Na konci zimy se na trhu objevuje široký sortiment ovocných i okrasných dřevin. Od jádrovin, peckovin až po bobuloviny, ale také kvetoucí keře a stromy, které nám dělají radost svými květy či okrasnými listy. Nastává tedy ideální čas pro výsadbu dřevin jak se zemním balem (v tzv. kontejnerech) nebo prostokořenných (s obnaženými kořeny). O obou těchto typech si něco povíme.

kontejnerů se lépe ujímají a můžeme je sázet, kromě mrazivých dní, celoročně. Ty prostokořenné potřebují trošku více péče, ale nebojte se. Ze školky jsou dobře připravené a pokud jim dáte malinko péče navíc, porostou krásně. Na začátku si však dobře vybírejte od koho kupujete, aby jste pak nebyli překvapeni, co jste to vlastně koupili, a aby stromeček či keř měl opravdu „dobrý základ".

Nejprve kontejnerované

Sázíme tedy kdykoliv, během roku, pokud nemrzne :). A jak na to? Vyhloubíme jámu větší než je samotný bal a na dno nasypeme kvalitní kompost a poté substrát. Usadíme zakoupenou dřevinu a okolo nasypeme substrát promíchaný s původní zeminou. (Aby si stromeček či keř postupně zvykal na naše půdní podmínky, ale zároveň měl do začátku dost kvalitních živin). Poté opatrně, ale řádně zašlápneme, aby okolo kořenů nezůstaly vzduchové bubliny a dřevina se mohla rychle ujmout a přijímat živiny. Pokud se jedná o větší strom, který by se mohl vyvrátit, je vhodné k němu zatlouct opěrnou tyč a stromeček k ní přivázat. (Pozor na ochranu kmene proti oděru, vložte pod provaz kousek plastu, nebo pevného kartonu). Nakonec pořádně zalejeme!

Prostokořenné sazenice stromů a keřů

Prostokořenné vypadají jako čerstvě vytržené ze země. Ale prošly pečlivou přípravou na vyjmutí z půdy, takže se po jarní výsadbě bez problémů ujmou. A jak na to? Stromek před výsadbou postavíme na několik hodin do kbelíku s vodou, aby se kořeny pořádně nasákly. Výsadbová jáma by měla být hlubší a širší než je velikost kořenů. Dno pokryjeme kompostem, zasypeme zahradnickým substrátem a zalejeme (pokud jde o malinký keřík, můžeme zalévat až na konci). Do jámy zatlučeme opěrnou tyč (pokud se jedná o větší strom a přivážeme s ohledem na ochranu kmene proti oděru). Stromek či keř vložíme do jámy a postupně přisypáváme substrát a jemně třeseme s dřevinou, aby nevznikaly žádné vzduchové bubliny okolo kořenů. Jakmile je dřevina zasypaná, zašlapeme a důkladně zalejeme. Dávejte pozor, aby místo štěpování zůstalo nad úrovní terénu!

Na závěr

Kvalitní půda a výsadba je začátkem pro úspěšnou a bohatou úrodu, ale také pro krásný a zdravý růst všech dřevin. Na jednom místě porostou roky až desítky let! Proto před výsadbou přihnojte kvalitním kompostem a přidejte i substrát, aby měl kořenový systém dostatek živin pro svůj růst. Důležité je také, alespoň v prvním roce, důkladně zalévat, zejména v teplých měsících (klidně i jednou týdně)! Teprve starší stromy si dokáží pro živiny sáhnout do větší hloubky i prostoru.

Před/po výsadbě stromům i keřům zakraťte větvičky, aby měly kořeny dostatek sil vytvořit bohatý kořenový systém. Každý strom i keř zakracujte individuálně. Nemějte obavy, že rostlině řezem uškodíte. Kořeny pak budou živit menší nadzemní část a rostlina se lépe ujme. Snadno doroste do původní výšky.

Tímto jste udělali maximum pro perfektní start pro vaše nové keře a stromy a teď už se můžete těšit na úrodu a pěkný růst.

Cookies
Tyto stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte. Další informace
Nastavení Nesouhlasím Souhlasím