Corten - materiál, který zraje jako dobré víno.
Pokud se nepohybujete v oblasti stavebního průmyslu bude možná pro vás tento materiál neznámý stejně jako tomu bylo u mě. Pojďme se tedy o CORTENU a výrobcích z něho něco dozvědět.
Co to vlastně CORTEN je?
Corten je obchodní název pro ocel červeno-hnědé barvy, pro kterou není rez nedokonalostí ba naopak předností. Tento materiál není v ocelovém světě už dávno žádným nováčkem. Oblíbili si ho architekti při vytváření moderních fasád domů, stavbu mostů či plotů apod. Zahradníci ho využivají při tvorbě dekorativních prvků v zeleni nebo právě květináčů.
Na ty bych se zde zaměřila. Na trhu je již velká nabídka těchto neobvyklých dominat do Vaší zahrady, terasy či interiéru. Pokud jste milovníkem industriálního designu, tak je to volba právě pro vás. Skvěle doplňuje prostředí jak moderní zástavby tak i venkovského domečku. Vzhledem ke své váze se nemusíte bát, že by se květináč větrem převrhl. Spíše budete řešit opačný problém. Květináče jsou značně bytelné, a proto je obtížnější s nimi manipulovat. Ale i na to výrobci mysleli a u některých typů květináčů, lze zakoupit pojízdný podstavec s kolečky.
Výhody cortenových výrobků
Cortenové výrobky ulehčují život tím, že je nemusíme nikterak povrchově udržovat, nevyžadují žádné nátěry či impregnace.
Příznivce ekologie jistě potěší, že ekologická hodnota contenu je dána 100% recyklovatelností, právě vzhledem k absenci jakékoli povrchové úpravy.
Jak je to s tou barvou?
Hlavní specifičnost má tato ocel v tom, že její barva nezůstává po celou dobu životnosti stejná. I bez použití jakýchkoliv nátěrů.
Pro vysvětlení
- Po umístění cortenového výrobku do venkovního prostředí začne na výrobku proces rezivění neboli tvorba patiny. Proces bude dokončen po přibližně 1,5 až 3,5 letech. Během této doby se vytvoří bariérová vrstva odolná proti povětrnostním vlivům, která chrání produkt před další korozí.
- Pro vytvoření této bariéry je důležité, aby byl produkt vystaven změně mezi vlhkým a suchým počasím.
- Pokud tomu tak je, vzhled vašich cortenových předmětů se zajímavým způsobem znovu a znovu změní a ztmavne do ušlechtilého hlubokého tmavě purpurového tónu.
Tento proces dělá z každého produktu unikátní kus, nikdy nedocílíte dvou stejných kusů.
Proces tvorby patiny lze zastavit (a zachovat tak vzhled po několika měsících), tím, že povrch ošetříme lakem nebo olejem. Rezavý materiál je konzervován tím, že olej proniká hluboko do pórů a zadržuje vzduch a vlhkost. Podle potřeby nátěr opakujte. Přirozený proces rezivění, a tím i vytváření bariérové vrstvy odolné proti povětrnostním vlivům je však neodvolatelně přerušen.
Pokud chcete tvorbu patiny naopak urychlit, zde přináším vhodný tip:
- Jako domácí prostředek na urychlení tvorby patiny můžete použít zředěný octový roztok (přibližně 1 díl octu na 3 díly vody).
- Pomocí rozprašovače rovnoměrně naneste naředěnou octovou esenci na povrch patiny.
- Po několika hodinách se povrch rzi obvykle změní.
- Při ošetřování silně zředěným octovým roztokem zajistěte, aby byl materiál pouze mírně navlhčen rozprašovačem a aby přebytečná kapalina mohla odtékat, jinak by se mohla vytvořit nevzhledná místa a materiál by mohl být napaden takovým způsobem, že již nebude moci rezavět rovnoměrně.
Na co dát pozor
- Přímý kontakt rezavých součástí s jinými materiály - jako je beton, přírodní kámen, dřevo atd. - může mít za následek znečištění od rzi.
- Skvrny od rzi je obtížné nebo nemožné odstranit.
- Pokud nemáte možnost zabránit přímému kontaktu s jinými materiály, použijte v případě potřeby podložku, například rouno.
- Oblečení znečištěné rzí lze vyprat v pračce na přibližně 30 stupňů.
- Také se vyplatí zamezit styku květináčů s trusem ptáků a močí zvířat. Ty mohou zastavit ochranný proces rezavění a narušit tak odolnost květináče.
Závěrem
Pokud cortenovému květináči zajistíte vhodné prostředí pro jeho přirozené "zrání", odmění vás nevšední a odlišnou barvou skoro pokaždé, když si vedle něho sednete na terase se svojí kávou.