Než přijde zima
Podzim je v plném proudu a zima už pomalu klepe na dveře. Je čas na postupné zazimování zahrady i nářadí. Zazimování chrání rostliny před silnými mrazy, před holomrazy, ale i před nadměrným vlhkem i přílišným vysycháním v suchém období. Zazimování nemusíte provádět ihned, je ale dobré mít nachystaný materiál a pokud nastane změna počasí a měly by přijít silné mrazy či delší období mrazů, měli byste co nejrychleji rostlinky zazimovat.
Pokud bude na rostlinkách dostatek sněhové pokrývky, nemusíte pracně zazimovávat, ale jakmile sníh roztaje a hrozily by silné mrazy, neměli byste na zazimování zapomíínat. A navíc - pokud budou v zimě suché bezmrazé dny, je vhodné rostliny zalévat.
Sníh na zahradě je vítaný zimní ochránce, ale na cestičkách a chodnících ho přilíš nepotřebujeme. Pokud nebude sníh solený či jinak znehodnocený, je dobré ho odhazovat ke stromům či keřům, nebo k trvalkám. Těm velice prospěje, v zimě je ochrání před mrazem a na jaře poskytne vláhu.
V zimě je zrádný i velmi studený vítr, pokud máte rostliny na nechráněných místech, vytvořte okolo nich ochrannou bariéru z juty, netkané textilie nebo rákosových rohoží.
Při silném zasněžení se mohou mladé stromky nebo keře pod tíhou sněhu snadno rozlomit, proto je vhodné košťátkem omést sníh z větví nebo lehkým poklepáním setřást sněhovou pokrývku.
Příklady péče o některé citlivé druhy:
Ovocné dřeviny
Rybízy, josty, angrešty zamulčujte. U stromkových dřevin obalte kmen zejména mladých rostlin jutovinou, nebo je chraňte nátěrem.
Jahodníky
Jahodníky jsou citlivější na mráz (obzvláště ty vysazené na podzim, které ještě nemají pořádný kořenový systém a měsíční jahody, které jsou oslabenější po celé sezóně). Aby jste je uchránili, nasypejte mezi rostliny vrstvu (3-5 cm) mulče nebo kvalitního kompostu a přikryjte je chvojím. Není nutné mít zakryté jahody v +15°C, ale pokud by měly přijít mrazy, měly by už být rostlinky pěkně přikryté, zejména pak, pokud budou holomrazy.
Choulostivé trvalky
Hortenzie Hydrangea, ibišky Hibiscus, komule Buddleia zimujte nejlépe přírodě blízkým způsobem jako je nahrnutí listí na rostliny a zasypání lehce zeminou nebo kompostem (aby listí neulétlo). Tím uchráníte rostliny před mrazem, ale i přebytečným vlhkem. Listí musí být ,,zdravé”, ne z napadených porostů chorobami a není vhodné ani listí z ořešáků.
Popínavky
Zejména mladé choulostivé popínavé rostliny je vhodné opatrně sejmout z konstrukce a na zemi je zakrýt chvojím, senem nebo netkanou textilií. U starších nebo mohutnějších rostlin zamulčujte rostliny a spodní část zakryjte chvojím nebo textilií. Nemusíte ale zimovat úplně všechny popínavky. Citlivé jsou zejména mladé rostliny (nebo nově vysazené) a na silné mrazy je citlivá např. Klanopraška Schizandra.
Traviny
Listy u okrasných citlivých trav, jako kortadérie Cortaderia či ozdobnice Miscanthus, svažte opatrně do snopu a spodní část zakryjte textilií nebo chvojím. Omezíte tím přístup přílišné vlhkosti a zamezíte uhnití.
Skalničky
U choulostivých skalniček na vlhkost je vhodné dát sklíčko nad rostliny, aby jste omezili množství vlhkosti a přitom mohl k rostlině proudit vzduch. Týká se to např. protěže alpské či Leontopodium nivale.
Rostliny v nádobách
Květináče obalte pletivem nebo textilií a vycpěte suchým listím, slámou či jiným materiálem, aby jste zabránili proniknutí mrazů ke kořenům. Do květináčů shora také přisypte substrát a zamulčujte. U malých přenosných nádob můžete květináče zapustit na zimu do země a shora je přikrýt chvojím. Takto zazimované květináčky budou chráněny proti mrazům a budou lépe hospodařit s vláhou.
Rostliny v jezírku
Některé rostliny v jezírku by zimu neustály, proto jim vytvořte zimoviště, kde nemrzne. Např.: stolístek (Myriophyllum).
Kmeny stromů
1) Ochrana proti okusu
V zimě je málo potravy a tak některá zvířátka začnou hodovat i v našich zahrádkách. Případně si čtyřnozí miláčkové vlastní i cizí brousí drápky o kůru mladých stromků. ) Nejjednodušší je dát okolo kmene pletivo (ochranu proti okusu).
Kmeny nebo mladé stromky můžete také natřít ochranným nátěrem proti okusu.
2) Ochrana proti praskání kůry
Proti zimním mrazům a zimnímu slunci ochráníte kmeny zejména mladých stromků a části větví bílým nátěrem, deskami nebo přírodním nátěrem. Ovocné stromky chraňte nátěrem i více jak prvních pět let od výsadby. Tento nátěr je chrání i v létě.
Alternativou je umístění desek na jižní stranu kmene, které zastíní kmen a nebude docházet k vysokému rozdílu teplot mezi stranou kmene na jih a na sever, aby nevznikaly praskliny.
Přírodní variantou ochrany je směs jílu a kravince natřený na kmen stromu
Zazimování nářadí a strojů
Před příchodem zimy očistěte a zkontrolujte všechno nářadí. V případě potřeby můžete kovové části potřít olejem, aby nerezavěly. Nezapomeňte očistit důkladně i sekačku. Vše uskladněte v místech, kde nebude pršet či sněžit.
Na závěr
Projděte se zahradou a promyslete si, které rostliny a dřeviny budou potřebovat ochranu před mrazy a připravte se na zazimování. Během zimních měsíců průběžně kontrolujte stav zazimování a pokud něco ,,ulétne” nebo upadne, opravte to. Jakmile se začne příroda probouzet a nebude už hrozit silný mráz, můžete ,,zazimování” postupně odkrývat.