přišli domů s prázdným košíkem, zato s pěkně zamazanou pusou.

Pokud chcete vyzkoušet tuto skvělou rostlinu i u vás na zahradě, vyberte si v našem e-shopu zde.