Pár mírných zim a je to tady. Zahrádku nám pomalu začínají likvidovat přemnožení slimáci. A to nejen saláty, cukety a jinou zeleninu, ale i oblíbené okrasné květiny. Sympatie si k tomuto slizkému tvorovi hledáme velmi těžko, ze zahrádky ho totiž vůbec není snadné dostat pryč.

Naše zahrada je umístěna hned vedle pole, takže máme se slimáky bohaté zkušenosti. Předem varuji, že je potřeba obrnit se trpělivostí. Slimáků se nezbavíte ze dne na den. Naopak jde spíše o každoroční svádění bitev, ve kterých vyhrávají někdy pěstitelé a někdy bohužel slimáci.

A právě proto, že jsou to tak silní a vytrvalí nepřátelé, je nutné spojit všechny prostředky, které proti nim máme.

Jak na to 

  • Nakupte pár komerčně vyráběných prostředků.
  • Trpělivě vysbírávejte a likvidujte jednoho po druhém.
  • V zahradě postavte pár přirozených zábran a ekologických pastí.
  • Využijte jejich přirozené nepřátele v přírodě.

Chemické a biologické prostředky proti slimákům

Asi vás první napadne, když se naštvete na slimáky, jít a koupit si nějaký přípravek, který vás snadno a rychle zbaví starostí. Na trhu je neuvěřitelné množství přípravků, já vám z nich představím následující:

Vanish granule

Slimáky velmi přitahuje a spolehlivě je vyhubí. Vyhubí však také další živočichy, kteří by snědli otráveného slimáka. Z nějakého důvodu chutnají granule i psům. Šedesátikilový pes našeho známého přežil jen o fous.

Ferramol a jiné ekologické přípravky na bázi železa a fosforu

Obsahují pouze látky, které se v přírodě běžně vyskytují. Nemusíte se proto obávat o přiotrávení dětí či zvířecích mazlíčků. Nám se velmi osvědčil.

Hlístice

Biologický přípravek, který ve slimákovi vypěstuje bakterie, které jej usmrtí. Pro ostatní živočichy v potravním řetězci je neškodný. Nevýhoda je, že funguje hlavně na mladé plže. Důležité je správné načasování použití přípravku.

Chemické přípravky jsou rychlé a účinné, ale mají i své nevýhody. Hrozní například, že si přílišným používáním porušíte křehkou biologickou rovnováhu, otrávíte pár zvířat či ptáků. Mrtvé potvory sice nebudete muset vysbírávat, protože si zalezou do koutů a chcípnou. Ale zůstanou po nich slizké nechutné stopy na zahradě.

Ruční sbírání a likvidace slimáků

Je to trochu pro otrlé povahy, ale vysbírávání považuji za nejdůležitější část boje proti slimákům.

Kdy se vám podaří nasbírat nejvíc slimáků

  • za deště
  • večer nebo brzo ráno
  • v koutech s vysokou trávou
  • pod nastraženými prkny
  • u spadaného ovoce
  • pod zeleninou (pod kedluby, v zelí apod.)
  • a samozřejmě v různých pastech, ale o tom více později

K likvidaci se kdysi hodně doporučovalo slimáky posolit. Sice to slimáky stoprocentně usmrtí, ale přílišné použití soli v zahradě škodí půdě a může opět trochu vychýlit ekologickou rovnováhu. A nám jde přeci hlavně o to, aby nám to v zahradě rostlo.

Proto se nyní považuje za nejlepší způsob likvidace přeříznutí slimáka vejpůl a namočení do vody. Případně polití slimáků vařicí vodou. V obou případech se doporučuje nechat slimáky v nádobě rozložit a až poté vylít na kompost.

A pozor, jestli vás napadlo, že na likvidaci slimáků nemáte žaludek a jen je někam vyhodíte. Nezapomínejte, že se vrátí. Za noc ulezou i padesát metrů. A každý z nich přijde i se svými průměrně 220 potomky za rok.

Přirozené zábrany v zahradě a ekologické pasti

A teď teprve začíná ta správná sranda, jak vyzrát nad slimáky. Na webu najdete desítky zaručených způsobů, jaké pasti nastražit a jak je pochytat. Ty nejčastější z nich jsou:

Pivní past

Pivu nalitému v mističce slimáci nemohou odolat. Důležité je nedat ho jen do mělké mísy, to by se napili a šli dál. Naopak dejte pivo třeba do vyříznuté PET lahve a zakopejte, potom se z ní zaručeně nevydrápou ven. Past je třeba měnit jednou týdně.

Lógr z kávy

Nejlíp poházený v kompostu a kolem rostlin, na které mají plži největší zálusk. Ten slimáky neláká, ale naopak odpuzuje.

Ostré a suché pásy v zahradě

Slimáci je těžce přelézají, nechtějí si poranit bříška.  

  • piliny
  • písek
  • ostré kamínky
  • roztlučené skořápky
  • plech
  • brusný papír
  • vápno
  • případně vodní příkop

Bylinky a aromatické rostliny

Když je rozmístíte kolem dokola, také odstrašíte pár zbloudilců.

  • Doporučujeme například česnek, cibuli, kopr, fenykl, levanduli, pažitku, šalvěj, tymián, bazalku, rozmarýn.
  • Plžům nevoní ani další rostliny jako frézie, hortenzie, denivky, lichořeřišnice, kerblíky apod.

Ještě pozor, až budete stražit pasti například s pivem či kváskem. Je to pro slimáky takové lákadlo, že hrozí, že si na zahradu přilákáte i jejich kámoše z okolních zahrad. Sousedi vám jistě poděkují, ale opravdu se vám chce zabíjet všechny slimáky z okolí osobně?

Někteří zahradníci radí, abyste v zahradě neměli žádná místa, kde se slimáci schovávají. My naopak radíme tam ty skrýše ponechat (například pohozené prkno, plochý kámen apod.). Plži si nějakou tu schovku vždycky najdou, i když jim žádné nenastražíte. Takhle máte alespoň možnost jich pár ručně z pod prken vysbírat.

Přirození nepřátelé slimáků

Tohle je naše pomoc z venku a funguje, i když my se vůbec nesnažíme. A kolikrát o tom ani nevíme. Slimáky se živí například ježci, slepýši, ropuchy, užovky, ptáci a těmi menšími i různé druhy brouků.

Připravte si pro tyto druhy v zahradě pár skrýší a oni vám pak pomůžou ve vašem nelehkém boji. Doporučuje se mít na zahradě jezírko, suchou zídku, místo se spadaným listím, hustými keři či vysokou trávou.

V poslední době se také proslavila kachna známá jako indický běžec, pro kterou jsou plži pochoutkou. Je fajn, že existuje zvíře, které aktivně samo běhá po zahradě a vysbírává slimáky za vás. Málokdo je však ochoten v boji proti slimákům zajít tak daleko, že si nechá volně běhat pár kachen po zahradě. O jejich výkalech nemluvě.

Na závěr mám pro vás ještě jeden tip. To až už budete úplně zoufalí a den za dnem budete pozorovat, jak vám rostlina mizí před očima. Slimáci totiž kromě lógru nenávidí i kofein. Proto je možné zakoupit si kofein v čisté chemické podobě a připravit si pro ně jednoprocentní roztok. Roztokem postříkejte užírané rostliny a slimáci se jich už ani nedotknou.

Cookies
Tyto stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte. Další informace
Nastavení Nesouhlasím Souhlasím