Znáte to. Je zima, tma, člověku se nic nechce.  Nejraději by si lehnul na gauč a četl si, nebo podřimoval. A věřte nevěřte, u většiny rostlin je tomu podobně. Zima jim nesvědčí a chudáci na jaře vypadají, že mají jednou nohou namířeno do hrobu. Lépe řečeno, na kompost.

Ale stejně jako my lidé si ze zimy můžeme udělat příjemný čas, můžeme i rostlinám pomoci přečkat do jara ve slušné kondici.

A v čem je tedy ten problém?

Od začátku listopadu, do půlky února je velmi málo světla. Aby rostliny dobře prosperovaly, musí mít vyvážený přísun světla, tepla, vody a živin. Vyvážený znamená, že každá rostlina potřebuje jiný poměr těchto elementů – leknín, kaktus, orchidej, smrk, či jabloň potřebují k životu něco jiného.

Nejsou-li tyto životodárné zdroje dobře vyváženy (například tedy díky nedostatku světla), pak rostlina trpí a chřadne.  Je také více náchylná k nemocem či napadení škůdci.

Co s tím?

Lék je nasnadě. Stačí vyrovnat přísun světla, tepla, vody a živin. Tedy při sníženém množství světla ubrat i to ostatní. Jenže to se všechno snadno řekne, ale hůř dělá. Proto máme pár praktických rad, o kterých víme, že fungují. Sami je používáme.

Zvyšte přísun světla

1) Rostliny umístěte přímo k oknu (na parapet, na zem k francouzskému oknu), ne pod okno, kde je prakticky celou zimu tma! Okno může být klidně jižní. Severní okno je pro většinu rostlin nevhodné, protože sem moc světla nepřijde. Když ale jiné nemáte, nedá se nic dělat.
A zapomeňte na to, že některé druhy nemusí přímé slunce. Intenzita záření v zimě klesá, proto ji rostliny klidně přečkají u okna.

2) Odhrňte záclony, vytáhněte žaluzie. Rostlinám totiž stíní a více světla zbude i pro vás. Což je určitě příjemné.

3) Vytápěné zimní zahrady nebo verandy bývají velmi světlé místnosti. Samozřejmě ne každý je má.

4) Umělé osvětlení zvýší množství potřebného světla. Ale ruku na srdce. Už jste viděli někoho, kdo ho opravdu používá? Na druhou stranu, přesně takto fungují pěstírny všeho možného. Dokonce jsem viděl pod umělým osvětlením růst i velmi starý olivovník a to v jinak naprosté tmě!

5) Utírejte prach z listů. Tak jednoduché a přitom účinné. Prach na listech omezuje průchod světla k rostlině. Proto je dobré jednou za čas (jednou za měsíc) prach z listů setřít, nebo rostlinu osprchovat.

Snižte teplotu

Většinu pokojových rostlin je ideální zimovat při teplotách 15-18° C. Pozastavují růst, nepřijímají živiny a téměř ani vláhu. Rostlina se tak nevysiluje.

1) Chladná místnost – veranda, chodba, nejlépe světlá, je ideální místo pro zimování rostlin. Rostliny hezky přes zimu pochrupávají a užívají si odpočinek.

2) Zimní zahrada je dalším místem, kde je relativně chladno, ale zároveň dostatek světla.

3) Nevytápěná místnost je také dobrým řešením. Bude mít nízkou teplotu, při které se rostlinám daří. Jen se musí občas vyvětrat, aby se uvnitř nerozbujela plíseň.

4) Pryč od radiátoru. Sálá z něj velké teplo a suchý vzduch. Rostliny, se tam přímo smaží, tak ho raději ztlumte. A nelze-li jinak, dejte na radiátor misku s oblázky a doplňujte do ní vodu. Bude se vypařovat a zvlhčí vzduch kolem rostlin.

Omezte zálivku

Bojíme se, aby nám rostlina neuschla. Tak ji radši zalijeme. A najednou rostlina nějak chřadne. Tak ji zalijeme pro jistotu víc, co když jsme zalili pozdě a už usychá? A tak pořád zaléváme a rostlina chřadne víc a víc, až uhnijí kořeny a je po ní.  Nejčastější příčinou úhynu rostlin je přelití. 

Kdy tedy zalít? Já před zalitím používám následující “testy“. Buďto jeden, nebo jejich kombinaci.

1) Prst strčím na jeden dva články do zeminy a otestuji, je-li suchá, vlhká či mokrá. Je-li suchá, pak rostlinu vydatně zaliji, jinak počkám.

2) Zvednu květináč s rostlinou. Je-li lehký, pak rostlinu zaliji. Pokud se mi zdá těžký, pak ještě se zaléváním počkám pár dní.

3) Strčím špejli do zeminy. Pokud zůstane suchá, téměř nezašpiněná, je čas zalít. Vytáhnu-li špejli mokrou, černou od zeminy, pak zalévat není potřeba.

Nehnojte

Většina rostlin v zimě téměř neroste. Nepotřebují živiny, takže zbytečně nevyhazujte peníze i čas. Jestli máte opravdu touhu rostliny přihnojit, tak třeba jen jednou za zimu a radši poloviční dávkou než píší v návodu.

Pozor na mráz!

Venku je deset pod nulou a vy si užíváte vyhřátého pokoje. Jen ten vzduch už je stěží dýchatelný. Ale protože víte jak správně větrat, otevřete okno dokořán na 10 minut. Vzduch se krásně vyčistí a máte vyvětráno. Bohužel většina rostlin v dosahu utrpí teplotní šok, případně rovnou pomrznou.

Řešení je sice nepohodlné, ale zato účinné:

1) Při větrání odstraňte všechny rostliny z dosahu okna a přímého zásahu mrazivého vzduchu. Často pomůže přes rostliny přehodit jen nějaký hadr.

2) Ne všechna okna dokonale těsní. V mrazivých a chladných dnech je krásně cítit, jak se chladný duch plazí po parapetu. Proto pomůže, když na parapet dáte nejprve tenký (1-3 cm) polystyren a rostliny položíte na něj. Polystyren zafunguje jako tepelný izolant. Jednoduché, levné, funkční.

Pozor na potvory

Zhoršené podmínky pro růst rostlin poskytují ideální podmínky pro invazi škůdců všech druhů (mšice, molice, červci, puklice, třásněnky, svilušky, …). Rostliny jsou oslabené a nedokáží se bránit jejich případnému útoku.

1) Pravidelně kontrolujte rostliny. Pravidelně znamená alespoň jednou týdně pár minut.

2) Kontrolujte obě strany listů a stonky. Potvory se dokáží schovat všude možně. Jen zběžné prohlédnutí nemusí stačit.

3) Medovice (takovéto to lepkavé) na listech téměř jistě znamená, že rostlina je napadena.

4) Lezou mravenci po rostlině? Pak je velká pravděpodobnost že si na ní chovají mšice a sbírají medovici.

Když už nějakého škůdce objevíte, ihned zasáhněte! Velmi zřídka se stane, že  zmizí sám od sebe. Při malém napadení často postačí jen mechanické odstranění případně nějaký eko přípravek. Když to nepomůže, nedá se nic dělat. Buď použijete chemii, nebo se s rostlinou musíte rozloučit.

Závěrem

Vašim rostlinám a samozřejmě také vám přejeme, ať si zimu a její radovánky užijete ve zdraví.

Cookies
Tyto stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte. Další informace
Nastavení Nesouhlasím Souhlasím