Kdy sázet? Na jaře ano. V létě můžeme taky. Na podzim ano. V zimě ano, ale… Že jsem to vzala moc z rychlíku? Tak si to trochu rozebereme.

Nejlépe, pokud to stihnete v období od března do května

Tedy na jaře. Jsou totiž optimální podmínky pro sázení. Venku je dostatečně vlhko, což je pro nově přesazenou rostlinu či strom to nejdůležitější, aby se stihla zaklimatizovat.

Další důvod je, že přes zimu rostliny v podstatě „spí“. Odborně se tomu samozřejmě neříká zimní spánek jako u zvířat, ale vegetační klid.

Znamená to však to samé – rostlinka má utlumené životní funkce. Pokud s ní v tuto dobu třeseme, přesouváme či přesazujeme, neutrpí takový šok, jako kdyby již byla v plném růstu. Snáze si tedy na novém místě zvykne. Na jaře se pak probudí a plna sil roste k velké radosti svého majitele.

A později? Co třeba v červnu, v parném létě?

Potěším vás, rostliny lze sázet téměř kdykoliv v průběhu roku kromě zmrzlých měsíců. Tedy, teoreticky by to šlo, ale představa, že krumpáčem rozbíjím půdu ztvrdlou na kámen…No, zase bych nemusela do fitka.

V létě tedy sázejte dle libosti, nezapomeňte však poctivě zalévat. Poctivě znamená kdykoliv je půda kolem suchá. Dokud rostliny nezakoření, neumí si najít svůj vlastní zdroj vody. Minimálně měsíc jim to kořenění určitě potrvá.

Pozor ale na jednu výjimku, říká se tomu „prostokořenné“ stromky. Tedy ty, co mají holé obnažené kořeny a kolem žádnou půdu. Ty sázejte opravdu pouze a jen v období, kdy má půda hodně vody. Jindy by vám je ani žádný odborník či zahradník neměl prodat.

Podzim využijte pro sázení, vyplatí se to

Na podzim rozhodně taky ano. Sázejte to tam, hlava nehlava. Rostlinám přesazování neuškodí. Naopak, některé druhy mohou během mírnější zimy zakořenit a udělají si tak před jarní sezónou slušný náskok. A i kdyby potom mrzlo až praštělo, ublížit jim to nemůže, prostě si pár měsíců počkají do jara.

Na podzim ale nedoporučuji sázet prostokořenné sazenice jehličnanů. Ty si necháme až na jaro. Obalované jehličnany můžeme. Jakékoliv listnáče také nemají problém.

Tak si to shrneme

  • Pokud si vše chceme usnadnit a nenosit tucty konví, tak sázíme na jaře.
  • Pokud jsme to nestihli na jaře, tak sázíme i v létě. Zaléváme, zaléváme a zaléváme!
  • Nebo si počkáme do podzima, rostlinky i my si uděláme před sezónou pěkný náskok.
  • A v zimě se z vlastní pohodlnosti budeme koukat na stromky raději přes krbové okénko.