Pečlivě jste vybrali stromky pro vaši zahradu – meruňky, jabloně, třešně, hrušně, švestky. Celý rok se o ně staráte a nakonec jediný, kdo si na ovoci pochutná, jsou mšice? Nebo spíše kolonie či záplavy mšic?! Zkuste náš recept, který vás zbaví 95% těchto bezohledných škůdců.

Prevence je lepší než léčba

Pravda je taková, že problém se mšicemi a ostatními škůdci se musí začít řešit ještě mnohem dříve, než vůbec začne. Tedy v tomto případě v předjaří. Pokud si nejste jistí dobou aplikace, poradí vám sama příroda – jabloně jsou ve fázi zelené špičky, viz obrázek.

V této době totiž řešíte prevenci před mšicemi, která je mnohonásobně účinnější, než pozdější akutní ošetření plodů hektolitry insekticidů. Navíc v tomto období máte jistotu, že se žádné škodlivé látky nedostanou do ovoce – dvojitá výhra. Odborníci nám doporučili řepkový postřik, který si snadno vyrobíte doma a vystačí na stromky a keře menší zahrady. 

Složení řepkového postřiku:

  • 5 litrů vody
  • 0,1 litru řepkového oleje
  • 10 ml jaru (pro narušení povrchového napětí oleje)
  • 10 g sody na praní (na změkčení vody, kdo má vodu měkkou, tak nemusí přidávat)
  • 2 g mospilanu* či reldanu (není nutné přidávat, ale mnohonásobně to zvýší účinnost postřiku)

Vzniklou tekutinu příjemné jarové vůně pečlivě promíchejte, vložte do postřikovače a nastříkejte na všechny části stromu či keře. Nezapomínejte na pupeny, dolní či postranní větve a kmínek. Zkrátka na rostlině se musí vytvořit ucelený ochranný film.

Doporučujeme tekutinu často míchat, protože olej má tendenci plavat nahoru. Roztok se nejlépe aplikuje při teplotě nad 5 stupňů Celsia.

Postřik není nutné opakovat. Je dobré si také ohlídat, aby po aplikaci alespoň den nepršelo.

A jak to všechno funguje?

Olej účinkuje na mšice, svilušky, puklice a štítenky hlavně tím, že pokryje jejich vajíčka a ta se udusí. Když přidáte mospilan, zbavíte se i květopase, pilatky a zobonosky, které je vyhubí coby kontaktní insekticid.

*Ptáte se proč mospilan? Že to není dostatečně ekologické? Tyto látky jsou systémové insekticidy, které působí v rostlině několik následujících týdnů, díky čemuž zabrání nejdivočejšímu množení škůdců v jarním období. Z rostliny po pár týdnech vyprchá.

Dejte nám vědět, jak vám to doma zafungovalo.

Cookies
Tyto stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte. Další informace
Nastavení Nesouhlasím Souhlasím