Chcete ochutnat pravou chuť mandarinek? Doma vypěstovaný ananas, který je tak aromatický, že provoní celý byt? Nebo se rádi kocháte nádhernými květy orchideje? Není problém. Stačí jen trocha trpělivosti a pár základních informací. Tady jsou.

Nejdříve se informujte

Chcete-li si vypěstovat rostlinu, musíte se o ní nejdříve dozvědět co nejvíce informací, abyste jí dopřáli alespoň základní podmínky k životu. Jak jednoduché a prosté. Podívám se, kde žije přirozeně a napodobím to. Samozřejmě, je možné i experimentovat. Ale potom nesmutněte a nereptejte, že se vám nedaří.

Na internetu je spousta článků, popisů či návodů, ať už v češtině nebo v cizích jazycích, snad o všech rostlinách planety. Zjistíte tak, jestli pochází z deštných pralesů, či ze suchých oblastí Afriky. Zda se střídají suchá období s deštivými. Jsou to rostliny z kontinentálních oblastí s horkými léty a mrznoucími zimami? Schovávají se ve stínu stromů nebo rostou na slunci?

Dokážete tyto podmínky doma alespoň částečně napodobit? Nebo v tom máte zmatek už teď? Pak vám to můžu trochu zjednodušit tím, že si rostliny rozdělíme na základní skupiny. A slibuji, že se o své zkušenosti s mazlíčky, které doma sám pěstuji, podělím později v jiném článku.

Subtropické rostliny

Palmy, citrusy, granátová jablka, olivy, fíky… Ochutnali jste je někdy čerstvě utržené? Slaďoučké a šťavnaté? Potěším vás, i takové se dají u nás vypěstovat. A u nás v nížině dokonce venku na zahradě.

Subtropy? To je přece moře, slunce, písečné a kamenité pláže. Představujete si to? Tak teď je vám hned jasné, že rostliny budou potřebovat i u nás přes léto hodně slunce a vody. A propustnou půdu, která nedrží moc vodu, aby kořeny neuhnívaly.

Některé rostliny snesou mrazy až -15/-20 °C. Jsou to například fíky, které rostly původně i na horách. Jiné druhy jsou náročnější a teploty pod 0 °C jsou pro ně už likvidační. Proto takové rostliny pěstujeme zásadně od jara do podzimu venku, nejlépe na slunné terase, třebas přes poledne přistíněné. A na zimu šup s nimi do chladného sklepa či chodby nebo alespoň nevytápěné místnosti.

Takže si to shrňme, subtropické druhy potřebují:

 • být od jara do podzimu venku na sluníčku (na první sluníčko je přivykáme pomalu, jinak se spálí)
 • teploty nad bodem mrazu
 • velmi propustnou, ale výživnou půdu
 • hodně vody v létě, přes zimu mnohem méně
 • pravidelně přihnojovat
 • zimovat ve světlé místnosti s teplotou do 10 °C, max. 16 °C

Jestliže tyto podmínky splníte, pak se u vás většině rostlin ze subtropů bude dařit jako doma. A takový citrus obsypaný zářivě oranžovými plody mandarinek, ten za tu námahu rozhodně stojí.

Tropické rostliny

Chuť doma vypěstovaných a uzrálých tropických plodů se nedá srovnat s těmi kupovanými. Kdo jste ochutnal, jistě mi dáte za pravdu. Ale exotiku pěstujeme také kvůli jejich tvaru, barvě listů, vůni květů. A jak dosáhnout krásného a třeba plodícího banánovníku, manga, kávovníku nebo ananasu?

Pokud to zjednoduším, v tropech je teplo celý rok. Když je hodně zima (na zimní bundy a čepice) tak je tak 15 °C. Světla i tmy během dne je tak půl na půl. Buď dennodenně prší, nebo se střídají období sucha s obdobím dešťů. Voda je většinou všude kolem – moře, řeky, jezera. Všude bývá spousta zeleně a je vlhko jak v prádelně.

No a tohle musíme poskytnout i našim zeleným miláčkům:

 • celoročně teplé prostředí
 • některé rostliny můžeme v létě letnit, buď na slunci nebo někde pod stromy
 • v zimě alespoň 15° C
 • vlhký vzduch (naše přesušené byty jim moc nesedí)
 • propustnou půdu
 • hodně vody v létě, v zimě vodu omezit

U některých rostlin to jde snadno, že ani nevíte, že je máte. Jiné musíte opečovávat každý den a pořád to nebude ono. Nezoufejte, jednou se třeba zadaří.

A jiné druhy rostlin?

Samozřejmě. Je jich spousta. Od pouštních druhů přes horské tropické či arktické rostliny až po vodní rostliny. Ty však vyžadují ještě specifičtější požadavky a bývá je často velmi složité splnit. Ale proč to nezkusit, když máte chuť.

Základní pravidla ale stále platí:

 • Zjistěte si o jejich domovině co nejvíce a dopřejte jim to.
 • Pořiďte si rostliny, které byly vypěstovány v našich podmínkách.

A teď už je řada jen na vás. Na jaké tropické ovoce máte chuť? Copak si asi doma vypěstujete?