Na novou sezonu je potřeba vše řádně připravit. A platí to obzvlášť u trávníku a jezírek. Slibujeme, že se vám práce zúročí a v létě už si na dřinu ani nevzpomenete. Teď ale šupky dupky do práce!

Trávník

Už se těšíte na krásně zelený trávník? Krásná vidina, ale aby se sen stal skutečností, je potřeba trávníku pomoct. Nejprve odstraňte hráběmi zbytky listí a jiné nečistoty. Poté je vhodné provést prořezání, tzv. vertikutaci. Buďto hráběmi s ostrými „noži“ nebo speciálním strojem „vertikutátorem“.

Důležité je, aby se odstranil z trávníku mech a aby se hustý trávník prořízl a mohl pak lépe vstřebávat živiny a vodu. Dalším krokem by měla být aerifikace, neboli provzdušnění (aby trávníky nezarůstaly mechem a byly hezky zelené). Aerifikaci provádíme rycími vidlemi či válcem s jehlicemi (mají speciální hroty uzpůsobené přímo k provzdušňování a vyřízlou hmotu vynesou na povrch) nebo speciálním provzdušňovacím strojem „aerifikátorem“.

Právě jste se dostali do fáze, kdy váš trávník vypadá ještě hůř, než jste začali. Ale nemějte strach, za pár týdnů bude váš trávník vypadat nádherně. Teď je ještě potřeba trávník pohnojit a dodat mu do té „regenerace“ trochu živin. Nejvhodnější jsou hnojiva s názvem Start, která obsahují více dusíku, ale i ostatní živiny. Dávejte však pozor na způsob hnojení. Nehnojte za slunečného počasí, ale spíše při zatažené obloze. Hnojte rovnoměrně, abyste za pár týdnů neměli trávník flekatý.

Další důležitou činností, je úprava okrajů trávníku. Může trávník zastříhat nůžkami, nebo upravit hranici rýčem. Průběžně odstraňujte mech a plevele (ať už postřiky nebo mechanicky).

Trávník po celou sezónu pravidelně zalévejte, hnojte a sekejte. A těšte se na krásný zdravý, zelený trávník.

Odzimujte jezírka

Taky vaše jezírko vypadá po zimě „ošklivě“? Je zelené, plavou na něm nečistoty? Nezbývá než se pustit do čištění. Odměnou vám za to bude krásné čiré jezírko :) Jezírka ale není nutné čistit každé jaro, důkladná údržba se doporučuje 1x za 5 let. Jakmile se jezírko příliš naruší, hrozí, že se jeho zdravá rovnováha obnoví až v létě.

Většinou však bohatě stačí:

  • Odstranit listí a další nečistoty mechanicky z povrchu jezírka
  • Odstranit uhynulé části rostlin, sestříhnout okrasné trávy
  • Zkontrolovat testerem parametry vody (pH, NO3, NO2)
  • Aplikovat jezírkové bakterie, které nastartují biologickou rovnováhu a eliminují růst řas

Dále je doporučováno vyměnit UV zářivku (ideální je výměna každý rok), očistit křemíkovou trubici UV sterilizátoru, očistit dlažby a dřevěné plochy od řas.

Pak už stačí jen zapojit jezírkovou filtraci, UV sterilizátor a čerpadlo. Rybky začínáme krmit, až když teplota vody stoupne nad 10°C.

Cookies
Tyto stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte. Další informace
Nastavení Nesouhlasím Souhlasím