Co se Vám vybaví, vysloví-li někdo slovíčko „lípa“? Mě osobně nádherný majestátní strom, který je naším národním stromem. Včelaře napadne pastva pro včely, možná chuť lipového medu. Alergici začnou už při představě kýchat. Zahradník si představí park a lipovou alej. Jiný lipový čaj uvařený z  léčivých květů. Je to tak, každý ji zná, každý si ji někam zaškatulkoval. Co  se o ní dozvědět více?

Velký a tradiční strom našeho území

Jak se většině lidí vybaví, lípa je velký strom, který dosahuje výšky až třiceti metrů a stáří i několik set let. Existují desítky druhů, kde našimi původními druhy jsou lípa malolistá (Tilia cordata) a lípa velkolistá (Tilia platyphyllos), které se navzájem snadno kříží. Roste prakticky po celé České republice do nadmořské výšky cca 600 metrů.

Nalezneme ji jak v lesích, tak uměle vysázenou v parcích, zahradách, alejích. Na půdu a vlhkost je celkem nenáročná, stejně tak jí vyhovují jak slunce, tak polostín či stín lesa. Budete-li ji mít na zahradě, jen tak vám nezmrzne. Vydrží teploty i k -40°C. Je také velmi odolná, jestliže se rozhodneme jí přesazovat či tvarovat. Patří mezi léčivé a významné medonosné dřeviny.

V minulé i současné době se majitelé zahrad bojí něco tak obyčejného a velkého, jako je lípa, do zahrad vysazovat. „Vždyť je z ní na podzim tolik listí, a ten pyl, pořád jen kýchám. A za pár let se kromě lípy do zahrady nevejde už nic jiného!“ Naštěstí se začínají objevovat odvážlivci, kteří lípu rádi vysadí. Užívají si to potěšení jejího stínu v parném létě, krásně vonných květů a pocitu domova, který dává nám lidem i živočichům.

Mohutnost lípy se dá i krotit

A když se začíná po letech rozrůstat, pak se nebojí, vezmou pilku či nůžky a lípu si umravní tak, jak jim to vyhovuje a nepřerostla jim přes hlavu a barák.

Pro méně odvážné nebo pro lidi, kteří opravdu nemají tolik místa na zahradě, jsou však k dispozici různé kultivary, které jsou zakrslé a nevyžadují žádnou větší péči. Pro opravdové fajnšmekry existují kultivary, které jsou skutečně miniaturní – třeba jen do jednoho metru – a vysazují se třeba do skalek, i do bonsají.

Léčivý čaj z květů lípy

A teď něco málo o léčivých účincích lípy.

Jste nachlazení? Máte horečku? Trápí Vás močové a ledvinové potíže nebo máte problémy se spánkem? Pak je ten pravý čas uvařit si domácí čaj z lipových květů. Není totiž nic lepšího než se vyléčit pomocí přírodních léčiv.

Květy lípy se sbírají ještě před plným rozkvětem, protože v něm nesmějí být plody. Při sběru květů můžeme zaměnit lípu malolistou za lípu velkolistou. Květy lípy velkolisté rostou asi přibližně o 14 dní dříve oproti lípě malolisté, ale mají shodné léčivé účinky.

Jak na domácí lipový čaj

V době květu (záleží podle nadmořské výšky Vaší lokality) si sesbíráme rozkvetlá květenství lípy. Tyto květy si necháme v temné, dobře větrané místnosti usušit. Květy rozprostřeme v tenké vrstvě na vhodný podklad (např. novinový papír) a sušíme přibližně 14 dní. Správně usušený lipový květ si zachovává svoji barvu, příjemnou vůni a má nasládlou chuť.

Velice důležité je, aby lipové květy nenavlhly, proto by se měly skladovat v dobře uzavřených papírových sáčcích nebo sklenicích.

Lipový čaj – jednodušeji už to nejde

K přípravě šálku lipového čaje budeme potřebovat 1 lžičku usušených květů lípy, kterou zalijeme 2 dcl vroucí vody a necháme alespoň 10 minut louhovat.

Nakonec lipový čaj přecedíme a pak už si jen můžeme vychutnávat jedinečnou chuť plnou vůní přírody.

Tip: Při horečce Vám doporučuji zkombinovat lipový květ spolu s bezinkovým.

A co vy? měli by jste pro nás taky nějaký tip, co se týká lípy? Podělte se s námi dole v diskuzi.

Cookies
Tyto stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte. Další informace
Nastavení Nesouhlasím Souhlasím