Okrájeli jste si okurku a slupku jste hodili do směsného odpadu. Máte špatný pocit? Malý ekologický červík ve vás hlodá, že jste pro přírodu mohli udělat víc. Dobrá, slepici si kvůli pár zbytkům pořizovat nemusíte, ale co takhle zkusit zahradní kompost?

Na internetu najdete spoustu článků o kompostování. Co tam patří a co ne, jaká má být teplota v kompostu. Jaký má být správný poměr uhlíku a dusíku. A prohrabovat pořádně! A krájejte to laskavě na malé kousky!

Zdá se vám to složité? Mně pekelně. Naštěstí jsme se přes teorii zakládání kompostu dostali i k praxi. A světe, div se! I přes náš spontánní přístup slavíme úspěchy. Každý rok si do květináčů pěchujeme tu nejlepší zeminu. Patentováno přírodou.

Zkuste si na malou chvíli představit, že by se přeci jen na vaší okrasné zahradě našel malý kousek, kde by ten kompost tak moc nepřekážel. Tak metr na metr. Někde vzadu, v rohu. Za keřem, aby na ty tlející zbytky z kuchyně, které jste tam ve spěchu jen tak mrskli, nebylo moc vidět a nerozčilovaly vás.

Co patří do kompostu?

Odměnou vám bude dobrý pocit. Můžete se ekologicky zbavit spousty rostlinných zbytků. Všechny odkrojky ovoce a zeleniny. Nesnědenou rýži, brambory, těstoviny. Hnijící či naplesnivělé plody, které jste nestihli spotřebovat, a z vaší lednice by se ta kupa zdraví podívala už jenom do koše. Suma sumárum všechny zbytky rostlinného původu.

Produkty ze zvířátek se do kompostu nedávají. Za prvé by vám do zahrady mohli přilákat pár hlodavců, kteří by si na „masíčku“ rádi pochutnali. A za druhé živočišné produkty podporují trochu jiné bakterie. A tyhle bakterie zpomalují přírodní procesy, kterým se říká tlení. Snad jedinou výjimkou z živočišné říše jsou skořápky od vajec, ty jsou povoleny a naopak velmi vítány.

Do kompostu také patří spousta dalších věcí, které by vás možná ani nenapadly. Třeba lógr z kávy. Čaj i se sáčkem. Plata od vajíček a roličky od toaletního papíru. A můj oblíbený – přepálený rostlinný tuk po smažení. S tím jsem si v kuchyni hodně dlouho nevěděla rady, až mi poradila kapacita RNDr. Kotovicová z ústavu aplikované a krajinné ekologie.

A nejvíc samozřejmě oceníte váš nový kompost, až budete opečovávat zahradu. Všechny zastřihnuté větývky, listí, plevel. Nevydařená úroda napůl sežraná od slimáků. Stará hlína, kterou vyhazujete z truhlíků po letní sezóně. Nakonec zjistíte, že cestička ke kompostu bude vyšlapanější, než jste čekali.

Čím menší kousky, tím lepší

Samozřejmě pravidlo čím menší kousky, tím lepší, znám i já. Ale nedržím se ho. Ne že bych nechtěla, ale…Jsem hospodyňka uspěchaného typu a moderní doby. A všechno chci mít hned, bez práce. A tak to tam hážu, jak mi to v kuchyni od ruky odpadne. Velké kusy, malé kusy. A doufám, že si s tím příroda poradí.

A ona si vážně poradí. Je jasné, že když na kompost hodíme celou hlávku zežloutlé brokolice, tak se asi chvíli rozkládat bude. A my jí ten čas dáme.

Je lepší mít komposty dva

Říká se, že do roka by v kompostu měly zetlít všechny zbytky a zbýt by měla pouze kvalitní zemina. U nás jsme to vymysleli tak, že máme komposty dva – jeden na čerstvé zbytky a druhý na ty již mírně zetlelé.

Na jaře vezmeme kompost, kam jsme v průběhu minulého roku házeli zbytky, ještě jednou jej pořádně promícháme a dáme ho všechen do vedlejšího kompostu „odpočívat“. V původním kompostu jedeme od znova, dáme trochu kompostu, trochu hlíny, pár zbytků a brzo jej celý zase naplníme.

Do odpočívacího kompostu už ale nic nepřihazujeme, maximálně ho občas trochu prohrábneme. A necháme ho pracovat. A na podzim máme hlínu radost pohledět, voňavou, vlhkou, hnědou. Malý poklad.

A proč říkám voňavá hlína? Není to náhoda, správný kompost se totiž pozná právě podle toho, že nesmrdí.

Jak založit kompost?

Založit kompost je hračka. Možná nejtěžší na tom je sehnat pár prkýnek a sbouchat je dohromady. A nebo sbouchat jakýkoliv jiný materiál, který vám přijde pod ruku.

 A zbytek? To už je pouhé čarování. Zní to trochu jako kouzelný lektvar - Vezmi trochu kvalitní hlíny, tři žížaly, zbytky z kuchyně krájené za úplňku a čáry máry fuk!

…A pak už jenom házíte zbytky. Házíte a prohrabujete mezi sebou. Házet a přehrabovat. Házet a přehrabovat. Časem už jenom házíte a občas přehrabujete. A taky to tak jde.

A co je to vlastně ten kompost a kde ho použít?

Kompost je mými slovy kvalitní zemina se spoustou příznivých bakterií a živin pro všechny druhy rostlin. Používá se všude, kde chcete, aby se vaší zeleni dařilo. Trochu dáte při přesazování do květináčů, do truhlíků. Trochu k citrusům, trochu k rajčatům, trochu k jabloním. Všude nadělá spoustu užitku!

A co vy? Jak jste na tom s kompostováním? Pochlubte se nám v komentáři níže.

Cookies
Tyto stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte. Další informace
Nastavení Nesouhlasím Souhlasím