Jak pěstovat exotické rostliny
Chcete ochutnat pravou chuť mandarinek? Doma vypěstovaný ananas, který je tak aromatický, že provoní celý byt? Nebo se rádi kocháte nádhernými květy orchideje? Není problém. Stačí jen trocha trpělivosti a pár základních informací. Tady jsou.
Nejdříve se informujte
Chcete-li si vypěstovat rostlinu, musíte se o ní nejdříve dozvědět co nejvíce informací, abyste jí dopřáli alespoň základní podmínky k životu. Jak jednoduché a prosté. Podívám se, kde žije přirozeně a napodobím to. Samozřejmě, je možné i experimentovat. Ale potom nesmutněte a nereptejte, že se vám nedaří.
Na internetu je spousta článků, popisů či návodů, ať už v češtině nebo v cizích jazycích, snad o všech rostlinách planety. Zjistíte tak, jestli pochází z deštných pralesů, či ze suchých oblastí Afriky. Zda se střídají suchá období s deštivými. Jsou to rostliny z kontinentálních oblastí s horkými léty a mrznoucími zimami? Schovávají se ve stínu stromů nebo rostou na slunci?
Dokážete tyto podmínky doma alespoň částečně napodobit? Nebo v tom máte zmatek už teď? Pak vám to můžu trochu zjednodušit tím, že si rostliny rozdělíme na základní skupiny. A slibuji, že se o své zkušenosti s mazlíčky, které doma sám pěstuji, podělím později v jiném článku.
Subtropické rostliny
Palmy, citrusy, granátová jablka, olivy, fíky… Ochutnali jste je někdy čerstvě utržené? Slaďoučké a šťavnaté? Potěším vás, i takové se dají u nás vypěstovat. A u nás v nížině dokonce venku na zahradě.
Subtropy? To je přece moře, slunce, písečné a kamenité pláže. Představujete si to? Tak teď je vám hned jasné, že rostliny budou potřebovat i u nás přes léto hodně slunce a vody. A propustnou půdu, která nedrží moc vodu, aby kořeny neuhnívaly.
Některé rostliny snesou mrazy až -15/-20 °C. Jsou to například fíky, které rostly původně i na horách. Jiné druhy jsou náročnější a teploty pod 0 °C jsou pro ně už likvidační. Proto takové rostliny pěstujeme zásadně od jara do podzimu venku, nejlépe na slunné terase, třebas přes poledne přistíněné. A na zimu šup s nimi do chladného sklepa či chodby nebo alespoň nevytápěné místnosti.
Takže si to shrňme, subtropické druhy potřebují:
- být od jara do podzimu venku na sluníčku (na první sluníčko je přivykáme pomalu, jinak se spálí)
- teploty nad bodem mrazu
- velmi propustnou, ale výživnou půdu
- hodně vody v létě, přes zimu mnohem méně
- pravidelně přihnojovat
- zimovat ve světlé místnosti s teplotou do 10 °C, max. 16 °C
Jestliže tyto podmínky splníte, pak se u vás většině rostlin ze subtropů bude dařit jako doma. A takový citrus obsypaný zářivě oranžovými plody mandarinek, ten za tu námahu rozhodně stojí.
Tropické rostliny
Chuť doma vypěstovaných a uzrálých tropických plodů se nedá srovnat s těmi kupovanými. Kdo jste ochutnal, jistě mi dáte za pravdu. Ale exotiku pěstujeme také kvůli jejich tvaru, barvě listů, vůni květů. A jak dosáhnout krásného a třeba plodícího banánovníku, manga, kávovníku nebo ananasu?
Pokud to zjednoduším, v tropech je teplo celý rok. Když je hodně zima (na zimní bundy a čepice) tak je tak 15 °C. Světla i tmy během dne je tak půl na půl. Buď dennodenně prší, nebo se střídají období sucha s obdobím dešťů. Voda je většinou všude kolem – moře, řeky, jezera. Všude bývá spousta zeleně a je vlhko jak v prádelně.
No a tohle musíme poskytnout i našim zeleným miláčkům:
- celoročně teplé prostředí
- některé rostliny můžeme v létě letnit, buď na slunci nebo někde pod stromy
- v zimě alespoň 15° C
- vlhký vzduch (naše přesušené byty jim moc nesedí)
- propustnou půdu
- hodně vody v létě, v zimě vodu omezit
U některých rostlin to jde snadno, že ani nevíte, že je máte. Jiné musíte opečovávat každý den a pořád to nebude ono. Nezoufejte, jednou se třeba zadaří.
A jiné druhy rostlin?
Samozřejmě. Je jich spousta. Od pouštních druhů přes horské tropické či arktické rostliny až po vodní rostliny. Ty však vyžadují ještě specifičtější požadavky a bývá je často velmi složité splnit. Ale proč to nezkusit, když máte chuť.
Základní pravidla ale stále platí:
- Zjistěte si o jejich domovině co nejvíce a dopřejte jim to.
- Pořiďte si rostliny, které byly vypěstovány v našich podmínkách.
A teď už je řada jen na vás. Na jaké tropické ovoce máte chuť? Copak si asi doma vypěstujete?