Žádný vědecký návod ověřený mnoha světoznámými pěstiteli, ale pouze moje pracně nabyté osobní zkušenosti. České prostředí a český parapet. Ale když to takto funguje mně, proč ne vám? Pěstování mučenky modré hodlám rozebrat hodně dopodrobna.

V článku o mučenkách jsem popsal obecně, co tak asi potřebují, aby hezky kvetly (jde tu hlavně o ty květy, že?). A toho se taky budu držet. A mučenka modrá je velmi, ale opravdu velmi nenáročná na pěstování. A jak tedy na to, aby vám nechátrala a parádně se jí dařilo?

Mučenka doma v bytě

V bytě pěstuji mučenku celoročně jako každou jinou pokojovou rostlinu. Nechám ji růst v květináči, který se vejde na okno, na skříň, do chodby, atd. Prostě tam, kde má hodně světla a slunce. Zeminu může mít klasickou pro pokojové rostliny, ale i tu ze zahrádky. Má ráda dokonce tu s jílem (ale ne s tím žlutočervenooranžovým).

Protože má šlahouny i několik metrů dlouhé, omotávám ji kolem zatočeného drátu. Každý rok rostlinu přesazuji, aby měla živiny pro růst a květ. Přesadím-li ji ale o rok déle, nic se nestane, jen jí budeme muset dodat živiny častějším hnojením. To víte, rostliny jsou po zimě vysílené.

V zimě často hodně opadá a nevypadá moc dobře, tak je potřeba vzít nůžky do ruky a ostříhat. Nechávám však pár zdravých zelených lístků na šlahounech, aby dále rostla. Jestliže na šlahounu už nejsou listy, už není jistota, že poroste.

Během jara a léta často zalévám, ale zemina nesmí být stále mokrá. Je dobré počkat, až trochu oschne a pak zase zalít. Zemina ale nesmí být ani suchá, jinak rostlina brzy uhyne nebo alespoň opadá. Na druhou stranu tato mučenka hodně vydrží, tak se toho nebojte.

Hnojení

  • Hnojíme pravidelně.
  • Na jaře na růst, v létě na květ (třeba Kristalonem na muškáty).
  • Použijte ale méně hnojiva než je doporučeno, jinak mučenka roste, ale nekvete.
  • V zimě už nehnojíme, ani moc nezaléváme. Rostlina zpomaluje růst a snaží se udržet kondici do jara.

Na zimu ji nejlépe dát do chladnější světlé místnosti (15 °C), aby moc nerostla a nevyčerpávala se.

Květy

  • Rostlina často vykvete i během prvního roku.
  • Není však výjimka, že kvete až druhým či třetím rokem.
  • Jestli nechce kvést, pomáhá zastřihnout. Na postranních výhonech pak již vykvete.

Plody

  • Jestliže chcete plody, pak musíte mít ještě jinou rostlinu vyrostlou z jiného semene.
  • Druhou rostlinu můžete mít v jiném květináči.
  • Mně se ale osvědčilo vsadit obě do stejného květináče. Pak může jedna opylit druhou. A to buď ručně, nebo pomocí včel.
  • Plody dozrají cca za 2-3 měsíce
  • Ve zralosti jsou oranžové o velikosti větší švestky.
  • Vnitřek je jedlá červená dužina obalující spoustu křupavých semen.

Nejspokojenější je, když ji na léto přeneseme ven

I když se mučenka dá pěstovat celoročně v bytě, bude Vám hóóóódně vděčná, dáte-li ji od jara do podzimu ven na slunce na balkon na terasu. Na slunci bude mít listy menší a světlejší, ale bude častěji kvést. Ve stínu má listy sytě zelené a velké, ale zase moc nekvete. Na podzim a v zimě vydrží i teploty kolem 0 °C, kdybyste ji nestačili včas uklidit.

Docela funguje, jestliže vsadíte 4 rostliny do jednoho velkého květináče (např. 10-20 litrů) a omotáváte kolem silných zatočených drátů. Rostliny během roka naberou sílu a rostou a kvetou jako ve volné přírodě, až to bere dech. Květináč také můžete umístit k nějaké konstrukci, například pergole či treláži a budete ji pnout po ní. Jinak pěstování zůstává stejné jako při bytovém pěstování.

Můžete také rostlinu po jarních mrazících vysadit přímo do země, kde se velmi brzy rozroste a bude pokrývat záhon, nebo se bude pnout po konstrukci. Na podzim ji zase vyryjeme, dáme do květináče a do chladné místnosti. Také ji hodně ostříháme, aby se moc nevysílila.

Stříhání

  • Odmotám několik až 5 metrů dlouhých šlahounů, některé odstřihnu úplně, jiné zkrátím až třeba jen na 10-30 cm.
  • Důležité je nechat na šlahounu pár zdravých zelených listů.
  • Zbytek šlahounů nastříhám na kusy, kde na každém nechám 4-5 listů, dám je do vody a některé z nich pak zakoření.
  • Pak je vysázím a použiji k obnově, případně jimi obdarovávám známé.

Mučenka celoročně venku

Lidi, kteří mají to štěstí, že bydlí v nížině jako je Polabí nebo Jižní Morava a mají dost odvahy, mohou rostlinu vysadit na chráněné místo před větrem a pěstovat ji tam celoročně. Že to nejde? Ale jde. Jedna mučenka mi roste už cca 5 let venku a zažila i několik dní -25 °C.

To bylo tak. Měl jsem jednu mučenku-potvoru, co nechtěla růst v květináči. Ještě jsem tehdy nevěděl, jak na to. V létě jsem se na ni naštval a vysadil ji ven – za trest. Brzy se natruc rozrostla a už tam i zůstala. Nádherně nám zdobí okap. A kvete i v prosinci, protože u jižní strany domu bez problému krátkodobě vydrží i -5 °C.

Při větších mrazech pak odumírá celá nadzemní část. A podle velikosti mrazu pak mrznou i kořeny pod zemí. To už ale místo s mučenkou zakryju chvojím nebo jinou zimní ochranou. A uhynulou nadzemní část během jara odstraním.

Další rok mučenka obrazí podle stavu a hloubky omrznutí buď už během května, nebo třeba až během července. Ale nebojte. I tak stihne dorůst i 5 metrů k střešním okapům. Jak se jednou uchytí, už je jak plevel.

Výhony se klubají všude kolem a rostou a rostou. Mučenka pak vykvete během měsíce a na jedné rostlině jsou v jeden den i desítky květů (a to kvete jen jeden den!). Květy milují včely a čmeláci. Jsou jich plné…

Tak co zkusíte to? Ať už se rozhodnete experimentovat s mučenkou modrou jakkoliv, držíme palce, ať to vyjde!

Cookies
Tyto stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte. Další informace
Nastavení Nesouhlasím Souhlasím