Je léto a na zahradě trávíte spoustu času. Ze zahradního lehátka máte k zemi o trochu blíže, a tak vás může brzy začít štvát, že místo dokonalého zeleného koberce na vás kouká vybledlá, hrbolatá karikatura s chuchvalci. Dobrá zpráva je, že ani v létě není pozdě na to, dát váš trávník zase do kupy.

Stručně řečeno, v létě se dá dělat s trávníkem vše, co jste mohli či měli udělat už na jaře. Růst trávy je nikdy nekončící proces. Nové výhonky stále koření, rozrůstají se, zelenají, ale i postupně zacházejí. Proto nelze říci, že jedno období je pro vertikutaci, hnojení, odplevelení apod. lepší než jiné. Pravda je, že se všechny tyto práce dělají spíše na jaře, ale důvod je prostý – trávník se potom vzpamatuje a na léto je již připraven k relaxování.

Rozhlédněte se teď po vašem trávníku a přiznejte si, co vám na něm nejvíce vadí. Tady jsou nejčastější nedostatky trávníků:

1) Trávník není jednolitý, dojem kazí spousta plevelů

Nejspíš vás nejvíce trápí pampelišky, jitrocele, kvetoucí jetele, ve kterých přebývají včely je z toho pár píchnutí do holých chodidel. Dále také různé ptačince, žabince či sedmikrásky. To jsou všechno dvouděložné plevele a je možné je vyhladit jedním druhem postřiku všechny najednou. Zkuste na to například Bofix, Dicotex, Lontrel, nebo další herbicidy, které jsou doporučovány na dvouděložné plevele.

Chápu, že se vám na trávník nechce používat spousta chemie. Plevelů je ale možné zbavit se i mechanicky. Na trhu se dají koupit různé „odplevelovače“, například zahnutý mechanický vrták, který je obzvlášť vhodný pro vytrvalé pampelišky či bodláky.

Nutno říci, že se nám doma také osvědčil obyčejný šroubovák, neboli olověná úzká tyč se špičkou, kterou snadno vypíchneme všechny travní neřády. Pokud se vám tedy nechce do odstranění plevelů příliš investovat, experimentujte i s pomůckami, které najdete v garáži.

2) Trávník je vysušený, přeschlý a na omak tvrdý

V našich krajích se svěže zelených golfových trávníků nedosahuje úplně snadno, protože na to nemáme to správné podnebí, jako mají v Anglii. A tak se v letních měsících snadno stane, že slunce za pár dní spálí náš trávník na troud. Při pohledu na hnědou hmotu máte pocit zmaru a konce zelených plání, ale nebojte. Tráva je velmi vytrvalá a zase obroste.

Pokud nemáte závlahu a chcete trávníku v létě pomoci přežít „zazelena“, je dobré jej občas trochu pokropit hadicí. Ale pozor, když už trávník suchotou chrastí a je hnědý, na nějaké zalévání je už pozdě. Většinou nás v tuto chvíli napadne narvat mu té vody co nejvíce, ale stejně to nepomůže. Raději myslete dopředu a dopřejte mu sem tam nějakou kapku dříve, než přeschne.

Optimální je samozřejmě mít v trávníku zabudovanou závlahu. Nastavení správného dávkování vody je také potřeba chvíli vychytávat. Vody nesmí být ani málo ani moc. Možná se dá dokonce říci, že příliš vody škodí více než málo. Poznáte to podle toho, že se vám začnou v trávě objevovat houby a mechy.

3) Trávník není svěže zelený, nezáří, málo roste, skoro není třeba jej sekat

Tentokrát je na vině nedostatek hnojiva. Však také když často a pravidelně sekáte, odvedete pryč z půdy v podobě osekané trávy spoustu živin a tráva pak nemá z čeho růst. Podívejte se po nějakém trávníkovém hnojivu a trochu ho nakrmte. Doporučíme například Cererit, Entec, NPK.

Nezapomínejte však na to, že jestli jste doteď sekali trávu pouze jednou za čtrnáct dní a skoro to nebylo třeba, vše je jedním rozhozením hnojiva po trávníku změní. Určitě to bude potřeba posekat alespoň jednou týdně. A možná už za tři čtyři dny. A dost možná vám to brzy bude lézt krkem, tak raději zvažte všechny pro a proti.

Časté sekání je daň za krásně zelenou a na omak měkoučkou travičku.

4) Trávníková plocha je hrbolatá, drží se v ní louže

Stává se, že ačkoliv jste si na začátku dali s vyrovnáním trávníku dost práce, po čase si půda sesedne a v trávníku vzniknou různé prohlubeniny a hrbolky. Na opravu bude třeba trocha fyzické práce – prohlubeniny je nutné dosypat novou hlínou a navrch posypat trávníkovým osivem.

Dobrá zpráva je, že pokud už máte trávník založený, takovéto dosypávky celkem rychle dorostou. Za tři či čtyři týdny je již možné plochu opět používat.

5) Trávník stále není dokonalý, něco chybí

Svatá pravda je, že stačí i malé nedostatky a celkový dojem z trávníku je špatný. Co takhle:

  • Zastřihnout okrajové lemy nůžkami – trávník vypadá potom skvěle a přitom je to taková blbost
  • Nepřístupná místa v rozích, mezi keři apod. „doladit“ srpem či strunovkou
  • Včas sekat, dříve než tráva vykvete
  • Na jaře, ale klidně i v létě zkusit vertikutaci – trávník se tak provzdušní, zbaví mechu a bude se mu lépe dýchat a růst

Jedno americké přísloví praví, že trávník na druhé straně plotu je vždy zelenější. A je to pravda! Až budete úplně zoufalí, že u vás dokonalého trávníku nikdy nedosáhnete, běžte se podívat k sousedovi na trávu. Zblízka uvidíte i u něj nedostatky. A pak? Podívejte se od něj na ten váš trávník. Ách. Dokonalé, co?

Cookies
Tyto stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte. Další informace
Nastavení Nesouhlasím Souhlasím