V zimě, či brzy na jaře, kdy většina rostlin v klidu vegetí a nevyvíjí žádnou aktivitu, hvězdník září do okolí svými velkými barevnými květy. Přijde-li člověk do místnosti kde kvete hvězdník, jeho oči okamžitě užasnou nad jeho květy. A to prosím i u lidí, kteří k rostlinám ani k přírodě nejeví žádný zájem! Vyzkoušeno mnohokrát.

Seznamte se

Ačkoliv ji nenabízíme, byl by hřích tuto nádherně kvetoucí rostlinu nepředstavit. V zimě, či brzy na jaře, kdy většina rostlin v klidu vegetí a nevyvíjí žádnou aktivitu, hvězdník září do okolí svými velkými barevnými květy. Přijde-li člověk do místnosti kde kvete hvězdník, jeho oči okamžitě užasnou nad jeho květy. A to prosím i u lidí, kteří k rostlinám ani k přírodě nejeví žádný zájem! Vyzkoušeno mnohokrát.

Hvězdník (latinsky Hippeastrum) je cibulovitá rostlina, která pochází z tropů a subtropů jižní a střední ameriky. (Pozor, cibuly nejíst, obsahuje jedovaté látky). Lidé si jej často pletou s Amarylisem. Nutno podotknout, že jsou si velice podobné, takže se není co divit. V nabídce obchodů však naleznete pouze hvězdníky. Těch je desítky druhů, které jsou kříženy do stále nových a nových variet s různě velikými a barevnými květy.

Letní období klidu

Jako ostatní cibulovité rostliny potřebuje období klidu, kdy načerpá síly na další kvetení. Jinak nekvete. Toto klidové období začíná v létě (ano v létě). V půlce srpna jej pomalu přestáváme zalévat a koncem září přestaneme zalévat úplně. Osvědčilo se mi hvězdník přenést do tmavší, suché, chladnější místnosti. Rostlina během následujících měsíců zavadne, listy odumřou a zatáhne se cibule. (A je super, že se o ni tak několik měsíců vůbec nemusím starat.)

Pro mladé a malé cibule období klidu není potřeba. Ty stejně vykvetou až po pár letech, kdy cibule nabude objemu ;-).

Zimní rašení

Hvězdník začíná obvykle ožívat v období kolem poloviny ledna. To pomalu raší květní stol nebo listy. V tomto okamžiku rostlinu přesadíme. Lze ale přesazovat v období od prosince do dubna.

V praxi to vypadá tak, že rostlinu vyklepu z květináče, odstraním zeminu z kořenového balu a suché kořeny. Odlámu malé cibulky (a někomu je daruji) a znovu zasadím. Zeminu opatrně stlačím a zaleji. Květináč musí být dostatečně velký, tak aby bylo volno cca 2-3 cm mezi cibulí a květináčem na každé straně. Minimálně polovina, lépe dvě třetiny cibule musí koukat nad zeminou. Jinak cibule snadno uhnije.

Hvězdník miluje hodně světla a přímé slunce. Proto jej dám na jižní okno. V létě jej i letním, ale zalévám pak opravdu každý den.

V čem roste, jak se zalévá a hnojí?

Zemina musí být propustná, lehce kyselá, ale nesmí to být čistá rašelina! Hvězdník je žrout živin, proto se mi osvědčila kombinace kompostu, písku, rašeliny či listovky. A ještě tam přisypu dlouhodobé hnojivo, abych nemusel tak často hnojit. Zaleji a čekám, než rostlina vyraší a pokvete.

Protože rostlina po přesazení ještě nemá listy, zalévám jen občas do podmisky. Zaléváme-li přímo zeminu, může cibule velmi snadno uhnít. Po nějaké době naroste květní stvol, na kterém vykvete 2-5 květů. Jen pozor, květ bývá těžký a může vyvrátit celou rostlinu. Rostlina v běžné pokojové teplotě odkvete cca za 10 dní. Máte-li ale nevytápěnou chodbu nebo chladnou místnost, tak hvězdník Vám tam pokvete i měsíc!! Měli byste vidět schodiště u mých rodičů. Na každém schodu je celý březen a duben nějaký kvetoucí hvězdník. Nádhera, učiněná kvetoucí alej!!

Na jaře, když narostou listy, zvyšuji zálivku. A až tak moc, že třeba každý den naleji plnou podmisku vody. Ve vodě však květináč nesmí dlouhodobě stát, opět kvůli uhnití kořenů a cibule.

Aby rostlina příští rok vykvetla, potřebuje přes jaro a léto načerpat dostatek živin. K hnojení buď tedy používám dlouhodobé hnojivo, nebo hnojím každý týden např. Kristalonem plod květ. Cibule tak pěkně naroste a bude plná síly na nové kvetení.

Jak jednoduché.

A když nekvete?

Jestliže rostlina přece jen nekvete, pak je to možná proto, že:

 • je ještě opravdu malá cibulka,
 • hvězdník neměl období klidu,
 • málo nebo nepravidelně jste zalévali,
 • nedostatečně jste hnojili,
 • rostlina měla málo světla během vegetačního období.

Suma sumárum

A nakonec tradiční shrnutí nároku na pěstování hvězdníku:

 • Vyžaduje hodně světla a slunce.
 • Půda musí být výživná a propustná. Jenom rašelina není vhodná.
 • V plné vegetaci vyžaduje pravidelnou a hojnou zálivku. Po přesazení jen občasná zálivka, aby cibule neuhnila.
 • Během jara a léta pravidelně přihnojujeme.
 • Od půlky srpna přestáváme pomalu zalévat. Od září přestaneme zalévat úplně. Rostliny přeneseme na chladné, suché místo. Rostlinám komplet uschnou listy.
 • Dle vaší chuti rostliny přesadíme v období do mezi Vánocemi a jarem a zálivkou rostlinu „uvedeme do provozu“.
 • Při přsazení odstraníme suché a staré kořeny.
 • Po pár týdnech rostlina vykvete.
 • Pro dlouhé kvetení dáme rostliny na světlé chladné místo – nevytápěná chodba, schodiště atd.

Pro ty z Vás, kdo chcete vědět více o těchto rostlinách, doporučuji navštívit webové stránky a blogy, které se jimi přímo zabývají.

Cookies
Tyto stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte. Další informace
Nastavení Nesouhlasím Souhlasím