Už dlouho vás láká představa vypěstovat si vlastní mučenku, ale nevíte, jak na to? Nebo vám tento název nic neříká? V článku se dozvíte zajímavé informace o této rostlině a najdete tu i návod pro pěstování.

Mučenka, to je moje srdeční záležitost! Ptáte se proč? Však se podívejte na fotografie jejích květů!

Dechberoucí, že? Opravdu, každá z několika set druhů mučenek má různě velké a vybarvené květy, od kterých nelze odtrhnout oči. Některé z nich dokonce plodí. To už máme hned o jeden sladký důvod navíc, proč si doma pár mučenek vypěstovat.

Chutné ovoce jako bonus

Například mučenka jedlá (Passiflora edulis) plodí bobule známé jako "maracuja". Možná jste se s nimi někdy potkali v cizině pod názvem "passion fruit" – sladkokyselé osvěžující exotické ovoce.

Když jsme u těch plodů, možná by bylo dobré hned na začátku říct, že mučenky jsou cizosprašné. Abychom se tedy dočkali plodů, potřebujeme k tomu druhou mučenku (klidně i jiného druhu), která bude mít jinou genetickou výbavu.

S opylením nám pomohou včely. Nebo to vezmeme do svých rukou. V praxi to u nás doma vypadá tak, že vezmu jeden květináč s mučenkou, donesu ho k druhému, namířím květy proti sobě a šmrdlám. Samozřejmě jen lehce, aby se přenesla pylová zrnka a neponičil celý ten exotický zázrak.

Mučenky jsou tropické až subtropické převážně popínavé rostliny a podle toho je i pěstujeme. Některé druhy ale rostou velmi bujně (i několik metrů ročně) a zimní zahrada jim bude velmi brzo malá. Používá se proto jako půdokryvná nebo stínící rostlina. Jiné se dají pěstovat v květináči celý rok na okně. Jejich výhony necháme pnout na stočeném drátu.

Na pěstování jsou mučenky nenáročné. A poskytneme-li jim dostatek světla a slunce, vydatnou zálivku a živiny pro vývoj květů, velmi brzo začnou kvést. Často i prvním rokem. Všem mučenkám svědčí, když je na léto vyneseme ven na slunce. Samozřejmě je musíme nechat přivyknout, aby je sluníčko nepopálilo. Na konci léta je zase uklidíme na světlé místo v bytě a připravíme na zimu.

Tip pro začátečníky

Začátečníkům doporučuji, abyste začali mučenkou modrou (Passiflora caerulea), kterou pěstovaly již naše babičky. Je to velmi nenáročná rostlina. Bez problémů přečká i pár stupňů pod nulou a já ji dokonce již několik let pěstuji celoročně venku v zemi. Ale to až v jiném článku. 

Stručný a jasný návod, jak mučenky pěstovat

Základní informace:

  • hodně světla a sluníčka celý rok
  • v létě vydatnou zálivku, rostlina bujně roste
  • i jeden den na suchu může rostlině ublížit (některým druhům)
  • výživná, klidně i jílovitá půda
  • opora nebo konstrukce pro růst
  • v létě pravidelně přihnojovat na květ
  • pozor, při přehnojení či použití špatného hnojiva rostlina bujně roste, ale nekvete

Mučenky pak zimujeme následně:

  • podle druhu mučenky teploty přes zimu 10 °C – 20 °C
  • při zimování ji silně ořežeme
  • umístíme na světlém místě
  • výrazně snížíme zálivku, půda má být lehce vlhká, v žádném případě mokrá
  • nehnojíme
  • mučenka zimu přežívá, budou tedy opadávat listy
  • na jaře opět zastřihneme, přesadíme a začneme přidávat zálivku, později i hnojivo

Na závěr jen chci dodat, že až se z vás stanou milovníci mučenky, oceníte, že ji můžete doma snadno sami namnožit. Ustřihnete si pár řízků, které dáte do vody. Zakořeněné řízky zasadíte do květináče a pak vualá – další mučenka je na světě.

Tímto způsobem vyřešíte situace, kdy se kamarádka chtivě dívá na vaši mučenku a moc se jí líbí. „Líbí se ti? Chceš taky? Tak tady jednu máš, doma si ji dopěstuj.“ Ani nevíte, kolik úsměvů a radosti jsme už takhle snadno vykouzlili! Zkuste to také.

Cookies
Tyto stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte. Další informace
Nastavení Nesouhlasím Souhlasím