Bojíte se pěstovat exotické rostliny, protože jsou náročné? Nějakou si koupíte a ona vám brzy uhyne? A ten nádherný citrus z OBI obalený citróny vám opadal a ztratil všechny listy? Žádný strach, pevně věřím, že to zvládne každý. Nevěříte?

Jsem ajťák. A už od dětství miluju tropické a subtropické rostliny. Asi si tím kompenzuji přemíru techniky, umělé intelegence a high tech kolem sebe.

V mých osmi letech mi naši (na můj vytrvalý nátlak) koupili první rostlinu – pomerančovník Washington… Chudák, dva roky se snažil přežít mou totální péči, aniž bych já tušil, co potřebuje. Dnes celkem úspěšně pěstuji cca 120 druhů exotických rostlin. Množím je, sklízím z nich ovoce, kochám se květy.

Brzy jsem pochopil, že pěstovat subtropické a tropické rostliny je docela snadné. Stačí se jen podívat, v čem rostou ve své domovině a pak se to pokusit napodobit v našich končinách.

Také se tyto rostliny až tak moc neliší od těch našich domácích. Vyžadují většinou jen více tepla a světla. V létě to je pohoda, zima je ale složitější. Většinou ale stačí jen chladnější místnost, chodba, zimní zahrada nebo i sklep. Ubrat zálivku a rostliny přečkají nedostatek světla bez větší újmy.

Nejsem žádný profesionál a možná nemám tolik zkušeností, co jiní pěstitelé. Jsem srdcař, co se raduje z každého květu. Smutní, když nějaká favoritka zajde. A taky si říkám, když je dokážu pěstovat já, proč ne vy?!

Přečtěte si o mých amatérských zkušenostech a podělte se o ty své. Nemám patent na vědění. Naopak sám si často a rád vyhledávám informace i o rostlinách, které už s úspěchem několik let pěstuji. Myslím, že jste mě už pochopili, prostě to mám rád.

P.S. A mimochodem, s tím citrusem z OBI to nebude až tak moc vaše vina, ale to se dozvíte v jiném článku.

Cookies
Tyto stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte. Další informace
Nastavení Nesouhlasím Souhlasím